Výběrové řízení po dobřansku: Lidem zlevní voda

Dobřany jako největší město Mikroregionu Radbuza spolu s dalšími osmi a městy mikroregionu Radbuza v roce 2008 úspěšně zrekonstruovaly hlavní část své vodohospodářské infrastruktury, a to za přispění finančních prostředků Evropské unie na jeden z největších infrastrukturních projektů v kraji pod náz...

Jarní servisní akce AUTO CB

Dobřany jako největší město Mikroregionu Radbuza spolu s dalšími osmi a městy mikroregionu Radbuza v roce 2008 úspěšně zrekonstruovaly hlavní část své vodohospodářské infrastruktury, a to za přispění finančních prostředků Evropské unie na jeden z největších infrastrukturních projektů v kraji pod názvem Čistá Radbuza. Díky finanční podpoře EU se město Dobřany jako jedno z prvních českých měst musely pustit do narovnání provozovatelských smluv. Zvolily nejotevřenější, ale zároveň nejnáročnější způsob, takzvané koncesní řízení. Díky práci radnice přineslo po dlouhých letech velký úspěch.
„Ve vodohospodářství dosud platilo, buď se nezodpovědně drží cena nízko, nebo se do trubek dává tolik, aby síť fungovala udržitelným způsobem, my jsme z toho našli cestu ven. Zařízení udržujeme ve špičkové kondici a občany můžeme potěšit zlevněním,“ uvádí starosta Dobřan Marek Sýkora.
Cesta k tomuto výsledku byla trnitá, v nejtěžší době, kdy nemoc znemožnila pokračovat ve funkci hlavnímu tahounovi Čisté Radbuzy, který měl o provozování vodohospodářských sítí bezkonkurenční přehled v samosprávě obcí, bývalému starostovi Jaroslavu Sýkorovi. Za něj proběhla první fáze koncese, tzv.koncesní projekt, který ukázal, jakou cestou se dát. Město spíše upřednostňovalo vznik vlastní provozovatelské firmy (podmínkou byla účast dalších, především větších měst a obcí), odborné výpočty ale ukázaly, že provozování větší firmou je díky úsporám z rozsahu pro město finančně výhodnější.
Již po ukončení projektu Čistá Radbuza, v roce 2009 proto město poprvé vypsalo veřejnou zakázku – koncesní řízení na provozování infrastruktury, které se bohužel velmi vleklo i díky skutečnosti, že řízení zkoumal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který dlouho rozhodoval o zjevně neoprávněné námitce jednoho z uchazečů a nakonec rozhodl ve prospěch zadavatele, tedy města Dobřany.
Na jaře roku 2010 tak mohlo koncesní řízení pokračovat. V létě 2010 otevřela komise konečně obálky, ceny nevypadaly tak zle, ale objevil se jiný problém. „Zjistili jsme, že smlouva předložená v nabídkách se bez našeho vědomí změnila v prospěch provozovatelů, prostě tam byly změny, které bychom neschválili. Navíc najatá odborná firma nastavila hodnotící kritéria tak, že by vyhrála firma nabízející vyšší cenu vody,“ uvedl místopředseda tehdejší komise, místostarosta Martin Sobotka.
Právě na jeho popud komise navrhla hodnotící komise jednomyslně původní soutěž zcela zrušit starostovi města, který tak následně udělal. „Museli jsme uzavřít provizorní dodatek smlouvy se stávajícím provozovatelem, vysvětlit další odklad výběru provozovatele pro ministerstvo životního prostředí a potažmo i Brusel a s původní poradenskou firmou jsme se dohodli na pro nás výhodné narovnání. Pana místostarostu jsem pověřil vedením týmu, který měl za úkol připravit nové výběrové řízení podle koncesního zákona, byli jsme zjevně první obec, která si na to troufla zcela sama bez poradenské a konzultantské firmy. Proto jsem opravdu měl obavy, zda to zvládneme, ale byla to jediná fér cesta,“ vzpomíná starosta Marek Sýkora.
„Původní vzorovou smlouvu jsme v řadě bodů upřesnili, zvýšili jsme pravomoci nás jako majitele infrastruktury, chvílemi jsem se bál, aby se za tak přísných podmínek někdo vůbec přihlásil, ale nakonec to byla stejná trojice firem uchazečů francouzsko-rakousko–španělských vlastníků a výsledky byly opravdu překvapivě výborné,“ dodal místostarosta.
„Máme o dost nižší cenu, než dosud, výrazně nižší než u původního pokaženého výběrového řízení a získali jsme 13 milionů jako mimořádnou injekci na vylepšení infrastruktury, a to je dobrý zpráva pro město a především pro jeho občany. Odvaha a snaha o co největší transparentnost se nám vyplatila,“ nadšeně sděluje Marek Sýkora.
„Celé koncesní řízení nám jako správné potvrdilo i Ministerstvo financí České republiky, takže zastupitelstvu města na konci října velmi rádi předložíme ke schválení novou smlouvu s provozovatelem vodohospodářské infrastruktury města Dobřany. Koncesní řízení se tedy v případě našeho města ukázalo jako dobrý regulační nástroj ceny v oblasti provozu vodohospodářské infrastruktury směřující k psříznivým cenám vodného a stočného pro občana a stejně tak pro město Dobřany, jako vlastníka s relativně dobrým finančním zajištěním na obnovu samotné vodohospodářské infrastruktury,“ uzavírá Marek Sýkora.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 15.10.2012 12:01



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka