Vodáci mají čím dál větší zájem o půjčovny lodí

Lidé, kteří chtějí v létě vyjet na vodu, mají stále větší zájem o služby půjčoven lodí. Závisí to ale na řece, kterou chtějí sjíždět. Zatímco třeba Berounka má většinou dost vody po celý rok, například sjíždění Otavy je v suchých letech problematické.

Jarní servisní akce AUTO CB

Lidé, kteří chtějí v létě vyjet na vodu, mají stále větší zájem o služby půjčoven lodí. Závisí to ale na řece, kterou chtějí sjíždět. Zatímco třeba Berounka má většinou dost vody po celý rok, například sjíždění Otavy je v suchých letech problematické. Kromě půjčení lodě, pádel a barelů na osobní věci, požadují lidé i další služby. Místo dříve běžné individuální dopravy, kdy se lodě vozily na střeše auta nebo vlakem, vodáci nyní často požadují, aby jim půjčovna zajistila odvoz lidí i lodí na nástupní místo do řeky i na zpáteční cestu. Shodli se na tom majitelé tří půjčoven v Plzeňském kraji.
Na jarní studené a prudší vody požadují lidé často neopreny, helmy a záchranné vesty. Zatímco vesty jsou poměrně běžné, neopreny mají jen někde. Takové zkušenosti mají Pavel Sikyta z největší plzeňské půjčovny H2O v Plzni-Bílé Hoře a Anna Kačírková z tachovské půjčovny Kama. Některé půjčovny pronajímají i stany a spací pytle či prodávají vodotěsná pouzdra na fotoaparáty a mobilní telefony. "Vodáctví je teď hodně módní záležitost," míní Kačírková.
I když zájem o půjčování lodí na Ohři i Berounce stoupá, plná sezona trvá jen zhruba tři měsíce. Na jarní rychlé řeky s vodou z tajícího sněhu se nejezdí tak masově, největší zájem začíná zhruba v květnu až červnu. Hlavní sezona trvá v Plzni tak do poloviny srpna. "I když je pak dost vody, lidé už nemají moc zájem," řekl Sikyta. Zato dny kolem dvou červencových státních svátků jsou nejvytíženější. "To už není kolikrát co půjčit," přiznává. Už nyní má na tyto dny dvě třetiny lodí zamluvených. Naopak na Velikonoce, i přes příznivou předpověď počasí, se lidé ještě o lodě v Plzni nezajímali.
"Měli jsme zatím jen pár zájemců," potvrdila také Kačírková. Zatímco v létě podle ní jezdí masově i lidé, kteří nemají často žádné nebo jen malé zkušenosti, jarní sjíždění toků si vychutnávají skalní vodáci. I ti prý už občas míří pro loď do půjčovny, než aby měli vlastní.
Nejčastějšími zákazníky jsou mladší lidé, kteří přijedou ve skupině. Půjčují si lodě na týden nebo jen na dva až tři dny víkendu. Po Berounce se dá za víkend dojet z Dolan u Plzně do Zvíkovce, týden stačí zhruba na cestu do Berouna.
Plzeňská půjčovna dokáže pokrýt nejrůznější přání zákazníků. Kromě dvoumístných a třímístných plastových kánoí má také různě velké nafukovací kánoe a rafty, kajaky na divokou i mořskou vodu, pramice i motorové čluny. Celkem má téměř sto lodí, z toho 55 kánoí. "Největší zájem mají lidi o plastové kánoe Vydra pro dvě osoby, na nich se dá jezdit prakticky všechno," poznamenal Sikyta. Kačírková půjčuje jen plastové kánoe, má jich asi 20. Lidé s nimi nejčastěji jezdí na Ohři. Desítku plastových Vyder hlavně pro sjíždějí Otavy má také Ladislav Srb z horažďovické půjčovny Aqua Tour. "Lidé mají zájem i o rafty, ale ty nepůjčujeme," uvedl Srb.
Ty tam jsou doby, kdy měly půjčovny kánoe laminátové. Zatímco plavidla z pevného plastu slouží bez větších potíží už šest let, laminátové se daly používat maximálně dva roky, a to s neustálými opravami, řekl Sikyta. "Laminátové už nemáme, na to bychom museli mít dalšího člověka, který by je opravoval," poznamenal Srb. "Dělalo se na těch proražených lodích i dlouho do noci, aby se mohly druhý den zase půjčovat," dodala Kačírková.
Laminátové kánoe, které Sikyta také vyrábí, si přesto lidé občas kupují. "Během sezony prodám tak jednu týdně," poznamenal. Zatímco nová laminátová dvoumístná kánoe Vydra přijde na 7500 korun, plastová Vydra i na více než dvojnásobek. Nafukovací raft pro šest lidí stojí kolem 30.000 korun.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 23.04.2007 08:06



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka