Záchranná stanice v Rokycanech loni léčila 321 živočichů

V průběhu roku 2010 bylo do záchranné stanice živočichů ZO ČSOP Rokycany přijato celkem 321 exemplářů volně žijících živočichů v padesáti sedmi druzích. Z toho bylo 171 vypuštěno zpět do volné přírody, přičemž se při navracení do přírody využívá nejen přímé vypouštění dospělých jedinců, ale i adopce...

Cílená propagace v Plzni

V průběhu roku 2010 bylo do záchranné stanice živočichů ZO ČSOP Rokycany přijato celkem 321 exemplářů volně žijících živočichů v padesáti sedmi druzích. Z toho bylo 171 vypuštěno zpět do volné přírody, přičemž se při navracení do přírody využívá nejen přímé vypouštění dospělých jedinců, ale i adopce mláďat pěstounským rodičům stejného druhů či metoda volného letu, která se osvědčuje především u vypouštění poštolek obecných. Do dalšího chovu či držení bylo předáno 35 jedinců a 115 se jich i přes veškerou péči nepodařilo zachránit.
Záchranná stanice živočichů v Rokycanech garantuje záchranu zvířat na Berounsku, Hořovicku a Rokycansku, tedy na území Středočeského a Plzeňského kraje. Pro zajištění odchytu, ošetření a léčby živočichů disponuje stanice potřebným materiálním, technickým i personálním vybavením. V prostorách stanice jsou umístěny i trvale handicapovaní živočichové sloužící k ekologické výchově.
Důvody přijímání volně žijících živočichů jsou různé, nicméně mezi ty nejčastější patří popáleniny elektrickým proudem nebo nárazy do drátů elektrického vedení. Velice časté jsou i zranění způsobená dopravními prostředky, nárazy do překážek či napadení jinými živočichy. "Zvláštní skupinu tvoří mláďata, která ne vždy vyžadují pomoc a pro svoji nesamostatnost jsou často odchycena a přinesena do stanice. Mezi další příčiny, pro které se živočichové dostávají do našeho zařízení patří náhodné odchyty, pády do nejrůznějších prostor, vysílení organismu či infekce. Vzhledem k tomu, že se velice často jedná o nález zvěře jsou o pomoc požádána místně příslušná myslivecká sdružení. Všichni živočichové přijatí do záchranného centra jsou evidováni v počítačovém programu, který používají všechny záchranné stanice v České republice, čímž dochází k sumarizaci výsledků v rámci činnosti celé Národní sítě záchranných stanic," vysvětluje šéf stanice Pavel Moulis.
V roce 2010 byli v rokycanské záchranné stanici živočichů léčeni i vzácnější a zajímavější druhy. Mezi ně patřil např. lasice hranostaj, krutihlav obecný, ledňáček říční, stehlík obecný a další. Naopak nejčastějšími pacienty stanice v roce 2010 byli poštolka obecná / 52 /, kachna divoká / 22 / ježek západní / 16 /, káně lesní / 17 / či veverka obecná / 16 /.
Na podporu záchranných stanic volně žijících živočichů byla v prosinci roku 2005 vyhlášená veřejná sbírka Zvíře v nouzi. Pokud i Vás zaujala činnost rokycanských ochránců přírody, můžete významně pomoci. Odešlete dárcovskou sms zprávu ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI ROKYCANY na telefonní číslo 87777 / cena DMS je 30,- Kč, příjemce Vaší pomoci obdrží 27,- Kč / nebo zašlete finanční dar na číslo účtu 33553322/0800, variabilní symbol 29/01. "Budeme rádi za jakýkoli finanční příspěvek," tvrdí Moulis.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 27.02.2011 14:06



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka