Výstava „Zlatá šedesátá“ ukazuje také stále oblíbené i zapomenuté značky lihovin

Stock Plzeň zapůjčil Národnímu muzeu unikátní soubor 37 historických lahví lihovin, které vyráběl v období šedesátých let minulého století. Lihoviny dodnes populárních, ale i zcela zapomenutých značek jsou od 30. 9. do poloviny května příštího roku k vidění na výstavě „Zlatá šedesátá“, již muzeum po...

Jarní servisní akce AUTO CB

Stock Plzeň zapůjčil Národnímu muzeu unikátní soubor 37 historických lahví lihovin, které vyráběl v období šedesátých let minulého století. Lihoviny dodnes populárních, ale i zcela zapomenutých značek jsou od 30. 9. do poloviny května příštího roku k vidění na výstavě „Zlatá šedesátá“, již muzeum pořádá v pražském Národním památníku na Vítkově.
Výstava je koncipována jako partnerská k velkému projektu Národního muzea Beatlemánie. „Zlatá šedesátá“ ukazují každodenní život v socialistickém Československu v kulisách tehdy jediného pražského plně sortimentního obchodního domu Bílá labuť. Návštěvníci se tak mohou na vlastní oči přesvědčit, jak „pestrá“ byla paleta spotřebního zboží, z něhož se dalo před zhruba padesáti lety vybírat. „Mnoho značek, které tehdy Stock Plzeň vyráběl, již dnešní konzumenti vůbec neznají. Naopak jiné jsou stále populární. Pro výstavu jsme vybrali zástupce obou těchto kategorií,“ uvedl marketing services manager Stocku Plzeň Marek Žižkovský.
Skupinu těch přeživších reprezentuje v dobové samoobsluze především Fernet Stock, který má v kolonce datum narození rok 1927. Právě v šedesátých letech minulého století zažíval výraznou vlnu popularity, když se stal velmi vyhledávaným v uměleckých kruzích. Tehdejší centrální plánovací orgány se však zdráhaly pro jeho výrobu uvolnit devizy nutné na nákup bylin v zahraničí. A tak byl Fernet Stock, dnes jedna z nejoblíbenějších lihovin v České republice, prakticky až do roku 1989 podpultovým zbožím.
Dobře se prodávalo rovněž Brandy Stock Original, jediný produkt, který Stock Plzeň vyrábí od svého založení v roce 1920 až do současnosti. Zajímavostí je, že do roku 1924 nesl tento produkt jméno Stock Cognac Medicinal. Teprve poté francouzští destilatéři prosadili, že na označení koňak mají právo pouze produkty z francouzského departmentu Charente. Dodnes se brandy ve Stocku vyrábí stejným způsobem jako před lety: používají se nejlepší destiláty z vybraných vín a brandy zraje nejméně rok v dubových kádích. Již v šedesátých letech byla na trhu k dostání rovněž božkovská vodka (Božkov Vodka je dnes nejprodávanější vodkou na českém trhu) či rum s typickou plachetnicí na etiketě (dnes Božkov Tuzemský, vůbec nejprodávanější značka v Česku).
Naopak z portfolia Stocku Plzeň v průběhu uplynulých let řada lihovin vymizela. Nevyrábí se již například pomerančový likér, kmínka či jeřabinový likér. Značky, které v regálech již neuvidíte, reprezentuje na výstavě například AP 68 nebo Punč Prior. Do osudu likéru AP 68 zasáhla dokonce politika. Tento hořký aperitivní likér ve Stocku Plzeň vyvinuli v roce 1968 (odtud název AP 68). V roce 1975 však byla jeho produkce zakázána. Komunističtí činovníci si totiž zkratku AP 68 vyložili po svém jako reminiscenci na invazi sovětských vojsk (A Přišli v roce 68) a nařídili stáhnout likér z trhu. Punč Prior vznikl na objednávku tehdy se rozvíjející sítě obchodních domů Prior a byl pro svoji modrou barvu lidem přejmenován na „Okenu“. „Punč Prior se vyráběl speciálně pro Priory. Takže jej můžeme označit za předchůdce dnešních takzvaných private labels,“ vzpomíná pamětník a dnešní výkonný ředitel Unie výrobců lihovin ČR Vladimír Steiner.
Zajímavé je i cenové srovnání. V šedesátých letech byly mezi cenami jednotlivých značek minimální rozdíly a půllitrovka 40% lihoviny se prodávala zhruba za 33 Kčs. V současné době dosahuje u identické lahve jen spotřební daň, kterou musí výrobce odvést státu, hodnoty 57 Kč. Cena na regále se po započítání všech dalších nákladů (DPH, sklo, etikety, doprava, mzdy zaměstnanců atd.) většinou pohybuje nad hranicí 100 Kč. Pravdou ovšem je, že tehdejší průměrná mzda činila přibližně 1 500 Kčs, zatímco v současné době přesahuje 23 000 Kč.
Výstava „Zlatá šedesátá“ startuje dnešní slavnostní vernisáží, při níž se bude ochutnávat zcela nový výrobek Stocku Plzeň s názvem Magister Bohém, a potrvá až do 15. května 2011.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 01.11.2010 07:15



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka