Výstava představí bakalářské práce studentů

Ústav umění a designu Západočeské univerzity v Plzni a Avalon Business Center pořádají v prostorách Avalonu v plzeńské Poděbradově ulici ode dneška do konce června výstavu bakalářských prací studentů Ústavu umění a designu. Vernisáž se koná v 17 hodin. „Jedná se o nejrozsáhlejší a nejkomplexněj...

Cílená propagace v Plzni

Ústav umění a designu Západočeské univerzity v Plzni a Avalon Business Center pořádají v prostorách Avalonu v plzeńské Poděbradově ulici ode dneška do konce června výstavu bakalářských prací studentů Ústavu umění a designu. Vernisáž se koná v 17 hodin.
„Jedná se o nejrozsáhlejší a nejkomplexnější výstavu bakalářských prací v dosavadní historii Ústavu umění a designu – k vidění bude 65 prací.“ uvedla zástupkyně ředitele Ústavu umění a designu PhDr. Lenka Bryndová. „Výstava představí bakalářské práce všech studentů, které v červnu čekají státní závěrečné zkoušky. Díky velkorysé nabídce prostor od Avalon Business Centra tak máme možnost vůbec poprvé prezentovat všechny naše stávající obory v rámci jediné výstavy a zároveň více přiblížit práce našich studentů široké veřejnosti i mimo univerzitní prostory“ dodala Bryndová. „Na výstavu bakalářských prací naváže další rozsáhla výstava, a to přehlídka klauzurních prací, jejichž úspěšná obhajoba je pro studenty uměleckých škol vstupenkou do dalšího semestru studia.“

"Přehlídka bakalářských prací a následně i klauzury zapadají do koncepce Avalonu jako živého obchodního a společenského centra," říká Markéta Vondráková z developerské společnosti Acred s.r.o., která stojí za vznikem Avalon Business Centra. "Rádi jsme mladým autorům poskytli prostory pro jejich prezentaci, a to hned z několika důvodů. Za prvé úzce spolupracujeme se Západočeskou univerzitou, a toto je ideální prolnutí zájmů. Za druhé se snažíme o co nejpestřejší zázemí pro zaměstnance pracující v Avalonu, čemuž mladé umění napomůže. A za třetí jsme přesvědčeni, že prezentace začínajících autorů mimo klasické kamenné galerie může rozšířit okruh jejich publika. Obchod a umění se nevylučují."
Na výstavě bude k vidění široká paleta uměleckých děl z oblasti výtvarného i užitého umění a designu, z nichž mnohé vynikají osobitým a zajímavým způsobem zpracování zadaných témat. Pro ilustraci uvádíme některé z nich:

Obor Mediální a didaktická ilustrace se např. představí prací Magdaleny Bořkovcové, jejíž autorská dětská kniha „Můj pašák Pedro“ ve formě leporela skrývá nejen zdařilé ilustrace, ale rovněž 4 všité knížečky, které dětským pohledem popisují dění, jež každé dítě pro sebe denně objevuje. Autorkou další zajímavé knihy je Petra Komárková, jejíž ilustrace ke knize známého dokumentaristy Jaromíra Štětiny „Vykradači hrobů“ jsou zpracovány netradiční ilustrační metodou – streetartem. Studentka vytvořila i celou grafickou koncepci knihy.

Nápadité autorské knihy a knižní objekty nabízí obor Knižní kultura. Tři prostorové knihy jako fotografický deník z prázdnin strávených v USA zpracovala studentka Adriana Prokopiusová – její knihy jsou hravé, trojrozměrné a díky interaktivním prvkům vtahují čtenáře do děje. Další deník v podání Petry Plucnarové je experimentem s knižními bloky, které autorka na stejné časové období zakopala na různá pro ni blízká a důležitá místa a pro vzniklé knihy nasáté energií a charakterem daného místa (otisky půdy, listí apod.) vytvořila pouzdra ze dřeva a skla.
Multimediální design – specializace Multimédia je početně nejvíce zastoupeným oborem (24 prací). Video Tomáše Moravce např. ukazuje, jak je možné si vyrobit alternativní přechod pro chodce na jakékoliv rušné a těžce průchodné silnici (přechod si student na silnici jednoduše promítl pomocí projektoru). Hravé i tajemné příběhy z rodinného života natočila studentka Dana Mokrošová, k vidění bude i reklamní kampaň na dobročinnost od Jana Balcara.

Studenti oboru Design představí prostřednictvím modelů a posterů svoji vizi o vzhledu celé řady (mnohdy netradičních) produktů. K vidění bude např. exteriér motorové jachty od Pavla Housky, sada akumulátorového mikronářadí pro modeláře od Petra Švece, počítačová sestava pro studenty od Zuzany Stiefové nebo design městského informačního systému, který navrhla Andrea Kestlerová.

Sluneční hodiny v podobě cihlového objektu se železnou konstrukcí určené pro zahradu hradu Švihov představuje prostřednictvím modelu a posteru student oboru Keramický design Miroslav Suchý. Kombinaci keramiky a lipového dřeva si pro svoji plastiku určenou pro prostory loutkového divadla zvolil Jan Šlechta – na třech keramických nohách leží mísa z lipového dřeva, na níž je umístěna stylizovaná plastika ve fromě šneka. K vidění však budou i pro keramický design více klasické výrobky, jako např. sada mís apod.

Od příštího akademického roku otevírá Ústav umění a designu nové bakalářské obory Fashion design, Sochařství a Design kovu a šperku. Novinkou je rovněž specializace Průmyslový design v rámci oboru Design a specializace Prostorová tvorba v rámci oboru Multimediální design. Zájemci o studium se mohou již nyní hlásit do mimořádného přijímacího řízení – uzávěrka přihlášek je 31. července 2008.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 12.05.2008 11:54



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka