Vrcholem týdne Smetanovských dnů jsou Janovy pašije

Třetí týden festivalu Smetanovské dny přinese vrcholné umělecké zážitky. Hned v pondělí to bude nezvyklé propojení klasické a alternativní scény v koncertu Ivy Bittové a Škampova kvarteta. Středa bude patřit unikátnímu provedení Janových pašijí J. S. Bacha v Katedrále sv. Bartoloměje.

Jarní servisní akce AUTO CB

Třetí týden festivalu Smetanovské dny přinese vrcholné umělecké zážitky. Hned v pondělí to bude nezvyklé propojení klasické a alternativní scény v koncertu Ivy Bittové a Škampova kvarteta. Středa bude patřit unikátnímu provedení Janových pašijí J. S. Bacha v Katedrále sv. Bartoloměje. Písně Mongolska, Číny, Tibetu a dalších orientálních zemí zazní ve čtvrtek v podání čínské zpěvačky Feng-yün Song, východní umění přiblíží i další z čínských filmů a chybět nebude ani večer poezie inspirované exotikou. V závěru týdne se uskuteční mezinárodní vědecké sympozium.

Iva Bittová & Škampovo kvarteto 19. února od 19:00 Peklo
Originální projekt první dámy české alternativní scény Ivy Bittové a vynikajícího Škampova kvarteta interpretuje Janáčkovu sbírku „Moravská lidová poezie v písních“ v úpravě slovenského skladatele Vlado Godára. Zajímavým ozvláštněním je vložená improvizace Ivy Bittové a její skladby Déšť a Quatuor pour Cora. Škampovo kvarteto bylo založeno v roce 1988 na pražské AMU, vystupuje v Evropě, Japonsku, Americe, Austrálii, na mnoha festivalech i v prestižních koncertních sálech. Nahrává pro Supraphon a pravidelně se zúčastňuje vysílání BBC. V roce 2001 byli Škampovci jmenováni „Hostujícími profesory komorní hudby“ na londýnské Royal Academy of Music, kde i nadále působí.

Čínský film: Horská hlídka 20. února od 17:00 a od 20:00 Kino Beseda
Festivalové úterky vyplní unikátní přehlídka čínských filmů, která přináší výběr nejzajímavějších snímků u nás málo známé čínské produkce. „Horská hlídka“ z roku 2004 je brutální, a přesto krásný film, který líčí obtížnou výpravu na čínské nepřátelské území. Snímek vznikl podle skutečné události – příběhu jedné z posledních expedic vedených tibetskými dobrovolníky bojujícími proti pytlákům

J. S. Bach: Johannes–Passion BWV 245/ Janovy pašije 21. února od 19:00 Kat. sv. Bartoloměje
Jedno z vrcholných děl skladatelovy církevní tvorby v unikátním provedení pražského barokního orchestru Collegium 1704, který se zaměřuje na uvádění staré hudby středoevropského regionu. Dirigentem orchestru je Václav Luks, jedna z nejvýraznějších českých osobností v oblasti staré hudby. Václav Luks vystudoval Konzervatoř v Plzni, AMU a vzdělání dovršil na Schole Cantorum Basiliensis (obor historické klávesové nástroje). Jako sólista i člen různých sborů vystoupil v mnoha evropských zemích i v zámoří. V roce 1991 založil orchestr Collegiium 1704.
Roli Evangelisty přednese mladý německý pěvec Eric Stoklossa, v Janových pašijích zazní i sbor Collegium Vocale 1704, který vznikl u příležitosti ročního projektu Bach-Praha-2005 a jehož členy jsou přední čeští a zahraniční pěvci specializující se na interpretaci staré hudby.

Ty syčáci – Lišák je lišák 21. února od 20:00 Divadlo Dialog
Fyzický básník Petr Váša se svou kapelou Ty Syčáci v ojedinělém, energií sršícím operním projektu. Brněnský zpěvák, textař, performer a experimentátor Petr Váša je jediný český muzikant schopný hrát doslova celým tělem.

Písně z dračího člunu 22. února od 19:00 Masné krámy
Čínská zpěvačka Feng-yün Song žije od roku 1985 v Praze, kde získala doktorát filozofie na FF UK. Od dětství se učila pekingskou operu u paní Shang Huimin, která je následovnicí nejvýznamnější rodové školy Shang tradiční pekingské opery. Od roku 1995 vystupuje Feng-yün Song sólově a svým osobitým vokálním projevem v rozsahu tří oktáv se pohybuje napříč hudebními žánry. Na klavír Feng-yün Song doprovodí hudební skladatel Michal Nejtek.



Cizí, jiné, exotické v české kultuře 19. století 22.-24. února Studijní vědecká knihovna
27. plzeňské sympozium pořádá Ústav pro českou literaturu AV ČR.

Pro naše předchůdce v 19. století nebyli exotičtí jen indiáni a mouřeníni, které v rámci svého programu představily divadelní společnosti a cirkusy, ale všechno, co bylo obecně vnímáno jako cizí, jiné, čili exotické. V centru zájmu sympozia budou kontakty české společnosti s africkými, asijskými, latinskoamerickými, australskými, ale i severskými kulturami. Jaké povahy byly tyto kontakty? Můžeme v nich nalézt česká specifika? Jaké byly české zájmy mimo Evropu? Jaké motivace vedly kroky českých cestovatelů? Byly cestopisy populární? Sympozium „Cizí, jiné, exotické v české kultuře 19. století“ bude tyto a další otázky specifikovat a badatelské fórum filozofů, historiků, literárních vědců, etnografů, lingvistů a dalších specialistů se pokusí hledat na ně odpovědi.

Sympozium doprovodí výstava:¨
Dalekých zemí volání…aneb Jak naši předkové cestovali v 19. století

Podrobný program sympozia i další informace najdete na www.smetanovskedny.cz


PRODEJ VSTUPENEK
Od 4.12.2006 v Informačním centru města Plzně (nám. Republiky 41) – přepážka prodeje vstupenek, pondělí – pátek: 9.00 – 12.00 a 12.30 – 18.00 / sobota: 9.00 – 12.00 (tel: 37 803 5415, ticketing@dominikcentrum.cz) nebo rezervace na www.smetanovskedny.cz


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 19.02.2007 07:10



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka