Žáci z Plzně vyběhali a vyskákali 400 tisíc pro svou školu

Nejnovější projekt Nadace ČEZ má za sebou premiérový ročník. V historicky prvním finále Pětiboje Martiny Sáblíkové se vyznamenaly děti ze 4. ZŠ v Plzni na Karlovické. Získaly druhé místo a tím i finanční výhru 400 000 Kč, za které škola plánuje pořídit mimo jiné novou „čtenářskou dílnu“, čímž naplní...

Nejnovější projekt Nadace ČEZ má za sebou premiérový ročník. V historicky prvním finále Pětiboje Martiny Sáblíkové se vyznamenaly děti ze 4. ZŠ v Plzni na Karlovické. Získaly druhé místo a tím i finanční výhru 400 000 Kč, za které škola plánuje pořídit mimo jiné novou „čtenářskou dílnu“, čímž naplní heslo „v zdravém těle, zdravý duch.“
Svérázně se tak naplnilo i další rčení „lepší je být zdravý a bohatý…“, což potvrzuje ředitelka úspěšné školy Jitka Mejcharová: „Zapojili se všichni žáci, byli hrozně motivovaní. Nechuť k pohybu pomohl překonat už ten první dárek, který jsme dostali, tedy souprava pomůcek pro jednotlivé disciplíny. Děti tak skákaly, běhaly a házely jako o život. V prvním kole všechny, ve finále ti nejlepší, ale ostatní jim fandili.“ Celá reakce je připojena v závěru zprávy.
Naplnil se tak hlavní cíl, který si Nadace ČEZ pro tento projekt. „Děti se v době počítačů a lákavé nabídky pasivní zábavy cíleně vyhýbají pohybu, dokládají to nejen statistiky. Při otevírání našich hřišť se dávám do řeči s tělocvikáři. Vzácně se shodují na tom, že je spousta těch, kteří se rádi takzvaně „ulejou z těláku“ a je těžké je zaujmout. Proto jsme přemýšleli, jak pomoci, samotná výstavba sportovišť zjevně nestačí,“ vysvětlila místopředsedkyně správní rady Nadace ČEZ Bohdana Horáčková.

O akci byl velký zájem, internetová registrace tak trvala jen pár minut, volná místa rychle zmizela. Jak již zmínila ředitelka Mejcharová, získala každá škola speciální sadu pomůcek. V obřím baťohu našla například instruktážní videa, diplomy pro nejlepší, kužely, míče, rozlišovací dresy, stopky či magnetickou tabuli. Pětiboj sestává ze skoku z místa do dálky, člunkového běhu na 6x 20 m, hodu na koš, šplhu a driblování po slalomové dráze.

Soutěžilo se v šesti věkových kategoriích, cen bylo dost pro nejlepší družstva i jednotlivce, první kolo proběhlo přímo na dané škole, finálové pak v jihočeské Dřítni (v pátek 17.6) za účasti Martiny Sáblíkové. Sama olympionička k tomu dodala: „„Na sportovní soutěže jsem chodila už na základní škole. V dětství bylo běhání mým oblíbeným sportem. Myšlenka podpořit sport dospívajících dětí je velmi zajímavá a proto jsem využila nabídku stát se patronkou soutěže. Atmosféra tady v Dřítni byla úžasná, bylo vidět, že soutěže děti bavily. Disciplíny jsem si taky vyzkoušela a myslím, že tito mladí sportovci by mě v tomto pětiboji porazili.“

Boj o prvenství byl dramatický až do samotného závěru. Po pěti soutěžích měly totiž tři školy shodně 39 bodů. O vítězi tak rozhodovala až dodatečná disciplína. Běžeckou štafetu nakonec nejlépe zvládla Základní škola Moravská Třebová, která si z Dřítně odnesla šek na 600 tisíc korun od Skupiny ČEZ a Nadace ČEZ. Druhé místo obsadila a 400 tisíc získala ZŠ Plzeň Kralovická. Dvě stě tisíc za třetí místo připadlo pražské základní škole U Krčského lesa. Nyní vedení škol rozhodne, zda za vyhrané peníze pořídí „Oranžovou učebnu“, „Oranžové hřiště“ nebo „Oranžové schody“. V Plzni to bude pravděpodobně projekt na zvýšení čtenářské gramotnosti nazvaný „Čtenářská dílna“.

Podrobnosti o průběhu soutěže a možnostech přihlášení včetně videí najdou zájemci na www.cezregionum.cz .