Viktoria utrpěla debakl v Liberci

Fotbalisté Viktorie Plzeň prohráli na hřišti úřadujícího mistra 1:4

Fotbalisté mistrovského Liberce porazili v 11. kole Gambrinus ligy doma plzeňskou Viktorii 4:1.
Přitom úvod utkání tomu nenapovídal. V prvních minutách Plzeň byla aktivnější a například si i vybojovala první rohový kop. Jenže osud zápasu
rozhodla nečekaná situace: v 19. minutě domácí obránce Šinglár odcentroval z pravé strany téměř od postranní čáry, balon přeletěl až na vzdálenější tyč a od ní se odrazil za čáru.
Nešťastný gól plzeňskými hráči přesto neotřásl a dál se snažili o aktivní hru plnou pohybu i kombinační hry, a málem byli po zásluze odměněni. Ve 21. minutě totiž napřáhl Trapp, jenže jeho rána z 18 metrů jen orazítkoval tyč liberecké branky a odražený míč potom Fillo napálil zblízka vedle.
Teprve toto varování Liberecké definitivně probudilo a začali předvádět svou obvyklou aktivní hru s útočným presinkem. Zlepšili také přechod do útoku, předtím totiž zakládali útočné akce v podstatě pouze krajní obránci. Herní změna se vyplatila a v 32. minutě zvýšil Holenda po individuální akci tvrdou ranou z hranice šestnáctky na 2:0. Až tento gól hosty zlomil a od té chvíle existovalo na hřišti pouze jediné mužstvo.
"Dokázali jsme zmobilizovat síly po minulé ligové prohře v Příbrami a dát se dohromady po čtvrtečním utkání poháru UEFA. Úvod zápasu
ale vůbec nenaznačoval, že bychom měli dosáhnout tak vysokého vítězství - Plzeň se představila jako velmi nebezpečný tým a několikrát nás v prvních minutách dostala do problémů," ocenil hru soupeře liberecký kouč Vítězslav Lavička. Vedoucí gól byl prý trochu šťastný. "Krátce po něm jsme měli štěstí, že soupeř ze své velké šance nevyrovnal, potom nám ohromně pomohli dva góly do přestávky," připomněl kouč, kterého trochu mrzelo podcenění situace za stavu 4:0, kdy soupeř snížil.
Hostujícímu trenérovi Stanislavu Levému nebyly diplomatické výroky jeho kolegy nic platné, jeho tým veze debakl. Důležité prý bylo, že jeho tým
nehrál kompletní. "Před zápasem se nám rozpadla stabilní stoperská dvojice Müller - Zakopal a museli jsme postavit prakticky novou obranu. Přesto až do prvního gólu to nevypadalo, že odjedeme s tak krutou porážkou," uvedl kouč, který připomněl, že v době vzestupu přišla další hrubá individuální chyba. "To by zamávalo i se zkušenějším týmem, než byl dnes ten náš. Vše
korunovala ještě v prvním poločase třetí branka po standardní situaci, kdy bylo jasně dáno, kdo má koho hlídat a jaký prostor má vykrývat," zlobil se Levý na své hráče za neplnění taktických pokynů, ale našel i slova pochvaly. "Navzdory vysoké prohře si cením toho, že to kluci nezabalili a dokázali jednak nedovolit soupeři přidat další branky, jednak alespoň jednu vstřelit. Utkání mi přineslo hodně cenných poznatků pro další práci."
Gambrinus liga, 11. kolo: Slovan Liberec - Viktoria Plzeň 4:1 (3:0). Branky: 19. Šinglár, 32. Holenda, 38. Zápotočný, 57. Pospěch - 69. Borek. Rozhodčí: Adámek - Chytil, Slavík. ŽK: Rada, Fillo, Trapp (všichni Plzeň). ČK: 50. M. Knakal (Plzeň). Diváci: 6892.
Liberec: Čech - Šinglár, Zápotočný, Košťál, Janů -Frejlach (46. Ančic), Bílek (59. Hochmeister), Hodúr, Papoušek - Pospěch, Holenda (68. Sales).
Trenér: Lavička.
Plzeň: Daněk - M. Knakal, Rada, Procházka, Smola - Fillo, Trapp, Pilař, Jarolím (46. Smejkal, 86. Bednář), Limberský - T. Krbeček (61. Borek).
Trenér: Levý.