Vzácný orlovec říční se usadil na Klabavě

Více než čtrnáct dní lze pozorovat na Klabavské nádrži nedaleko Rokycan vzácného dravce orlovce říčního. Tato lokalita patří k zajímavé a hojně navštěvované oblasti, které neuniká ani zájmu rokycanských ochránců přírody. Ti tuto vodní plochu bedlivě sledují, neboť se zde vyskytuje i celá řada nevšed...

Jarní servisní akce AUTO CB

Více než čtrnáct dní lze pozorovat na Klabavské nádrži nedaleko Rokycan vzácného dravce orlovce říčního. Tato lokalita patří k zajímavé a hojně navštěvované oblasti, které neuniká ani zájmu rokycanských ochránců přírody. Ti tuto vodní plochu bedlivě sledují, neboť se zde vyskytuje i celá řada nevšedních obyvatel přírody.
Orlovec říční, jehož specializací je lov ryb je o něco větší než káně s rozpětím asi 170 cm. Spodní stranu těla má bílou, vršek hlavy světlý a zajímavostí a zároveň i rozpoznávacím znakem je černý pruh přes žlutavě zbarvené oko. Dlouhá a úzká křídla jsou za letu znatelně zalomena. Kromě lovu ryb se živí i drobnými savci. Tento potravní specialista není na Rokycansku neznámým dravcem. Téměř pravidelně jej pozorujeme v době jarního a podzimního tahu v blízkosti Klabavské nádrže nebo Kařezských rybníků. Obě lokality jsou z hlediska výskytu opeřenců nejzajímavějšími částmi Rokycanska. Bez zajímavosti ani není skutečnost, že se zde orlovec vyskytuje v podstatě po době hnízdění. To dává naději, že zde může v blízkosti někde i hnízdit. Jeho hnízdění probíhá od dubna do června, kdy do velikého hnízda na vysokém stromě či stožáru elektrického vedení snáší samička dvě až čtyři vejce, na nichž sedí oba rodiče 35 až 38 dnů. Mláďata vylétají z hnízda po 50 až 60 dnech.
Na Rokycansku se vyskytují i další vzácnější rybožraví lovci. K těm největším s rozpětím dvou a půl metru zcela jistě patří orel mořský, který pravidelně hnízdí na nedalekých Padrťských rybnících. A není vyloučeno, že na Rokycansku hnízdí i další pár těchto králů nebes. "Vždyť je často pozorujeme nejen na Klabavské nádrži, ale i ostatních větších vodních plochách. Klabavská nádrž však nabízí azyl i dalším zajímavým tvorům. Máme-li štěstí, můžeme zde pozorovat vydru říční, volavku popelavou i bílou, norka amerického a v podzimních a zimních měsících i stále častěji kormorány velké. I přesto, že rybáři z těchto živočichů nemají příliš radost, většina z nich nezůstává na rokycanských vodních plochách trvale, ale berou to jako odpočinkovou zastávku při cestách na nezamrzající plochy či svá zimoviště," líčí rokycanský ochránce přírody Pavel Moulis. Nastávající dny babího léta podle něj dávají tušit, že doba velkého zvířecího stěhování pozvolna začíná. Již nyní jsou někteří opeřenci na cestě do teplých krajin a jiní se na tuto dlouhou a vyčerpávající cestu intenzivně připravují.
Zvýšený počet vzácných druhů živočichů na Rokycansku je i předzvěstí, že okolní životní prostředí se zlepšuje, k čemuž přispívá i konkrétní mravenčí práce rokycanských ochránců přírody, kteří se kromě sledování přírody věnují i výchově mladé generace a záchraně volně žijících živočichů, kteří se ocitnou v nesnázích.
Máte-li zájem se s prací ochránců přírody blíže seznámit, kontaktujte nás na tel. 371 722 686 nebo 603 239 922, případně navštivte naše webové stránky či přímo některou z námi pořádaných akcí.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 13.09.2012 14:04



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka