Výstava v plzeňských sadech představí kardinála Berana

Život a dobu kardinála Berana představí v Plzni venkovní výstava s názvem Milovat dobro a odporovat zlu Kardinál Josef Beran se vrací do rodné Plzně. Nejzajímavější okamžiky z jeho života přiblíží slovem i prostřednictvím dobových fotografií venkovní výstava, která bude slavnostně zahájena ve st...

Jarní servisní akce AUTO CB

Život a dobu kardinála Berana představí v Plzni venkovní výstava s názvem Milovat dobro a odporovat zlu
Kardinál Josef Beran se vrací do rodné Plzně. Nejzajímavější okamžiky z jeho života přiblíží slovem i prostřednictvím dobových fotografií venkovní výstava, která bude slavnostně zahájena ve středu 11. května ve 14 hodin před Studijní a vědeckou knihovnou ve Smetanových sadech.
„Kardinál Beran je znám svým odporem k nacistickému a komunistickému režimu, ale také svou aktivní účastí na závěrečných jednáních druhého vatikánského koncilu, kde pronesl významný příspěvek o náboženské svobodě a svobodě svědomí. Je více než důležité připomínat si takové osobnosti. Svým životem a jednáním jsou pro nás vzorem,“ uvedl plzeňský primátor Martin Baxa.
Výstava je putovní. Poprvé byla představena před dvěma lety na pražské teologické fakultě k 40. výročí úmrtí kardinála Josefa Berana. V letošním roce se prezentovala při příležitosti 100. výročí jeho kněžského svěcení a římské primice v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
Kurátorkou výstavy je historička Stanislava Vodičková, která původní verzi expozice o deseti panelech rozšířila pro plzeňskou prezentaci na dvacet jedna. „Je na nich především zdůrazněna vazba na Plzeň,“ uvedla Jana Švábková z oddělení protokolu kanceláře primátora.

„Přes zájem o 50. léta a o konflikt mezi komunistickým režimem a katolickou církví, v jejímž čele stál Josef Beran, jsem se začala zabývat především touto výjimečnou osobností. Nejvíce mne zasáhla situace, která dokonale odhalila Beranovu velikost, když byl vyhoštěn z vlasti, musel odejít do vyhnanství. Tehdy mu bylo již přes sedmdesát let a bylo pro něj nepředstavitelné, že by někde jinde měl dožít svůj život. To se však stalo skutkem a kardinál Beran je nakonec pohřben ve svatopetrské bazilice v Římě,“ přiblížila dříve motivaci k uspořádání výstavy Stanislava Vodičková, která je zároveň autorkou nedávno publikované knihy „Uzavírám vás do svého srdce“.

Zahájení výstavy se zúčastní pražský arcibiskup Dominik Duka, Mons. František Radkovský, biskup plzeňský, Pavel Vošalík, velvyslanec ČR při Svatém stolci, kurátorka výstavy Stanislava Vodičková a Danuše Kavinová Brabcová, neteř kardinála Berana.

Italská verze výstavy bude slavnostně zahájena 16. května 2011 v Římě v Papežské univerzitě Svatého kříže. Pozvání na vernisáž přijal primátor Martin Baxa a náměstkyně primátora Eva Herinková.

Kardinál Josef Beran se stal pražským arcibiskupem roku 1946 po návratu do vlasti z koncentračního tábora v Dachau, kde byl vězněn po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Po převratu v roce 1948 se Josef Beran odmítl podřídit komunistickému režimu. O rok později byl státní bezpečností zatčen a dva roky vězněn v pražském Arcibiskupském paláci.
Do roku 1963 byl internován na různých místech v Čechách. Poté mu komunisté zakázali vykonávat arcibiskupský úřad. V únoru 1965 jej papež Pavel VI. jmenoval kardinálem. Dostal povolení opustit republiku a odjel do Říma na slavnostní kreaci, cesta ale znamenala vyhoštění.
V Římě se Beran zapojil do práce druhého vatikánského koncilu, promluvil na něm o svobodě svědomí a vyslovil se pro rehabilitaci Jana Husa. O čtyři roky později zemřel. Na přání papeže Pavla VI. byly Beranovy ostatky jako jediného Čecha uloženy do krypty chrámu sv. Petra v Římě, kde jsou pohřbíváni téměř výlučně papežové. Komunisté totiž nepovolili převoz těla do Československa.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 11.05.2011 12:05



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka