Vyřazené podpisy torpédovaly návrh referenda

Magistrát města Plzně vyřadil minulý týden 3 124 podpisů pod návrhem na vyhlášení referenda o cenách MHD v Plzni. K vyhlášení referenda tedy chybí 2.515 podpisů.

Cílená propagace v Plzni

Magistrát města Plzně vyřadil minulý týden 3 124 podpisů pod návrhem na vyhlášení referenda o cenách MHD v Plzni. K vyhlášení referenda tedy chybí 2.515 podpisů.
Navrhovatelům stanovil desetidenní lhůtu, ve které mají nedostatky odstranit. Jeden z navrhovatelů referenda Martin Hyťha situaci dnes komentoval takto: „Pokud jde o náš návrh, znamená to konec. V případě 2.222 lidí nám totiž město pouze řeklo, že se je nepodařilo nalézt v evidenci obyvatel, aniž by upřesnilo, zda se jedná o chybu v psaní, nebo úplně neznámého člověka.“ Vypadli tak např. všichni ti, kteří udělali jedinou chybu v adrese či rodném čísle. Město navrhovatelům neposkytne přístup k evidenci obyvatel, takže jedinou možností, jak si zpochybněné údaje ověřit a případě opravit, by bylo kontaktovat všechny takto vyřazené podporovatele. „Znamenalo by to obejít minimálně 222 lidí denně. Kdyby nám magistrát stanovil třeba třicetidenní lhůtu, určitě bychom se o to pokusili, ale takhle jsme bez šance,“ konstatoval Hyťha.
Referendum se přesto konat může. Podle zákona č. 22/2004 Sb., který platí od prvního února, totiž mohou vyhlásit z vlastního podnětu sami zastupitelé, aniž by k tomu potřebovali podpisy občanů. „Je to novinka. Až dosud totiž zastupitelstvo mohlo vyhlásit referendum pouze na základě návrhu stanoveného počtu občanů. Vyzveme proto zastupitele, aby svého nového práva využili a vyšli vstříct tisícům občanů, kteří si konání referenda přejí. Neděláme si přitom velké naděje, ale chceme, aby všichni zastupitelé jasně řekli, jak se k požadavku více než jedenácti tisíc svých voličů staví,“ uvedl další z neúspěšných navrhovatelů Jan Rovenský. Pokud zastupitelé vyhlásí plebiscit z vlastní vůle, mohou zvolit i jiné otázky. Tím by se vyhnuli i probíhající polemice o tom, zda by konání referenda bylo v souladu s obchodním zákoníkem. „Nepochybujeme o tom, že např. vedoucí právního odboru magistrátu JUDr. Duda je schopen formulovat otázku, která by podobné spory nevyvolávala,“ uvedl Rovenský.
Martin Marek z Dětí Země, která s nápadem na konání místního referenda o cenách přišel, a který sběr podpisů organizoval, netajil zklamání: „Sami jsme vyřadili téměř pět tisíc neplatných podpisů, i tak jsme ale měli rezervu téměř tisíce podporovatelů. Počítali jsme s tím, že magistrát bude podpisy pečlivě kontrolovat a část jich vyřadí, ale tak vysoký počet vyřazených podpisů jsme prostě nečekali.“
Plzeňské Děti Země jsou navzdory neúspěchu přesvědčené, že kampaň za vypsání referenda měla smysl. „O problémech plzeňské veřejné hromadné dopravy konečně začala širší veřejná diskuse. Naším nejbližším cílem je nenechat ji utichnout. V současnosti se v podstatě za zády občanů připravuje zavedení systému elektronických platebních karet CITYCARD, které mají nahradit dosavadní předplatní jízdenky. Celý systém bude stát několik set miliónů korun, přičemž přesnou částku v tuto chvíli odmítá magistrát upřesnit a podrobnější informace o přípravě projektu nemají ani členové odborných komisí města. Myslíme, že vedle vysokých cen jízdného, přetížení linek ve špičkách, duplicity spojů v rámci IPD či chybějící přestupní jízdenky je to dobrý důvod, proč se o veřejnou dopravu zajímat i nadále,“ uvedl dnes Martin Hyťha.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 16.02.2004 16:30




0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka