Viktorka vyhrála nad Zlínem, Malár dal premiérový gól

Ve 20. kole první fotbalové ligy porazila Viktoria Plzeň čtrnáctou Tescomu Zlín 2:0. Po bezbrankové první půli, ve které byli aktivnější hosté, ovládli zápas od 70. minuty domácí. Jejich převahu vyjádřili brankami Malár a v závěru Limberský.

Ve 20. kole první fotbalové ligy porazila Viktoria Plzeň čtrnáctou Tescomu Zlín 2:0. Po bezbrankové první půli, ve které byli aktivnější hosté, ovládli zápas od 70. minuty domácí. Jejich převahu vyjádřili brankami Malár a v závěru Limberský. Moravané tak nevyhráli již 33. utkání na hřišti soupeře za sebou a ještě více se namočili do boje o záchranu. Západočeši naopak počtvrté v řadě bodovali a upevnili si postavení ve středu tabulky.
Od úvodního hvizdu byli směrem dopředu překvapivě aktivnější hosté, kteří své útoky vedli především po stranách hřiště. Již v deváté minutě posílal z pravého křídla nebezpečný centr před branku domácích Vidlička, plzeňská obrana však dokázala před nabíhajícím Šmahajem balon odvrátit na roh. Agilní Šmahaj mohl v 16. minutě po rohovém kopu Červenky dokonce otevřít skóre, domácí brankář Daněk ale jeho střelu po včasném vyběhnutí vyrazil. Plzni vůbec nevycházela kombinace mezi zálohou a dvěma hroty, a tak branku Zlína v první půli ohrozil pouze Müller tvrdou střelou z přímého kopu.
Lépe hrající hosté postupně zcela ovládli střed hrací plochy a po půlhodině hry vypálil bez přípravy z pětadvaceti metrů Červenka těsně vedle pravé tyče Daňkovy branky. Plzeň se před koncem prvního poločasu pokusila vysunout svůj blok hluboko na zlínskou polovinu, paradoxně ale málem inkasovala. Vidlička totiž poslal kolmou přihrávku Vyskočilovi, který využil chybu v ofsajdovém systému domácích a řítil se na Daňka. Mladý plzeňský brankář nakonec na hranici malého vápna skvěle zasáhl a uchránil svůj tým od pohromy.
Druhý poločas přinesl o poznání vyrovnanější hru. Domácí trenér Levý dvěma střídáními posílil ofenzivu, navíc Plzeňští zpřesnili kombinace a hosté najednou neměli protihru. V 68. minutě postupovala domácí trojice na stejný počet hostujících obránců, slibně se rozvíjející akci ovšem pokazil nepřesnou přihrávkou Jarolím. O pět minut později zakroutil Müller svůj přímý kop přesně na hlavu střídajícího Krbečka, jehož slabou hlavičku ale Zlámal zachytil.
Radost domácím přinesl až povedený brejk v 75. minutě. Z levé strany šestnáctky poslal Róth přesnou přihrávku na zadní tyč nabíhajícímu Malárovi, který v jasné pozici zaznamenal svoji první trefu v dresu Viktorie.
V 83. minutě přišel Zlín o vyloučeného Vidličku, přesto poté vrhl všechny síly do útoku. Šanci si však nevypracoval a naopak podruhé inkasoval. V poslední minutě se totiž po utěšené kombinaci domácí záložní řady přesně k levé tyči trefil kapitán Limberský a definitivně rozhodl. Plzeň tak doma neprohrála už pošesté za sebou.
Plzeňský trenér Stanislav Levý nebyl spokojen s výkonem svých svěřenců z prvního poločasu utkání. "Vůbec jsme se nedostali do hry. Prohrávali jsme souboje, kazili jsme přihrávky. Hráči byli zbytečně nervózní," komentoval úvodní dějství Levý a vyzdvihl výkon brankáře Daňka, který v první půli zlikvidoval dvě gólové příležitosti Zlína.
Domácí trenér o přestávce nabádal své svěřence k trpělivosti a většímu důrazu v osobních soubojích. "Nakonec jsme ve druhém poločase trochu větší aktivitou dokázali soupeře donutit k chybám. Bylo to těžké utkání, přesto jsem věřil, že šanci k výhře využijeme," řekl spokojený Levý, který upozornil na zkušenost zlínského kádru.
Kouč hostů Pavel Hoftych po utkání litoval slabé střelecké potence svého mužstva, které už čtyři zápasy čeká na vstřelený gól. "Nestřílíme vůbec branky. Přitom v první půli jsme dnes odehráli slušné utkání. Vůbec jsme soupeři nedovolili použít jeho zbraně. Kluci hráli výborně takticky," pochválil své svěřence za první poločas Hoftych a zároveň připomněl neproměněné příležitosti. "V průběhu prvního poločasu jsme měli tři, čtyři šance. Dopadly, jak dopadly. Mrzí mě hlavně nájezd Vyskočila. Bohužel mu zakončení nevyšlo," smutnil zlínský kormidelník.
Přiznal, že druhých 45 minut už ze strany jeho mužstva tak povedených nebylo. "Bohužel jsme postupem času po přestávce vypadli ze hry. Plzeň mohla vstřelit dokonce více než dvě branky. Myslím si ale, že by to pro nás bylo vzhledem k prvnímu poločasu nespravedlivé," poznamenal Hoftych, jenž nezastíral, že situace Zlína v tabulce je kritická.
Hrdinou utkání se stal domácí útočník Vladimír Malár, který v 75. minutě vstřelil vítězný gól. "Róth mi přihrál před prázdnou branku, situace už byla celkem jednoduchá," skromně komentoval svoji první letošní branku zkušený jedenatřicetiletý fotbalista. "Na gól jsme čekal snad rok a půl. Naposledy jsem skóroval ještě ve Slovácku. Už je to opravdu dlouho. Jsem rád, že jsem pomohl k výhře. Navíc jsem ve Zlíně strávil půl roku, takže to pro mě byl zvláštní zápas," dodal.