Výstava fotografií k 60. výročí konce války

Velvyslanectví Ruské Federace a ruská tisková agentury RIA Novosti uvádí výstavu fotografií Lidé, kteří zvítězili ve válce, která je věnována 60. výročí vítězství ....

Jarní servisní akce AUTO CB

Velvyslanectví Ruské Federace a ruská tisková agentury RIA Novosti uvádí výstavu fotografií Lidé, kteří zvítězili ve válce, která je věnována 60. výročí vítězství ve druhé světové válce a 60. výročí Pražského povstání.
Na výstavě jsou unikátní fotografie z archivů RIA Novosti. Agentura RIA Novosti vznikla za války a jmenovala se tehdy Sovětská informační kancelář.
Hlavními aktéry výstavy jsou lidé. Prostí vojáci, kteří denně ušli desítky kilometrů po dlouhých válečných cestách. Velitelé, jejichž válečné mistrovství dokázalo rozdrtit nepřítele. Matky, které provázely své děti na frontu a oplakávaly jejich smrt. Příslušníci Československého armádního sboru, kteří před více než šedesáti lety odvážně bojovali po boku sovětských vojáků za svobodu své vlasti.
V expozici jsou i vzácné snímky, které pořídili váleční fotografové během pražské vojenské operace Sovětské armády, směřující ke konečné likvidaci fašistů a k osvobození československé metropole.
Počátkem května 1945, bez ohledu na nevyhnutelný pád hitlerovského režimu v Německu, v českých zemích pokračoval tvrdý odpor německých vojsk, především armádní skupiny Střed. Strategický plán velení sovětských vojsk počítal se zasazením několika tvrdých úderů, jejichž cílem bylo obklíčit a zničit hlavní síly nepřítele východně od Prahy. Operace se účastnilo přes milion vojáků tří frontů –Prvního, Druhého a Čtvrtého ukrajinského.
1. května 1945 začalo v několika českých městech živelné povstání proti hitlerovským okupantům a 5. května se centrem povstání stala Praha. Následující den, když německé velení vyslalo na jeho potlačení jednotky skupiny Střed, vysílal pražský rozhlas výzvy žádající o pomoc povstalcům.
Vojska Prvního ukrajinského frontu pod velením maršála Ivana Koněva spěchala na pomoc povstalcům a prorazila německou obranu. Sovětští vojáci rychle postupovali od Berlína směrem na jih a ráno 9. května vstoupili do Prahy.
K osvobození Československa přispěli značnou měrou příslušníci Prvního československého armádního sboru pod velením generála Ludvíka Svobody. Od roku 1943 bojovali po boku Sovětské armády na území SSSR. Později se Československý armádní sbor zúčastnil Karpatsko – dukelské operace a bojů za osvobození Československa.
Až 11. května 1945, kdy se sovětská vojska setkala s jednotkami americké armády, bylo osvobození Československa završeno. Součinnost spojeneckých vojsk učinila přítrž zkáze. V bojových operacích, které pokračovaly i po kapitulaci Německa, zahynulo přes jedenáct tisíc sovětských vojáků.
Osvobození Československa bylo závěrečnou etapou na cestě ke konečnému vítězství zemí protihitlerovské koalice.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 14.03.2005 16:46




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka