Viktorka přišla o jarní neporazitelnost

Na jejím domácím hřišti se o to postaral Adam Varadi, který dvanáct minut před koncem zajistil Ostravě cenné vítězství 1:0. Oba týmy se sice zaměřily převážně na defenzivu, ale Baník byl ve druhé půli aktivnější a v závěru díky Rajtoralovi s Lukešem zosnoval i rozhodující akci. Ostravští v Plzni už devět let neprohráli.
Plzeň se na začátku sice přes hostující levou stranu tlačila směrem k Vaškovi, ale dál než k pokutovému území prošla jen sporadicky. O pozornost gólmana si řekl Varadi, který z osmnácti metrů vystrašil domácího brankáře Daňka střelou vedle levé tyče.
V závěru poločasu pak ostravské stopery málem dokonale nachytal plzeňský zadák Procházka, který si nečekaně naběhal na pas za hostující obranu, ale místo úprku k brance ztratil rychlost a akci zabrzdil zpětnou kličkou. Gól měl na kopačce po něm i Malcharek, ale odražený míč po standardní situaci z ideální parkety napálil jen do boční sítě.
Ostrava byla ve druhé půli o poznání aktivnější, i když co do počtu příležitostí svůj obraz příliš nevylepšila. Hosté však nenápadně získávali kontrolu nad utkáním a dvanáct minut před koncem soupeře omráčili i překvapivým direktem. Rajtoralův centr od pravé postranní čáry špičkou kopačky prodloužil Lukeš a Varadi z jednoho kroku přesně dorazil. Za pár sekund mohlo být definitivně rozhodnuto, ale po Bystroňově hlavičce se vyznamenal Daněk.
Domácí už nedokázali najít odpověď, větší část druhé půle odehráli v křeči a ani v závěru se k prakticky k ničemu nedostali. Plzeňští tak po pěti utkáních bez porážky tentokrát nezískali ani bod, naopak Baník napravil své zaváhání z minulého kola s Brnem.

Plzeň na jaře poprvé padla. Kouč Stanislav Levý viděl příčiny v tom, že se Viktoria nebyla schopna střelecky prosadit ve své lepší první půli. "Vytvořili jsme si tlak, kdy jsme měli šance na to jít do vedení, bohužel jsme je nedokázali proměnit. Nedařila se nám finální přihrávka," uvedl Levý.
Jestli se Plzeň k něčemu v úvodu prokousala, pak z křídelních prostor, ale ani to se už po změně stran domácím nedařilo. Levý uznal, že nevyšlo poločasové střídání Malára za Rótha. "Čekal jsem, že Róth vytvoří ještě větší tlak, ale dneska byl pro mě ohromným zklamáním a tento výkon bude mít ještě dohru," řekl Levý.
"Druhá půle už byla vyrovnanější. Bohužel jsme udělali před koncem chybu, když Zakopal míč odvrátil na zbytečný roh a pak jsem to tam nepokryli před brankou. Dále to už byla marná snaha o dobytí ostravské branky. Ale nepropadám pesimismu, těžko můžu něco hráčům vyčítat. Snad jen to, že z toho tlaku nedokázali vsítit góly," konstatoval Levý.
Ostrava v Plzni odčinila domácí porážku s Brnem a trenér Karel Večeřa tvrdil, že především díky bezchybné defenzivě. "Postavili jsme to na tom, že nechceme udělat hloupé chyby jako proti Brnu. Myslím, že se nám to podařilo," mínil Večeřa.
S výkonem svých svěřenců přesto nebyl úplně spokojen. Výtky měl zejména k první polovině. "Sehráli jsme dva rozdílné poločasy. V prvním nás Plzeň dostávala ze stran pod tlak a současně i tím, že zahrávala více standardek. Byli jsme více v defenzivě, tak jsme ale hrát nechtěli a s tím jsme také šli do druhého poločasu," podotkl Večeřa. "Od nějaké 60. minuty se to už zlepšilo, začala se nám dařit útočná fáze, tam už jsem byl spokojený," dodal ostravský trenér.