Zachránci koní mají pamětní desku

Pamětní deska připomíná od včerejška u Bělé nad Radbuzou na Domažlicku dva americké vojáky, kteří zde na sklonku druhé světové války padli při operaci "Kovboj". Akce byla zaměřená na záchranu vzácných koní, zejména lipicánů, ze stájí na Domažlicku.

Jarní servisní akce AUTO CB

Pamětní deska připomíná od včerejška u Bělé nad Radbuzou na Domažlicku dva americké vojáky, kteří zde na sklonku druhé světové války padli při operaci "Kovboj". Akce byla zaměřená na záchranu vzácných koní, zejména lipicánů, ze stájí na Domažlicku. Raymonda Manze a Owena Suttona připomíná pamětní deska v místě dnes už zaniklé osady Růžov, dříve Rosendorf.
Příběh osvobození ušlechtilých koní z armádního hřebčína v Hostouni je v Americe velmi populární a velmi dobře známý, řekl dnes ČTK Patrick Biddy z asociace druhé kavalerie, jejíž vojáci koně z Čech zachraňovali. O příběhu dokonce vznikl v Americe film. V Česku je ale téměř neznámý, poznamenal předseda plzeňského Military Car Clubu Rudolf Bayer. Téměř rok pátral v dostupných archivech a materiálech po údajích o válečné události se starostou Bělé Liborem Pickou. "Když byly loni všude velké oslavy 60 let od konce války, řekli jsme si, že zjistíme podrobnosti o události, která se stala u nás," řekl starosta.
V bývalém armádních hřebčíně v Hostouni, pod nějž patřilo několik dalších stájí v osadách Svržno, Hoštětice a Tasnovice, byly stovky ušlechtilých koní. "Byl to slavný hřebčín a Němci tam stahovali celou válku koně z celé Evropy," řekl Bayer. V Hostouni byl prý například hřebec jugoslávského krále Petra, kůň nacistického ministra zahraničí Ribbentropa a také bývalá císařská jezdecká akademie z Hofburgu u Vídně proslulá drezurou lipicánů. Protože panovaly obavy, aby vzácní koně při osvobozování nebo při ústupu Němců nezahynuli, generál George Patton vydal rozkaz k jejich osvobození.
Američané hřebčín bez většího odporu osvobodili, sami němečtí správci hřebčína prý měli o zvířata strach. I když bylo podle Picky domluveno, že osvobození proběhne bez bojů, na zpáteční cestě se američtí vojáci dostali u Růžova do několikahodinové přestřelky s jednotkami SS. Na konci války pak prý američtí vojáci převedli ze stájí stovky koní do bezpečí. Kromě koní osvobodili i několik set zajatců.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 29.04.2006 11:35



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka