Výstava Smrt jako brána k věčnosti ve výtvarném umění

V Muzeu Šumavy v Kašperských Horách bude v neděli 23.května v 10 hodin zahájena další ze série zde již tradičních uměleckohistorických výstav.

Cílená propagace v Plzni

V Muzeu Šumavy v Kašperských Horách bude v neděli 23.května v 10 hodin zahájena další ze série zde již tradičních uměleckohistorických výstav. Tvůrci včele s docentem Janem Roytem si tentokráte zvolili vážné téma smrti, jak je odrážejí díla výtvarného umění od středověku do současnosti.
Realizace výstavy s názvem Memento mori! (Pamatuj na smrt!) vychází ze skutečnosti, že samo Muzeum Šumavy má ve svých sbírkách k tomuto tématu řadu pozoruhodných předmětů jako šumavská zdobená umrlčí prkna, barokní kované hřbitovní kříže, kultovní památky z dob morových epidemií, malované pohřební antependium z Mouřence,různé obrazy a plastiky či četná vyobrazení Krista v hrobě na lidových podmalbách. Pro výstavu se vedle těchto památek podařilo shromáždit řadu dalších pozoruhodných uměleckých předmětů od více než jedné desítky českých muzeí a galerií, dále od soukromých sběratelů a římskokatolické církve.
Z tohoto množství exponátů je nesnadné vyjmenovat ty nejzajímavější. Značnou historickou i uměleckou hodnotu mají například renesnanční a barokní malované epitafy, obrazy Marnosti – Vanitas, dále pohřební cechovní štíty z Kolína či mortuarium kláštera františkánů v Zásmukách. ( Do této skříňky s malbami symbolů pomíjejícnosti lidského života byli po několik století postupně na památku připisováni zesnulí členové konventu.) Podobně vyjímečnou památkou je neobyčejně živě namalovaný cyklus Tance smrti z 18.století z umrlčí komory v Kryštofově údolí v severních Čechách. Vedle dalších děl starých mistrů, zvláště doby gotiky, mohou návštěvníka zaujmout i neobyčejně kvalitní obrazy předních malířů 20.století jako Františka Muziky, Emila Filly, Jana Konůpka, Jana Havlíka či Josefa Vyleťala.
Pozoruhodná výstava Muzea Šumavy v Kašperských Horách, doplněná několika doprovodnými akcemi, potrvá do začátku listopadu t.r. K expozici vychází vícestránková ilustrovaná publikace.
Docent Royt k výstavě dodává: „Naše expozice není koncipována tak, aby v člověku naléhavě evokovala děsivou a neodvolatelnou skutečnost smrti. V dílech umění chceme představit smrt v duchu prastarých a moudrých Ars moriendi a Memento mori, poukázat, že smrt je sice smutnou, leč nezbytnou součástí řádu lidského života, v němž ona sama představuje jakýsi práh, přes který vstupujeme do věčnosti.“


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
21.05.2004 16:27




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka