Výstava na nádraží podporuje život postižených mimo ústav

V Plzni odstartovala kampaň Podpora transformace sociálních služeb v Plzeňském kraji. Na tiskové konferenci na půdě Krajského úřadu Plzeňského kraje byly za účasti zástupců Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, Krajského úřadu Plzeňského kraje představeny již dosažené úspěchy v transformačním pro...

Cílená propagace v Plzni

V Plzni odstartovala kampaň Podpora transformace sociálních služeb v Plzeňském kraji. Na tiskové konferenci na půdě Krajského úřadu Plzeňského kraje byly za účasti zástupců Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, Krajského úřadu Plzeňského kraje představeny již dosažené úspěchy v transformačním procesu a nastíněn požadovaný budoucí transformovaný stav a systém sociálních služeb pro lidi s postižením. Profesor Jindřich Štreit, fotograf a pedagog, představil výstavu Život místo ústavu se svými tematickými fotografiemi, kterou může veřejnost zhlédnout v horní hale plzeňského vlakového hlavního nádraží do konce srpna.
Probíhající transformaci sociálních služeb v České republice s akcentem na Plzeňský kraj na tiskové konferenci představili Mgr. Petr Mach z odboru sociálních služeb a sociální práce Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a Mgr. Miroslav Brabec, radní Plzeňského kraje pro oblast sociálních věcí. Další z hostů tiskové konference, Mgr. Radomír Bednář, ředitel Domova pro osoby se zdravotním postižením ve Stodu, nastínil, jak je transformace sociálních služeb uskutečňována přímo v konkrétním zařízení pro lidi s postižením.
Transformace je změna velkokapacitní ústavní služby pro lidi s postižením na bydlení a podporu v běžném prostředí. Lidé s postižením díky transformaci přecházejí z velkých ústavů do bytů či rodinných domů v běžné zástavbě a žijí způsobem života, který je obvyklý pro jejich vrstevníky. Cílem projektu MPSV ČR Podpora transformace sociálních služeb je podpořit přechod lidí s postižením z velkokapacitních ústavních služeb do bydlení a služeb v běžném prostředí. Díky transformaci sociálních služeb bude lidem s postižením umožněno žít plnohodnotnější život v běžné společnosti, přičemž jim nadále bude případně poskytována individualizovaná péče v rozsahu, kterého bude potřeba. Mediální kampaň transformace sociálních služeb má napomoci pochopení této problematiky českou společností a ke změně vnímání otázky začlenění lidí s postižením do většinové společnosti pozitivním směrem.
Mediální kampaň na podporu transformace byla v tentýž den zahájena vernisáží výstavy „Život místo ústavu“ v prostorách plzeňského hlavního vlakového nádraží. Putovní výstava přináší vybrané tematické fotografie renomovaného fotografa a pedagoga Jindřicha Štreita, na vybraných výstavních panelech se návštěvníci výstavy dozví také aktuální informace ze zařízení, které jsou v Plzeňském kraji v současné době zapojeny do projektu transformace. Výstavu můžou lidé zdarma navštívit až do 31. srpna.
Projektu Podpora transformace sociálních služeb se účastní 13 krajů České republiky. Mediální kampaň, spojená s putovní výstavou fotografií Život místo ústavu, postupně zavítá do všech krajů, vyjma Prahy.

Jindřich Štreit k tematice transformace sociálních služeb a fotografování lidí s postižením

„Téma fotografuji již mnoho let, a tak jsem měl možnost osobně poznat prostředí i podmínky života lidí, kterých se potřeba sociálních služeb týká.

K tématu problematiky sociálních služeb a života postižených v ústavech i mimo něj mě přivedl především zájem o sociální fotografii a vztahy mezi lidmi.
S životem lidí s postižením jsem se blíže seznámil díky svým návštěvám různých sociálních zařízení v okolí, kde jsem mohl fotografovat, dostalo se mi možnosti dlouhodobě se stýkat s jejich obyvateli a rozmlouvat s nimi. Na základě těchto zkušeností jsem vytvořil několik fotografických souborů, které jsou stále vystavovány, a vydal jsem při té příležitosti také několik katalogů.

Sociální téma sleduji již od doby předrevoluční. Myslím, že se situace po sametové revoluci začala hodně měnit k lepšímu. Můj názor je, že tito lidé jsou bezbranní, a proto potřebují naši pozornost, ochranu, pochopení a hlavně pomoc. Při návštěvách zařízení mě hodně překvapilo množství lidí, kteří jsou v nich umístění. Osobně považuji vytváření skutečného domova místo života v ústavu za ten nejlepší možný cíl a velmi jej podporuji. Vzhledem k tomu, že mě toto téma stále zajímá, jsem nadále v kontaktu s různými zařízeními a snažím se je aktivně podporovat.“

Prof. Mgr. Jindřich Štreit
Narozen 5. září 1946 ve Vsetíně. Fotograf, vysokoškolský pedagog, kurátor a organizátor kulturního života. Má ženu Agnes a dceru Moniku. Vyrůstal v obci Střítež v okrese Vsetín, kde byl otec učitelem. Když mu bylo deset let, přestěhoval se s rodiči do pohraniční obce Těchanov na Bruntálsku. Vystudoval gymnázium v Rýmařově (1960-1963) a Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obory 1. – 5. třída a výtvarná výchova (1963-1967). Poté vyučoval na základní devítileté škole v Rýmařově, po roce se stal ředitelem školy v Sovinci a později v Jiříkově. V letech 1974–1977 absolvoval Školu výtvarné fotografie při ústředním výboru Svazu českých fotografů v Brně.
Od roku 1967 realizoval přes 850 samostatných výstav v řadě zemí Evropy i v zámoří. Od roku 1964 se zúčastnil přes 300 výstav na čtyřech kontinentech světa a byl účastníkem mnoha mezinárodních dílen a sympozií. Od 70. let minulého století se intenzivně věnuje také realizaci výstav jiných umělců, po roce 1989 rovněž v mezinárodním měřítku. Vyhlášenou formou neoficiální kultury se staly v osmdesátých letech jeho vernisáže českých a slovenských umělců na Sovinci, ve kterých se svou ženou pokračovali až do roku 1997. Věhlasné se staly v osmdesátých letech. V rámci pedagogické činnosti mimo jiné pro studenty pravidelně připravuje s kolegy z Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě fotografické dílny a především dlouhodobé fotografické projekty, jež mapují běžný život ve městech i na vesnicích. Od roku 1990 část své práce soustavně věnuje podpoře humanitární a charitativní činnosti. Za svoje fotografie získal řadu domácích i mezinárodních ocenění.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 15.08.2012 08:21



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka