Výstavu „Hory a srdce“ zhlédlo v Takasaki víc než 2000 lidí

Unikátní výstava, kterou se prezentovalo město Plzeň ve spolupráci s Plzeňským krajem v městem Takasaki, se stala pro Japonce velkou kulturní událostí. Dřevoryty a kresby autorů Josefa Váchala a Jiřího Kornatovského vystavené od 26. září do 12. října 2009 v „Takasaki City Gallery“ vidělo více než 20...

Jarní servisní akce AUTO CB

Unikátní výstava, kterou se prezentovalo město Plzeň ve spolupráci s Plzeňským krajem v městem Takasaki, se stala pro Japonce velkou kulturní událostí. Dřevoryty a kresby autorů Josefa Váchala a Jiřího Kornatovského vystavené od 26. září do 12. října 2009 v „Takasaki City Gallery“ vidělo více než 2000 návštěvníků a referovala o ní také japonská média.

Výstava „Hory a srdce“ byla vůbec prvním velkým samostatným výstavním počinem, kterým se na asijském kontinentě prezentovalo město Plzeň a Plzeňský kraj, a byla umožněna pouze díky nadstandardním dlouholetým partnerským vztahům měst Plzně a Takasaki a velkorysé podpoře japonské strany.

Výstavu 26. září v 9.30 hodin s primátorem města Plzně Ing. Pavlem Rödlem společně otevřeli: Yukio Matsuura – primátor města Takasaki, Jaromír Novotný – velvyslanec ČR v Japonsku, Haruo Tanaka - předseda Zastupitelstva města Takasaki, Ken Suyama – generální ředitel Takasaki museum of Art a Takasaki Tower Museum of Art, Václav Koubík – radní pro oblast kultury a památkové péče Plzeňského kraje, Jiří Kornatovský – autor části výstavy a Ivo Hucl - autor projektu a kurátor výstavy.

Plzeňský primátor Ing. Pavel Rödl je úspěchem výstavy potěšen: „Zájem o akci je
pro nás potvrzením, že ačkoli jsou si naše země geograficky velmi vzdáleny, máme si co nabídnout a čím se obohatit.“ Podle jeho slov se v Japonsku podařilo splnit všechny cíle, se kterými tam odjížděli: „Za nejdůležitější považuji jednání o projektech na počest oslav dvacetiletého partnerství měst Plzně a Takasaki, které by se měly uskutečnit v září příštího roku.“

Město Takasaki pošle v roce 2010 do Plzně přední lektory tradičních japonských disciplín: kaligrafie, bonsai, ikebana, čajový obřad. Umění těchto lektorů ocenili Plzeňané již v minulých letech při Dnech japonské kultury v Plzni. Japonské umění u nás má velký úspěch. Díky poslední návštěvě takasackých lektorů a jejich velkorysému daru 120 kaligrafických setů plzeňským občanům probíhají v současnosti v Plzni již 2 kaligrafické kurzy. Občané města Plzně budou moci procítit i atmosféru některého z tradičních japonských tanců (např. Dračí tanec).

Město Takasaki by rádo na oslavy partnerství pozvalo zejména plzeňské Divadlo Alfa, mladé talentované studenty plzeňské konzervatoře, zamýšlí uspořádat výstavu Alfonse Muchy, na které budou vystaveny exponáty z depozitářů Západočeského muzea v Plzni, a organizuje i další kulturní akce spojené s prezentací Plzně a české kultury.

Úspěšnost výstavy potvrzují také reakce přímo v Japonsku. „Přesvědčit renomovanou japonskou galerii, aby uskutečnila výstavu českého umění, nebylo vůbec jednoduché,“ přiznává kurátor výstavy Ivo Hucl. „Odměnou pro nás byla úcta a vážnost, se kterou Japonci k tvorbě českých výtvarníků přistupovali, i jedinečná pracovní atmosféra a nadstandardní péče, která nás provázela po celou dobu našeho pobytu v Takasaki – například české vlajky a znaky města Plzně v ulicích Takasaki nebo dokonalé technické zabezpečení.“

Výstava „Hory a srdce“ představila dílo svérázného malíře, dřevorytce, spisovatele, tiskaře a mystika Josefa Váchala (1884 - 1969), reprezentované jedním z klenotů českého výtvarného umění 20. století, knižním monumentem „Šumava umírající a romantická“. Japonští návštěvníci výstavy měli možnost zhlédnout 38 originálních tisků z původního nákladu knihy doplněných o 9 dalších autorových pastelů, které v současnosti spravuje Muzeum Šumavy v Sušici. Druhým z vystavujících byl současný výtvarník Jiří Kornatovský (1952), pocházející ze západočeských Plas a působící na Západočeské univerzitě v Plzni, Ústavu umění a designu.

Primátor města Takasaki Yukio Matsuura k výstavě napsal:
„Je pro mne velkou radostí, že se povedlo zrealizovat výstavu dvou vynikajících umělců – klasika Josefa Váchala a žijícího autora Jiřího Kornatovského. Oba dva autoři byli dosud v Japonsku zcela neznámí a je pro nás velkou ctí, že jejich premiérové představení japonskému publiku mohlo proběhnout právě v našem městě Takasaki. Váchalův styl nás svým způsobem upomíná na japonské dřevořezy a zároveň v sobě nese něco
z tajuplnosti hlubokých lesů českých hor. Jeho mnohotvárný výraz vyvolává v japonském divákovi skutečný údiv. Velmi specifický je i výraz současného výtvarníka Jiřího Kornatovského, jehož impozantní kompozice působí na japonského diváka bez nadsázky velice silně. Jsem přesvědčen, že díky seznámení s tvorbou obou výtvarníků se vztah takasackých občanů k Čechám stal mnohem intimnějším a dále se prohloubila jejich úcta k české umělecké tvořivosti a vědomí její originality. Rád bych vyjádřil hluboké poděkování městu Plzeň a Plzeňskému kraji, díky jejichž velkorysé podpoře se tento jedinečný projekt mohl uskutečnit.“

Kromě prohloubení v této chvíli již nadstandardních vztahů mezi městem Plzní a městem Takasaki, vyplynulo z výstavy „Hory a srdce“ pro plzeňskou veřejnost několik dalších projektů.

Ředitelka SŠUP Zámeček Renata Šindelářová vyjednala výměnu uměleckých prací studentů mezi uměleckými školami v Plzni a Takasaki. Na příští rok se plánuje výstava prací mladých výtvarníků v Plzni, a pokud se spolupráce bude oboustranně úspěšně rozvíjet, mohly by se v budoucnu uskutečnit i vzájemné výměny studentů.

Jan Diestbier stačil kromě spolupráce na instalaci výstavy „Hory a srdce“ během několika dní nafotit v Takasaki více než 3.000 snímků. Výběr z těchto fotografií bude vystaven ve Smetanových sadech v rámci oslav 20. výročí partnerství obou měst. Velkoformátové snímky přiblíží Plzeňanům život a atmosféru města Takasaki.

České centrum v Tokiu projevilo zájem o vystavenou kolekci Josefa Váchala.

Ředitel galerie Ken Suyama se rozhodl rozeslat katalog k výstavě „Hory a srdce“
padesáti významným japonským galeriím a univerzitám. V každém katalogu je logo města Plzně a Plzeňského kraje.

O výstavě referovaly jak regionální noviny prefektury Gunma, tak hlavní celoplošný japonský deník Yomiuri Shimbun.

Japonská veřejnost ocenila výtvarné dílny
Pro japonské studenty střední školy v Takasaki a pro veřejnost byly určeny výtvarné dílny dřevorytu, které v Takasaki vedl šumavský výtvarník Ladislav Sýkora. Ten byl podle svých slov překvapen především hloubkou tvůrčí imaginace účastníků kurzů.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 25.10.2009 14:18



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka