Vzdělávací kurzy pro cizince se zaměří na podnikání

Více lekcí zaměřených na podnikání obsáhne druhý cyklus vzdělávacího projektu „Šance – práce – integrace!“. Projekt v Plzni od února realizuje Evropská kontaktní skupina (EKS) s cílem pomoci cizincům a cizinkám ze zemí mimo EU uplatnit se na pracovním trhu. Zájem o kurzy je z jejich strany velký. Pt...

Jarní servisní akce AUTO CB

Více lekcí zaměřených na podnikání obsáhne druhý cyklus vzdělávacího projektu „Šance – práce – integrace!“. Projekt v Plzni od února realizuje Evropská kontaktní skupina (EKS) s cílem pomoci cizincům a cizinkám ze zemí mimo EU uplatnit se na pracovním trhu. Zájem o kurzy je z jejich strany velký. Ptají se často na problematiku živností a obecně podnikání. Lektorky EKS na tento zájem reagují.
Průmyslové provozy přivedly do plzeňského regionu v minulých letech velké množství manuálně pracujících lidí především z východní Evropy a Asie. Po nástupu ekonomické krize tisíce pracovních míst zanikly. Zdaleka ne všichni propuštění cizinci se ale vrátili do vlasti. Práci hledají i nadále a v zoufalé situaci končí ve spárech pracovních agentur, které jejich těžkou pozici často zneužívají. „Dochází na jedné straně k vykořisťování a na straně druhé k nelegálnímu nebo pololegálnímu zaměstnávání, kdy za cizince nejsou placené povinné odvody,“ vysvětluje koordinátorka projektu Helena Košťálová.
Kurzy mají účastníky naučit znát svá zaměstnanecká práva, postupy při získávání zaměstnání a také seznámit s možnými způsoby obrany před diskriminací. „Když se cizinci naučí hledat si práci sami, dostanou se z područí problémových agentur a česká společnost z nich má prospěch. Když za ně ale agentura neplatí sociální nebo zdravotní pojištění, jsou pro stát přítěží,“ shrnuje Košťálová.
Jednotlivé kurzy poradí frekventantům například, jak napsat životopis nebo platit nemocenské pojištění. Nově jsou do cyklu zařazeny lekce věnované podnikání a hlavním povinnostem podnikatelů. Právě o tyto informace je mezi plzeňskými cizinci velký zájem. Za současné ekonomické situace mají totiž jen velmi malou šanci získat povolení k zaměstnání. Situaci často řeší změnou účelu pobytu na podnikání. K tomu jim ale chybí nezbytné informace a potýkají se s celou řadou obtíží, zejména s administrativou. Na kurzech EKS se nyní budou moci seznámit třeba se základy účetnictví a dozvědí se také, jak si vyřídit živnostenské oprávnění.
Projekt „Šance – práce – integrace“ se těší velkému zájmu – pilotní cyklus kurzů navštívilo téměř 80 cizinců. Šlo především o středoškolsky i vysokoškolsky vzdělané ve věku 30 až 45 let, kteří v Plzni pracovali, nebo pracují hlavně v dělnických profesích. „Chci být samostatná a nezávislá. Proto ale potřebuji znát práva a povinnosti, co na jakém úřadu řešit a také umět vyplňovat všechny možné formuláře,“ svěřila se jedna z účastnic Lidie Matchovski.
Druhý cyklus kurzů „Šance – práce – integrace!“ skončil v červnu, třetí bude následovat letos v září. Každý z cyklů zakončí kulatý stůl se zástupci z řad cizinců, státní správy, samosprávy, zaměstnavatelů i seriozních pracovních agentur. „Pro cizince, kteří se na kurz nedostali, vydáme na konci projektu učebnici, ve které najdou všechny důležité informace o práci a zaměstnávání cizinců,“ doplňuje ředitelka EKS Eva Kavková.
Díky finanční podpoře z Evropského sociálního fondu v ČR a ze státního rozpočtu jsou všechny kurzy zdarma.

Cizinci v Plzni (bývalý okres Plzeň-město) - pracující, žijící, podnikající

ukazatel / období 1. Q 2007 1. Q 2008 1. Q 2009 1. Q 2010
platná pracovní povolení * 1698 4034 5147 739
platná povolení k pobytu ** 5080 7002 10420 9979
12. 2007 12. 2008 12. 2009 4. 2010
platná živnostenská oprávnění ** 1900 3000 5367 5450
* Platná pracovní povolení vydaná Úřadem práce v Plzni pro cizince ze zemí mimo EU. Údaje se vztahují vždy ke konci března daného roku (zdroj: Tomáš Moravec z ÚP v Plzni – 377 411 441).
** Platná povolení k pobytu (dlouhodobá i trvalá) pro cizince ze zemí mimo EU vydaná Cizineckou policií Plzeň. Údaje se vztahují vždy ke konci března daného roku (zdroj: Martin Kemr, ředitel Oblastního ředitelství Cizinecké policie Plzeň – 974 320 229)
*** Platná živnostenská povolení vydaná Živnostenským úřadem v Plzni pro cizince (ŽÚ nerozděluje původ cizinců. Odhadem ale jen asi 300 povolení je vydáno cizincům ze zemí EU). Údaje se vztahují ke konci roků 2007, 2008 a 2009 a konci dubna letošního roku (zdroj: Edita Vighová, mluvčí Magistrátu města Plzně – 725 022 110).

Přestože v Plzni do letošního března výrazně klesl počet pracovních povolení pro cizince ze zemí mimo EU, jen minimálně se zatím snížil počet platných povolení k pobytu. Důvodem je, že přibývá cizinců, kteří získali povolení k pobytu na základě zřízení živnosti.
Evropská kontaktní skupina je nezisková organizace, která prosazuje rovné příležitosti mezi muži a ženami, bojuje proti rasismu a diskriminaci cizinek a cizinců a snaží se měnit zažité genderové stereotypy a předsudky v Česku i v Evropě. EKS se mimo jiné věnuje tématům jako migrace, práce z domova, diskriminace na trhu práce a integrace.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 08.07.2010 07:14



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka