Vodní zákon srazí obce na kolena

Novela vodního zákona může některým obcím způsobit vážné finanční problémy – shodli se na tom primátoři českých měst na svém kolegiu, které dnes skončilo v Plzni.

Jarní servisní akce AUTO CB

Novela vodního zákona může některým obcím způsobit vážné finanční problémy – shodli se na tom primátoři českých měst na svém kolegiu, které dnes skončilo v Plzni. Podle požadavků Evropské unie totiž musí každá čistička odpadních vod zavést do roku 2010 chemické čištění vody. V celé republice tato změna přijde na 86 miliard korun. Česká města požadují od státu spoluúčast na financování.

Nově přijatá novela vodního zákona, která vychází z požadavků Evropské unie, ukládá všem obcím zahájit stavbu tzv. chemického čištění na všech Čističkách odpadních vod.
"Ty povinnosti jsou jasně dané. Kromě biologického čištění vody musí být na čištičkách do roku 2010 zahájena stavba chemického čištění, tedy denitrifikace a defosforizaci," vysvětluje Oldřich Vlasák – primátor Hradce Králové.
V celé republice je zajištění chemického čištění vody spočítáno na 86 miliard korun. V Praze by rekonstrukce stávající čističky podle primátora Pavla Béma přišla na 15 miliard, zcela nová pak o desíky miliard více. "My to víme přesně, protože pro program ISPA máme zpracovanou i studii na chemické čištění. Pro Plzeň to znamená částku 450 miliónů korun," řekl primátor Plzně Jiří Šneberger.
Města a obce peníze na tak vysoké investice ve svých rozpočtech nemají. "Praha ty peníze neá. Budˇ je získá od státu nebo od evropských byrokratů v Bruselu. Pokud ne, bude si je muset půjčit," konstatuje Pavel Bém. Právě půjčky mohou pro obce, které si už musely půjčit na vybudování nové ČOV a stále půjčku splácí, veliký problém. Navíc pokud nedodrží zákon, hrozí jim vysoké pokuty. V případě Prahy mohou dosahovat do výše až stovek miliónů ročně.
Dané podmínky splnění novely vodního zákona s Evropskou unií vyjednala vláda a evropští vyjednavači. Dopad však leží pouze na obcích, které stát podle primátorů při jednání zcela obešel. "Podle nás by se na tak velkých investicích měl podílet stát. Jeho úkolem je také podpořit obce při žádosti o finance z EU. Zatím nás však stát pouze postavil před hotovou věc, aniž by s námi vedl nějakou diskusi," doplňuje Vlasák.

Kolegium primátorů neprotestují proti normě na čištění vody, ta je podle nich v pořádku a nutná. Nesnesitelné jsou ale podle nich časové i finanční podmínky na její zrealizování. Vláda podle nich za nás v Bruselu opět nebojovala.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
23.01.2004 14:33




0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka