Výstava v Plzni představuje místní kulturní historii i současnost

Obnova památek a rozvoj kulturního dění za pomoci několika dotačních a grantových programů Plzeňského kraje – to je téma výstavy, kterou od pátku může navštívit veřejnost v sídle plzeňského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu, v domě U Zlatého slunce v Prešovské ulici č. 7. ...

Jarní servisní akce AUTO CB

Obnova památek a rozvoj kulturního dění za pomoci několika dotačních a grantových programů Plzeňského kraje – to je téma výstavy, kterou od pátku může navštívit veřejnost v sídle plzeňského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu, v domě U Zlatého slunce v Prešovské ulici č. 7. „Celá akce je výsledkem velmi dobré spolupráce Krajského úřadu Plzeňského kraje s Národním památkovým ústavem“, uvádí náměstek pro památkovou péči Michal Černý z plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu. Sama výstava však není jen neobyčejně zajímavou prezentací představených výsledků v oblasti památkové péče a regionální kultury, naopak, může posloužit jako inspirace občanům z celého kraje pokud jde o využití grantových programů apod. Samotné prezentace se neomezují pouze na panely s popiskami, ale představují i konkrétní knihy a publikace, které mohly vyjít díky podpoře Kraje či plakáty kulturních akcí, které mohly být uskutečněny díky finanční podpoře krajského úřadu. To vše doplňuje projekce filmů na památkářská a kulturní témata.

„Plzeňský kraj finančně podporuje vhodné záměry z oblastí památkové péče a kultury již od svého vzniku v roce 2000. Například v období let 2005 až 2009 se jednalo celkem o 1400 projektů, pro něž bylo v rámci několika dotačních a grantových programů z krajského rozpočtu uvolněno 125 milionů korun,“ říká Petr Jirásek z Odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Plzeňského kraje.

Výstava, která potrvá do března 2010, se zabývá těmi nejzajímavějšími z nich. Návštěvníci se například dozvědí podrobnosti o obnově bývalé sýpky v Trhanově, zámku v Hrádku u Sušice, kostelů sv. Mikuláše v Čečovicích a sv. Štěpána v Mýtě u Rokycan či rotundy sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci. Expozice dokumentuje také skutečnost, že krajské dotační a grantové programy zásadní měrou pomáhají organizátorům kulturních akcí. Jedná se například o Haydnovy hudební slavnosti, Mezinárodní folklórní festival CIOFF Plzeň, Chodské slavnosti či festival Jazz bez hranic.

K zajímavým tématům, s nímž výstava seznamuje veřejnost, je i obnova regionálních varhan. I proto téma varhan zdobí pozvánky a plakáty zvoucí na výstavu.

Výstava se koná v překrásných prostorách mázhausu sídla NPÚ ÚOP v Plzni, v domě U Zlatého slunce (Prešovská 7) každý pracovní den od šesti do osmnácti hodin.

S potěšením lze říci, že tato výstava navazuje na obdobný loňský projekt a letos byla rozšířena právě o prezentaci výsledků v olbasti regionální kultury.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 22.11.2009 11:45



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka