Žáci z Plzeňska a Bavorska se učí ekologicky vařit

Projekt Environmentálně šetrná gastronomie přinese spolupráci škol s gastronomickým zaměřením z Plzeňského kraje a Horní Falce. Nový učební program, jehož součástí je proces inovace školních vzdělávacích plánů na obou stranách hranice směrem k moderním gastronomickým trendům, vytváří prostor pro p...

Jarní servisní akce AUTO CB

Projekt Environmentálně šetrná gastronomie přinese spolupráci škol s gastronomickým zaměřením z Plzeňského kraje a Horní Falce. Nový učební program, jehož součástí je proces inovace školních vzdělávacích plánů na obou stranách hranice směrem k moderním gastronomickým trendům, vytváří prostor pro předávání a sledování nejnovějších trendů v oboru gastronomie. Uskuteční se v termínu od 2. 1. 2013 – 30. 6. 2015 a zúčastní se ho 250 žáků z pěti českých a jedné německé školy.
Environmentálně šetrná gastronomie je postavena na principech trvalé udržitelnosti. Při přípravě pokrmů jsou preferovány místní produkty, regionální a sezónní potraviny a biopotraviny. Šetrná je i v dopadu na okolí – přinese snížení nároků na energie při skladování potravin a přípravě pokrmů, snížení zátěže na čištění odpadních vod. Nový projekt Plzeňského kraje vytváří platformu spolupráce mezi studenty z Plzeňského kraje a Horní Falce.
„Tento sektor prochází velmi rychlým vývojem směrem k zodpovědnějšímu přístupu k životnímu prostředí jak provozovatelů podniků veřejného stravování, tak zákazníků. Bohužel studenti gastronomických oborů s tímto tempem dokáží jen stěží držet krok. Vzdělávací program, který bude doplňovat učivo, jim poskytne nejen teoretické informace, ale i praktické zkušenosti a otevře jim prostor i za hranice jejich regionu,“ říká náměstek pro oblasti školství, mládež, sport a ekonomika Jiří Struček.
Příprava a realizace vzdělávacího programu seznámí žáky se všemi podstatnými trendy ve veřejném stravování. Na přípravě projektu i vzdělávacího programu se budou podílet zapojené subjekty z obou stran hranice. Projekt představuje pro studenty zapojené do projektu jedinečnou možnost rozvíjet své odborné znalosti a kompetence, poznat dobrou praxi v oblasti prosazování udržitelného rozvoje a zlepšování kvality životního prostředí v sektoru veřejného stravování. Projekt pro ně tedy bude příležitostí pro další profesní vzdělávání, navazování kontaktů se studenty a podnikateli, zájmovými organizacemi na druhé straně hranice.
„Projekt žákům usnadní sledování a vstřebávání technologických novinek a praktických informací i od zaměstnavatelů. Mimo jiné se také naučí více pracovat s biopotravinami a budou více využívat ke své práci regionální potraviny,“ doplňuje Jiří Struček.
Značnou výhodou projektu je jeho propojení se subjekty nabízejícími i produkty cestovního ruchu. Většina farem zpracovávajících své produkty nabízí i ubytování, exkurze do svých podniků apod. Dojde tak k synergickému efektu, kdy se propojí profesní vzdělávání studentů středních škol, ochrana životního prostředí, rozvoj služeb a podnikání (výroba a prodej regionálních potravin) na obou stranách hranice.
Hlavním cílem projektu je vytvořit a realizovat vzdělávací program (6 modulů) pro žáky středních škol gastronomického směru na obou stranách hranice, který bude zapracován do jejich školních vzdělávácích plánů. Hlavním cílem vzdělávacího programu je zprostředkovat studentům vědomosti a dovednosti v oblasti moderní environmentálně šetrné gastronomie.
Bude připraven a realizován vzdělávací program. Pedagogové z partnerské školy budou aktivně spolupracovat na tvorbě obsahové části programu a realizovat jej.
Uskuteční se exkurze českých studentů v bavorských provozech zpracovávajících specifické regionální potraviny a v restauracích a hotelích, které tyto produkty využívající (celkem půjde o čtyři exkurze).
Součástí projektu bude také bavorsko-česká soutěž žáků středních škol v gastronomických dovednostech, která se uskuteční na bavorské straně. Studenti budou připravovat předem zadané pokrmy vytvořené právě z lokálních potravin. Budou vytvářet také soutěžní menu s popisem specifických potravin. Soutěž přispěje k ověření dovedností a znalostí studentů zapojených do projektu. Jejich dovednosti budou hodnoceny odbornou porotou.
Projekt bude koordinován Plzeňským krajem ve spolupráci s partnerskou školou v Bavorsku. Zapojeni budou také pedagogové všech zúčastněných škol. Obsahová i formální stránka projektu bude konzultována s odborníky na výživu, gastronomii, pedagogiku a související obory. Realizátor projektu dodá pro účastníky publikace a učební texty. Praktická část bude probíhat v kvalitně vybavených cvičných kuchyních.
Vzdělávací program absolvuje minimálně 250 osob (50 z německé strany a 200 z české strany).
Projekt byl připraven na základě dlouhodobé spolupráce obou partnerů v oblasti enviromentální problematiky.
Školy zapojené do projektu v ČR:
Hotelová škola, Plzeň, U Borského parku 3
Střední škola, Horažďovice, Blatenská 313
Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Horšovský Týn, Littrowa 122
Střední škola zemědělská a potravinářská, Klatovy, Národních mučedníků 141
Střední odborné učiliště, Domažlice, Prokopa Velikého 640 – škola Stod
Škola zapojená do projektu v Bavorsku:
Berufliches Schulungszentrum Regensburger Land
Obsah vzdělávacího programu
Vzdělávací program žákům poskytne podrobný vhled do problematiky moderní gastronomie postavené na environmentálních principech a přístupu ke zpracování surovin, přípravě pokrmů, provozu střediska a individualizaci přístupu k potřebám zákazníků. Zároveň jim umožní pochopit provázanost konceptu trvale udržitelného rozvoje s oborem, kterému se věnují a jehož návaznost na tento koncept jim nemusí být zřejmá. V každém z modulů bude výklad věnovaný i právním předpisům ve specifických oblastech, hygienickým principům (HACCP), ekonomice a praktické aplikaci získaných znalostí.
Celkový objem finančních prostředků na předfinancování projektu činí 2 miliony 220 tisíc korun.Kofinancování projektu ze strany Plzeňského kraje bude činit celkem 220 575 korun.
Projekt je realizován díky Programu přeshraniční spolupráce Cíl 3 Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2007-2013 (Prioritní osa 2 - Rozvoj území a životního prostředí).


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
02.11.2012 17:02



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka