Viktorka porazila Žižkov 3:1, Fillo dal dva góly

Ofenzivní záložník Martin Fillo dvěma zásahy zajistil fotbalistům Plzně vítězství 3:1 v utkání 9. kola první ligy s Viktorií Žižkov. Fillo nejprve hlavou po rohovém kopu otevřel střelecký účet a po vyrovnání Straceného se postaral i o vítěznou branku střelou z hranice pokutového území. Pět minut před koncem pak výhru stvrdil obránce Halama. Plzeň tak ukončila čtyřzápasové čekání na výhru.
V chladném večeru si domácí postupně vytvořili územní převahu. Hosté kouskovali hru častými fauly a trpělivě dodržovali obranný blok na vlastní polovině. Největší nebezpečí pro žižkovskou branku představovaly standardní situace. Přestože si z nich domácí příležitosti nevytvořili, dostali díky nim hosty pod značný tlak.
V 17. minutě Psohlavec přiťukl Fillův centr Krbečkovi a jeho přízemní střelu z dvaceti metrů hosté zblokovali na rohový kop. Jeho exekuce se ujal Šíma, který našel hlavu Filla a druhý nejmenší hráč na hřišti přesnou hlavičkou z malého vápna dostal domácí do vedení.
Plzeňští povzbuzeni vstřelenou brankou hrozili po rychlých akcích vedených po pravé straně. Ve 24. minutě vysunul Šíma Filla a jeho střelecký pokus zastavil levý obránce hostů Šťastný. O chvíli později agilní Fillo pronikl do šestnáctky a nezištně přihrál na hranici malého vápna Psohlavcovi. Jediný vysunutý hrot domácích ale nedokázal před prázdnou brankou trefit skákavý balon.
Hostům v útoku citelně chyběl vykartovaný Švancara, přesto dokázali ve 32. minutě vyrovnat. Tinga totiž lobem vysunul nabíhajícího Straceného, ten přetlačil po předchozím ošetření otřeseného Radu a obstřelil vybíhajícího brankáře Plzně Daňka. Žižkovští, mohutně pobízeni neúnavně gestikulujícím trenérem Grigou, se poté osmělili směrem dopředu hlavně zásluhou zlepšeného výkonu tvůrce hry Novotného a útočné akce se přelévaly na obě strany.
Druhá půle tedy nabídla mnohem vyrovnanější podívanou. Brzy po obrátce se po pravé straně protáhl do šance střídající Brožík, ale těsně přestřelil. Na druhé straně vyzkoušel v 53. minutě Daňkovu pozornost střelou zpoza šestnáctky Kalod. Tempo hry následně mírně opadlo a na hřišti se přiostřilo.
Závěrečná dvacetiminutovka ale přinesla dramatické momenty. V 74. minutě vyšperkoval Trapp postupný útok domácích chytrou přihrávkou na neobsazeného Filla, který střelou z místa obstřelil bezmocného Bartalského. Hosté se s prohrou nechtěli smířit a o dvě minuty později se uvolnil novic na trávníku Moughfire a technickým pokusem z více než dvaceti metrů jen těsně minul pravou tyč.
Definitivní rozhodnutí přišlo pět minut před koncem, kdy po Jarolímově rohu doputoval balon přes Trappa až k Halamovi, který zblízka nadvakrát překonal Bartalského. Naději pro hosty ještě mohl vykřesat kontaktní brankou Bukač, jeho tvrdou střelu však Daněk s obtížemi zlikvidoval.

Trenér plzeňské Viktorie Stanislav Levý si po utkání pochvaloval, že jeho mužstvo konečně protrhlo čtyřzápasovou sérii bez výhry, navíc proti mužstvu, jež získalo pět bodů na cizích hřištích. "Jsem spokojen s plným bodovým ziskem z těžkého utkání. Druhá půle byla o trpělivosti. Šlo o to, kdo udělá více chyb. Více jich udělali hosté a my jsme je potrestali," hodnotil výhru nad žižkovskou Viktorií Levý, který ocenil, že jeho svěřenci splnili dané pokyny. "Nabádal jsem hráče, aby trpělivě kombinovali a neuchylovali se k nakopávaným míčům. Až na určité fáze ve druhém poločase to splnili a myslím si, že to byl klíč k dnešnímu úspěchu," dodal.
Domácí lodivod litoval pouze toho, že v povedeném úvodu nepřidala rozjetá Plzeň uklidňující druhý gól. "Měli jsme dát gól na 2:0 a mohli jsme hrát více v poklidu, bohužel naopak soupeř vyrovnal. Přesto bych chtěl pochválit mladé obránce Halamu se Šmejkalem, kteří do obrany výborně zapadli, přestože to dnes měli těžší než minule v Teplicích," konstatoval Levý.
Viktoria Žižkov po dnešní prohře klesla na poslední místo ligové tabulky, a tak jejímu kouči Stanislavu Grigovi po utkání příliš do řeči nebylo. "Je to nepříjemné. Věděli jsme ale, že po přechodu z 2. ligy budeme hrát pouze o záchranu. Dnes nám navíc chyběli klíčoví hráči Švancara a Kušnír," smutně hodnotil nelichotivou pozici v prvoligovém pelotonu Griga, který žehral na nekoncentrovanost svých svěřenců. "Podobný zápas jsme odehráli v minulém kole doma s Ostravou. Do 70. minuty jsme hráli celkem vyrovnané utkání, ale poté jsme opět ztratili koncentraci a hloupými chybami jsme soupeři nabídli branky."
Slovenský trenér také nezastíral hlavní příčinu výsledkových nezdarů pražského klubu. "Dostáváme příliš gólů. To je náš hlavní problém. Musíme na tom nadále pracovat," vytyčil si staronový cíl do přípravy v reprezentační pauze.
Hrdinou plzeňské Viktorie v dnešním utkání byl jedenadvacetiletý klenot záložní řady Martin Fillo, který proti Žižkovu dvakrát skóroval, a je tak se čtyřmi trefami nejlepším střelcem Západočechů. "Jsem spokojen, že jsme po čtyřech utkáních konečně vyhráli. Navíc jsme dali tři góly, přitom před zápasem jsme jich celkově zaznamenali jen pět. Už jsme potřebovali doma dát více než jeden gól," vyzdvihl dnešní brankovou nadílku v síti hostů hráč reprezentační jednadvacítky, jenž mohl zaznamenat dokonce hattrick.
Fillo v utkání nastoupil na obou okrajích domácí středové řady, přesto byl se změnou postu ve druhém poločase spokojen. "Nalevo se mi ve druhé půli hrálo lépe, protože jsem hrál na Straceného a tomu se podobně jako mně do bránění moc nechce. Dostal jsem se tak více do hry,“ chválil Levého taktický záměr plzeňský odchovanec.