Z Březníku na Luzný povede v srpnu stezka

Ze šumavského Březníku na bavorský Luzný možná od poloviny srpna povede přes hranice stezka s omezeným víkendovým provozem. Nyní se o možnosti chodit přes hranice pěšky v oblasti bývalého přechodu Modrý sloup jedná.

Jarní servisní akce AUTO CB

Ze šumavského Březníku na bavorský Luzný možná od poloviny srpna povede přes hranice stezka s omezeným víkendovým provozem. Nyní se o možnosti chodit přes hranice pěšky v oblasti bývalého přechodu Modrý sloup jedná. Konečný výsledek řízení by měl být jasný příští týden. Řekl to starosta Modravy Antonín Schubert. Modrava je jedním z účastníků řízení.
Obyvatelé Šumavy a turisté na na české i německé straně usilují o možnosti překročit v těchto místech hranice už 13 let. Stát a Národní park Šumava se nejprve bránily, později začaly hledat cesty, jak toho dosáhnout. Záměr nakonec ztroskotal na nové odborné studii, podle níž by měl přechod zásadní negativní dopad na unikátní populaci tetřeva hlušce. Ministerstvo životního prostředí nedoporučilo, aby se přechod otevřel. Schválení omezeného provozu na naučné stezce je však v kompetenci národního parku.
"Pokud všechno půjde dobře, budou turisté moci chodit z Březníku na Luzný přes hranice šest víkendů od 15. srpna a to mezi 10:00 až 16:00. Do příštího roku chceme přizpůsobit otevření přechodu v období od 1. července do 15. listopadu, podobně jako jsou přístupné stezky na bavorské straně," uvedl mluvčí národního parku Radovan Holub.
Po ukončení dočasného provozu se bude zkoumat, zda měl pohyb lidí vliv na negativní populaci tetřeva hlušce.
"Domnívám se ale, že tudy nebudou chodit velké davy turistů. Naučná stezka bude sloužit opravdu jen zapáleným milovníkům přírody," řekl starosta Modravy. Z Modravy na Luzný přes Březník je to 11 kilometrů. Z Modravy na Březník se dá jít pěšky nebo na kole, autům je vjezd zakázán. Z Březníku na Luzný se pak dá pokračovat dalších 2,5 kilometru už jenom pěšky. Cyklisté by tedy museli kola někde odložit.
Přechod spojující českou a bavorskou část Šumavy byl uzavřen po únoru 1948. V nepřístupném úseku hranice v délce téměř 40 km chybí jakýkoliv další přechod. Otevření přechodu bylo naplánováno už na letošní červenec. České ministerstvo životního prostředí ale na poslední chvíli otevření Modrého sloupu zamítlo.
Tetřev hlušec patří mezi kriticky ohrožené druhy. V ČR zbývá posledních 200 jedinců, většinou právě na Šumavě. Ptáci jsou velmi citliví na rušení. V zimě by mohli kvůli turistům příliš zeslábnout a hynout. Mají totiž jen omezené množství potravy a každá aktivita je vyčerpá. V létě zase mohou turisté ohrozit hnízdění a vyvádění mláďat.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 30.07.2006 14:16



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka