Výstava v Plzni ukazuje, že i odpad může být užitečný

Společnost EKO-KOM ve spolupráci s Plzeňským krajem připravila unikátní putovní výstavu Brána recyklace, která je od tohoto týdne k vidění v Mázhausu plzeňské radnice. Přehlídka výrobků, které jsou vyrobeny recyklací z různých druhů odpadu, návštěvníky provede světem recyklace, ve kterém se dennoden...

Jarní servisní akce AUTO CB

Společnost EKO-KOM ve spolupráci s Plzeňským krajem připravila unikátní putovní výstavu Brána recyklace, která je od tohoto týdne k vidění v Mázhausu plzeňské radnice. Přehlídka výrobků, které jsou vyrobeny recyklací z různých druhů odpadu, návštěvníky provede světem recyklace, ve kterém se dennodenně pohybujeme, aniž bychom si to uvědomovali.
V neobvyklých prostorách radničního Mázhausu se návštěvníci mohou seznámit nejenom s originálními uměleckými předměty, ale i s předměty denní potřeby, které se četně recyklují. Mezi takové, které lidé běžně užívají patří fleecové oblečení, jehož vlákno je vyrobeno z PET lahví, noviny nebo časopisy, vyrobené převážně z recyklovaného papíru, zátěžový koberec z PETu, nebo sklenice vyrobené z recyklovaného skla.
„Svět recyklace je všude okolo nás a putovní výstava Brána recyklace nám pomůže si tohoto faktu všimnout a více nás s tímto světem obeznámit. Jenom každý obyvatel Plzeňského kraje vyprodukuje každý rok 42,7 kg tříděného obalového materiálu, což je v rámci ČR dobrý výsledek. K tomu mohou pomoci i tzv. kontejnerová „hnízda“ s barevnými popelnicemi. Ta jsou dnes již velice dobře dostupná. Každé z nich připadá na 137 obyvatel kraje, “ říká radní Plzeňského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství Petr Smutný.
Výstava všem zároveň připomene, že snaha třídit odpad má skutečně smysl. Vytříděný obalový materiál není odpad, ale velice cenná surovina. Recykláty totiž nemusí být jen v podobě toaletního papíru či obalu na vajíčka. Některé z nich jsou také nádherným příkladem designu jako u bloků jedné japonské firmy nebo velice módní tašky a kabelky.
Putovní výstava Brána Recyklace vznikla v rámci kampaně, jejímž cílem je motivovat lidi všech generací k zamyšlení proč třídit.
Expozici tvořenou téměř osmi desítkami výrobků z celého světa vyrobených z recyklovaných materiálů mohou návštěvníci obdivovat zdarma. Otevřena je každý den včetně soboty a neděle od 8 do 18 hodin a potrvá do 2. února 2012.
Výstavu pořádá nezisková obalová společnost EKO-KOM, která provozuje celorepublikový systém zajišťující třídění, recyklaci a využití obalových materiálů.


O společnosti EKO-KOM:
Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM vytvořila a provozuje celorepublikový systém zajišťující třídění, recyklaci a využití obalových odpadů. Systém EKO-KOM zajišťuje cestu obalových odpadů od jejich vzniku, přes třídění až po finální zpracování na novou surovinu. Tato nezisková akciová společnost byla založena před dvanácti lety výrobci a plniči obalů.
Společnost EKO-KOM za své klienty plní povinnosti, které jim ukládá zákon. Do systému nakládání s tříděným odpadem jsou zapojeny také obce, které musí dle zákona umožnit svým občanů třídění odpadů na svém území. Nedílnou součástí systému jsou také svozové firmy, dotřiďovací linky, zpracovatelé a recyklátoři druhotných surovin.
EKO-KOM, a.s. s obalovým odpadem fyzicky nenakládá, ale podílí se zejména na organizaci sběru, svozu, třídění a využití odpadů a na financování nákladů s tím spojených.
To znamená, že musí zajistit dostatečně hustou a funkční síť sběrových nádob (nebo jiný způsob sběru) přístupnou dostatečnému počtu občanů.
EKO-KOM působí také na poli osvěty a vzdělávání.
Součástí činností společnosti jsou vzdělávací programy nejen pro školní děti. EKO-KOM organizuje komunikační kampaně na podporu třídění a recyklace na celostátní úrovni a ve spolupráci s kraji také kampaně regionální. Dětem je určena pojízdná výstava o třídění a recyklaci Tonda Obal na cestách, kterou již viděly stovky tisíc dětí z celé ČR.

EKO-KOM v Plzeňském kraji
V Plzeňském kraji je do systému EKO-KOM zapojeno 478 obcí a Plzeňský kraj patří k nejlepším v třídění odpadů v Česku. Například v roce 2010 byl Plzeňský kraj na druhé příčce v separaci odpadu. Nejúspěšnější obcí v regionu je Zruč-Senec. Ta dokázala zabodovat i v celorepublikovém měřítku. V soutěži o křišťálovou popelnici skončila v roce 2010 druhá a v roce 2011 třetí.
Společnost EKO-KOM dnes spolupracuje s 5 861 obcemi ČR, ve kterých žije 10,391 mil. obyvatel (98 % celé populace). Základním prostředkem sběru obalových odpadů je sběr do kontejnerů, který je v současné době tvořený více než 220 tisíci kontejnery na tříděný sběr papíru, plastů, skla a nápojových kartonů a v menší míře i kovů. Tento způsob sběru je doplněn také sběrem do pytlů a dalšími způsoby sběru jako jsou sběrné dvory a výkupny.
S narůstající hustotou sběrné sítě se pro občany snižuje průměrná docházková vzdálenost ke kontejnerům a celý systém je pohodlnější, což pozitivně přispívá ke zvyšování množství vytříděných odpadů v ČR.
Každý občan naší země vytřídí v průměru 36 kilogramů odpadu (papíru, skla, plastů a nápojových kartonů). Česká republika tak patří ve třídění a recyklaci obalových odpadů k nejúspěšnějším státům v Evropě.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 11.01.2012 14:15



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka