Začátek jarní části fotbalové ligy? Nejen sport, ale i bezpečnost

Prevence, nebo represe? Kamery, osobní perlustrace, anebo aktivní práce s fanoušky kopané? Se začátkem jarní části I. i II. fotbalové ligy začínají odborníci i návštěvníci fotbalových stadionů opět intenzivněji diskutovat o klubové odpovědnosti za chování fanoušků v průběhu fotbalových utkání a jeji...

Cílená propagace v Plzni

Prevence, nebo represe? Kamery, osobní perlustrace, anebo aktivní práce s fanoušky kopané? Se začátkem jarní části I. i II. fotbalové ligy začínají odborníci i návštěvníci fotbalových stadionů opět intenzivněji diskutovat o klubové odpovědnosti za chování fanoušků v průběhu fotbalových utkání a jejich bezpečností. Zástupci prvoligových klubů, Českomoravského fotbalového svazu a Policie ČR se shodují v postizích hostujících klubů za chování jejich fanoušků a ve vytvoření standardů sdílení informací mezi kluby před utkáním. Komunikace se úzce dotýká i koordinace pořadatelských a bezpečnostních agentur a jejich zaměstnanců, které jsou dle nové legislativní úpravy najímány kluby ke komplexnímu zajištění bezpečného průběhu utkání na stadionech.

„Z probíhajících jednání s odpovědnými funkcionáři klubů již dnes víme, že kluby budou preferovat společnost, která jim zajistí veškeré služby, tzv. all-in-one. A tato společnost bude také smluvně vázána kompenzovat případné potenciální sankce, pokud by došlo k problémům či dokonce škodám na stadionech,“ uvádí Martin Vodrážka, výkonný ředitel společnosti Special Service International spol. s r.o. (SSI). „Součástí portfolia těchto služeb je i instalace bezpečnostních a CCTV systémů, která představuje investici v řádech desítek milionů korun a jejímž investorem by měla být právě bezpečnostní agentura. A přesně tento servis nabízíme našim klientům,“ dodává.

Poskytovatel bezpečnostních služeb Special Service International nedávno vypracoval i obsáhlejší studii, mapující zajištění bezpečnosti při sportovních utkáních fotbalových klubů v Evropě. Studie poukazuje na kvalitu proškolení pořadatelských agentur, kladení důrazu zejména v otázkách vstupních kontrol na stadionu, zefektivnění preventivních programů s mládeží a fanoušky a možnost úpravy zákonů a příslušných trestů ve spojitosti s trestní činností na stadionech. „Kloníme se i k variantě kamerového systému na stadionech, který by byl využíván v případě problému v kotli nebo na tribuně a byl by schopen napomoci identifikovat konkrétní výtržníky,“ doplňuje Radek Škrabal, project manager sekce event security SSI, zabývající se problematikou hromadných akcí.

Fotbalové výtržnictví je již desítky let žhavým tématem. Fotbalové země jako Velká Británie či Německo se k bezpečnosti na stadionech v posledních letech důrazně postavily čelem a přijaly zákony týkající se fotbalového prostředí, zavedly řadu bezpečnostních opatření a intenzivní preventivní programy, jež mají za cíl pozitivně vychovávat fanoušky fotbalu. Zejména v Anglii funguje efektivní monitoring fotbalových chuligánů a jsou vydávány zákazy vstupu na utkání, kdy je výtržník povinen dostavit se na policii v době konání utkání. Inspirace ze zahraničí a česká atmosféra v klubech tak vedla k významnému kroku přijetí nového trestního zákoníku a alternativních trestů pro výtržníky z fotbalových utkání, jehož možnosti, výhody a účinnost představili v minulém týdnu zástupci Policie ČR, ministryně spravedlnosti i zástupce probační a mediační agentury na tiskové konferenci.

Již zmíněná studie společnosti SSI definuje návrhy alternativních trestů, jako účinného nástroje v boji proti fotbalovému násilí a dále předkládá ve své studii varianty preventivního opatření, které se netýkají pouze instalace kamerových systémů pro efektivní monitoring stadionu i jednotlivců, ale také využití mechanických zábrana v případě rizikových zápasů rovněž instalace průchozích detektorů i RTG scannerů. Zcela zásadní je dle SSI vytvoření operačního a koordinačního centra na stadionu, kde budou soustředěni zástupci klubu, pořadatelské agentury, státní i městské police a v případě rizikových utkání i zástupci samosprávy a dalších orgánů činných v trestním řízení.

Studie agentury SSI je výjimečná také v novém přístupu k fanouškům fotbalových klubů a v poskytovaných službách, takzvaném stewardingu, kdy agentura plní funkci pořadatelské a bezpečností služby a vystupuje jako rádce a pomocník pro všechny skupiny návštěvníků, včetně těch skalních.

V průběhu zápasu samozřejmě monitoruje pohyb a činnost fanoušků hostujícího i domácího klubu a snaží se předejít případným konfliktům a výtržnictví. Nejde však jen o činnost bezpečnostní agentury přímo v průběhu utkání, ale jedná se i o angažovanost v preventivních programech a klubových aktivitách, kde agentura komunikuje s příznivci klubu i mimo konkrétní utkání. Svojí aktivní činností se tak snaží eliminovat i riziko výtržnictví na stadionech, za které klub část nese následky tvrdými pokutami a sankcemi.


Společnost Special Service International spol. s .r.o. vznikla již v roce 1990 a za bezmála dvacet let profesionálního působení si vydobyla jednu z předních pozic na poli bezpečnostních služeb, zabezpečovací techniky a systémů. Vzhledem ke svému bohatému portfoliu služeb a ucelenému přístupu k zakázkám může společnost nabídnout komplexní řešení v oblasti bezpečnosti, pořadatelských a recepčních služeb, facility managementu a bezpečnosti práce. Více informací o společnosti na www.ssi.cz


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 04.03.2010 07:32



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka