Viktoria doma porazila Most 2:1

V souboji nováčků fotbalové Gambrinus ligy se ve Štruncových sadech radovala domácí Plzeň

Fotbalisté Viktorie Plzně zvítězili v souboji ligových nováčků 2:1 nad Mostem, který v nejvyšší soutěži prohrál už potřetí za sebou. O vítězství Viktorie se v druhém poločase přesnými trefami postarali Vágner s Limberským, mosteckou porážku
stačil pět minut před koncem pouze zmírnit Čížek. Západočeši se tak po čtyřech duelech dočkali ligového vítězství.
Souboj ještě na jaře druholigových soků mohl začít skvěle pro Plzeň, která Most od úvodního hvizdu dostala pod tlak. Po rychlé souhře na levé straně poslal Smola centr ke vzdálenější tyči, ale
Vágner zblízka přestřelil. Západočeši sázeli hlavně na hru po křídlech. Po dvaceti minutách vymyslel Vágner skvělou uličku na kolegu z útočné dvojice Bednáře, ale nedávná posila z Olomouce
namířila svůj křížný pokus těsně vedle.
V 28. minutě se ve Štruncových sadech tleskalo pohledné akci juniorských reprezentantů Filla a Limberského, ovšem jeho ránu vyrazil gólman Svoboda mimo tyče. Most byl v Plzni v ofenzivní
fázi dlouho neškodný, což platilo i pro explzeňského útočníka Horsta Siegla. Severočeši zahrozili až pár okamžiků před odchodem do kabin, ale proti hlavičce kapitána Pilaře stačil reflexivně zakročit brankář Ticháček.
Deset minut po poločase plzeňští fotbalisté konečně prolomili mostecký obranný val. Po Barteskově trestném kopu obrana hostů
osudově zaváhala, gólman Svoboda ještě stačil vyrazit střelu Limberského, ovšem proti Vágnerově dorážce už neměl šanci. Navrátilec z Ferencvárose Budapešť se tak na podzim radoval z třetího gólu.
Plzeň mohla pracně vydřené vedení ztratit už za osm minut: Ticháček špatně vyboxoval míč k Procházkovi, který ale opuštěnou branku netrefil.
Západočeši se však o třetí letošní vítězství už
připravit nenechali. V 77. minutě se po dlouhém autu střídajícího Knakala na hranici pokutového území opřel do míče Limberský, nechytatelnou přízemní ranou zvýšil na 2:0 a oslavil tak svůj
premiérový ligový gól.
Severočeši se i přesto ještě stačili postarat o dramatickou zápletku. V 85. minutě se po nenápadné akci dostal k míči Čížek a chytrým obstřelením snížil. Most se v zoufalém náporu hnal za vytouženým bodem, ovšem vzmohl se jen na málo nebezpečnou hlavičku střídajícího Jendruščáka.
"Bylo to velmi rušné utkání, pro trenéry hodně
divoké. My jsme měli výborný vstup, ale nedali dvě stoprocentní šance," prohlásil plzeňský trenér Zdeněk Michálek. Druhý poločas podle něj Plzeň už nehrála tak kvalitně, přesto v něm paradoxně rozhodla o triumfu. "Nebyli jsme dobří jako v první půli, ale přesto jsme dali dva góly," dodal Michálek. Nelíbilo se mu, že se Plzeň v závěru dostala pod tlak. "Museli jsme střídat oba útočníky a zatím za ně nemáme tak
kvalitní náhradu, možná i proto jsme tolik zalezli. Most navíc snížil a my můžeme být rádi, že jsme nakonec tu výhru uhájili," oddechl si Michálek.
Mostečtí fotbalisté dál čekají na bodový zisk ze hřiště soupeře. V Plzni se nedočkali ani na čtvrtý pokus. "Měli jsme velmi špatný vstup do utkání, během čtvrthodiny jsme mohli dostat
klidně tři góly," zlobil se Bičovský na své pasivní svěřence. "Začali jsme hrát až ve chvíli, kdy jsme dostali první gól. Pak jsme zbytečně inkasovali a když jsme stačili snížit, měli
jsme na vyrovnání už málo času. A dál se už k zápasu vyjadřovat nebudu, bylo by to nebezpečné," zlobil se mezi řádky Bičovský na výkon rozhodčích.
Plzeňští fotbalisté dnes podle svých slov sehráli jedno z nejlepších utkání po návratu mezi elitu. "Na začátku jsme na Most vyvinuli velký tlak, dařilo se nám. Jen byla škoda, že jsme z
toho nedali nějaké góly," řekl záložník David Limberský, autor druhého plzeňského gólu. "Myslím, že nám ta branka pomohla, uklidnila nás. Ale pak jsme dostali hloupý gól a začali se bát. Naštěstí jsme to už ubránili," dodal Limberský, který po utkání chystal decentní
oslavu své premiérové prvoligové trefy.
FC Viktoria Plzeň - SIAD Most 2:1 (0:0). Branky: 55. Vágner, 77. Limberský - 85. R. Čížek. Rozhodčí: Jílek - Tulinger, Hojsík. ŽK: T. Rada, Barteska - Macek, Novotný, Houšť. Diváci: 3203.
Plzeň: Ticháček - V. Procházka, T. Rada, Zakopal, Smola - Fillo (89. J. Šíma), Barteska, R. Pilař, Limberský - Vágner (64. M. Knakal), A. Bednář (79. Smejkal). Trenér: Michálek.
Most: Svoboda - Houšť, Novotný, Škerle, J. Procházka - Macek (76. Boček), T. Pilař, R. Čížek, Sitarčík (88. Jendruščák) - H.
Siegl, Kulvajt (73. Brzezina). Trenér: Bičovský.