Za znalosti specifik Bavorska a Česka mají absolventi na trhu práce body navíc

Univerzita Regensburg a Univerzita Karlova v Praze nabízejí studentům z Bavorska a Čech pestré interkulturní možnosti vzdělání. Odborníky, kteří znají historii, kulturu i zvyklosti obou zemí, hledají mnohé firmy. „Čeština už na Univerzitě Regensburg dávno není žádným exotem,“ říká profesor...

Cílená propagace v Plzni

Univerzita Regensburg a Univerzita Karlova v Praze nabízejí studentům z Bavorska a Čech pestré interkulturní možnosti vzdělání. Odborníky, kteří znají historii, kulturu i zvyklosti obou zemí, hledají mnohé firmy.

„Čeština už na Univerzitě Regensburg dávno není žádným exotem,“ říká profesor Marek Nekula. Tento český jazykovědec a kulturolog se zkušeností z Harvardu stojí už více než deset let ve vedení zdejšího Bohemica. Tento obor nemá v Německu obdoby, jeho jedinečnost spočívá v tom, že se toto univerzitní výzkumné a vzdělávací centrum zabývá výhradně jen kulturou, historií, jazykem a hospodářstvím Čech. Nabízí přitom možnost doplňujícího rozšiřujícího studia pro studenty všech zaměření – jedná se o dvousemestrový zeměvědný a jazykový vzdělávací kurz, dle vlastní volby buď v intenzivní nebo v kompaktní variantě.

V kurzech se studenti dozvídají vše o svých sousedech, což může být do budoucna při shánění práce u přeshraničně působícího podniku velkou výhodou. Prochází opravdu všechna témata od „transformace k tržnímu hospodářství“ až po „interkulturní komunikaci mezi Čechy a Němci“. Podle Marka Nekuly už studenti pochopili, do jaké výhody je znalost i menšího zvláštního jazyka na trhu práce staví. „Čeština – to je přidaná hodnota, která může otevřít nejedny dveře,“ dodává Nekula.

„Naše doplňující studium je každopádně konkurenční výhodou,“ potvrzuje také Renata Sirota Frohnauerová, koordinátorka Bohemica. Kdo se prý pro toto studium rozhodne, už většinou v minulosti přišel s češtinou, Českem a Čechy do kontaktu. Například během školního výměnného projektu. Nyní na získání certifikátu pracuje asi 50 studentů. „Zpětné ohlasy našich absolventů jsou velmi kladné,“ pochvaluje si Sirota Frohnauerová. Kariéry bývalých studentů jsou pestré, nachází se mezi nimi zaměstnanci Škodovky, Česko-německé Obchodní a průmyslové komory, samostatně výdělečně činní podnikatelé s vlastní překladatelskou agenturou v Plzni nebo v Česko-německém fondu budoucnosti.

„Našel jsem svou vysněnou práci,“ říká Manuel Lischka, absolvent bakalářského studijního programu Německo-českých studií a rovněž také dvousemestrového doplňujícího vzdělávacího kurzu na Bohemicu v Řezně. Už rok je vedoucím organizace Brückenland Bayern-Böhmen, což je přeshraniční kancelář regionálního managementu se sídlem v hornofalckém Schönsee. Místo získal hlavně díky jasnému německo-českému profilu svého vystudovaného oboru, je přesvědčen Lischka.

Kdo chce studium nasměřovat skutečně přeshraničně, tomu nabízí univerzita v Řezně bi-nacioniální studijní program v rámci bakaláře Německo-českých studií. Na něm spolupracuje od roku 2007 s Univerzitou Karlovou. Studium po třech letech dovede posluchače z obou zemí k získání dvojitého diplomu. V průběhu společného studia na obou univezitách se němečtí i čeští studenti naučí nejen řeč svého souseda, ale také všech podstatné o jeho kultuře a dějinách. Studenti také mohou výběrem určité skladby předmětů dodat svému profilu jasně hospodářskovědecký charakter.

„Tato nabídka skýtá obzvláště v našem bavorsko-českém příhraničním regionu skvělé možnosti, jak se ve svém povolání profilovat,“ říká Katarina Seidlmayerová, koordinátorka Německo-českých studií na Univerzitě Regensburg. Do studijního programu je v Praze v současné době zapsáno asi 120 studentů. Seidlmayerová potvrzuje, že v Čechách jsou tato studia ještě oblíbenější než v Německu. Každý rok se hlásí asi stovka uchazečů, přijímána je čtvrtina. Jejich vyhlídky na uplatnění v oblasti bavorsko-českého hospodářského prostoru jsou skvělé.

Foto: ce-press


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
18.11.2011 09:38




0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka