Weitfällerské slatě na Šumavě slavily výročí

Pro připomenutí si významné události, která svými kořeny sahá do relativně dávné historie, se v hotelu Srní na šumavském Srní sešli příznivci rašelinišť a lidé zabývající se výzkumem těchto klenotů šumavské přírody. Důvodem bylo výročí jedné z nejstarších rezervací vyhlášených na Šumavě. „Weitfä...

Cílená propagace v Plzni

Pro připomenutí si významné události, která svými kořeny sahá do relativně dávné historie, se v hotelu Srní na šumavském Srní sešli příznivci rašelinišť a lidé zabývající se výzkumem těchto klenotů šumavské přírody. Důvodem bylo výročí jedné z nejstarších rezervací vyhlášených na Šumavě.
„Weitfällerské slatě ležící ve středu komplexu Modravských slatí oslavily v loňském roce 85. výročí vyhlášení rezervace“ připomenul v úvodu akce Daniel Černý ze Správy NP a CHKO Šumava. V roce 1922 podalo MŠANO (Ministerstvo školství a národní osvěty) návrh na vynětí Weitfällerské slatě z hospodářského plánu a 28.1.1923 kníže Jan ze Schwarzenberku toto schválil. Jako rezervace však bylo území vyhlášeno až v roce 1933. V roce 1970 pak byly Modravské slatě vyhlášeny státní přírodní rezervací (SPR) a v roce 1989 byla SPR rozšířena na cca 3 650 ha. Dnes je oblast I. zóna Národního parku Šumava.
S ochranou šumavských rašelinišť dříve a dnes účastníky seznámila Dr. Ivana Bufková ze Správy NP a CHKO Šumava. Rokytecké slatě jsou jedinečným celkem, svojí rozlohou největším ve vrcholové části Šumavy s řadou vzácných biotopů. Plošně je celek srovnatelný s komplexem okolo Jezerní slatě, který však byl v minulosti člověkem značně narušen.
I ve slatích je řada stop působení člověka. Hlavním zásahem bylo odvodnění (v minulosti bylo na Šumavě 70 % rašelinišť odvodněno), budování přístupových cest, kdy byly provedeny vápencové navážky, které způsobily změny chemismu, probíhalo zde lesnické hospodaření v širokém okolí rašelinišť, porosty na rašeliništích byly koseny na stelivo pro hospodářská zvířata. Management obnovy rašelinišť spočívá hlavně v jednorázových opatřeních – zastavení degradace a celková náprava narušeného vodního režimu. V současnosti je V NP Šumava celkem revitalizováno přes 500 ha slatí.
Rašeliník jako hlavní druh rašelinišť má spoustu forem, tvarů a barev. „Dnešní výzkum zatím popsal 45 druhů mechorostů z toho 16 rašeliníků ve vrchovištní části Weitfällerských slatí. Odhadovaný počet z celých Rokyteckých slatí je však kolem 100 druhů“, zdůraznila ve své přednášce Eva Mikulášková ze Správy NP a CHKO Šumava. Z hlediska revitalizace je významný rašeliník bodlavý, který je plovoucí a zarůstá revitalizované odvodňovací kanály.
Mikroklima rašelinišť je odlišné. Rašeliniště se rychle podchlazují. „Teplotní rekord nese Jezerní slať se svými -43 0C. Denní amplituda na rašeliništích byla naměřena až 28,7 0C“ zdůraznila Dr. Andrea Kučerová z Botanického ústavu AV ČR Třeboň.
Libor Dvořák ze Správy NP a CHKO Šumava nakonec seznámil účastníky se zajímavými nálezy hmyzu v Rokyteckých slatích. Například nejvýznamnějším druhem z denních motýlů s největší populací v ČR je perleťovec severní. Glaciálním reliktem zde vyskytujícím se je i šídlo horské či znakoplavka horská.
Pohoří Šumavy se svými rozsáhlými lesními komplexy z nichž vystupují oka šumavských rašelinišť jsou klenotem, který jsme povinni zachovat pro budoucí generace.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 29.01.2009 17:44



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka