Západní Čechy čekají významná energetická výročí

Rok 2010 s sebou přinese několik kulatých výročí v oblasti energetiky v Plzeňském i Karlovarském kraji, která bezpochyby stojí za povšimnutí. Například elektrárna Černé jezero na Šumavě letos oslaví své osmdesátiny, uběhlo padesát let od pilotního projektu HDO v Chebu a sto let od započetí elektrifi...

Jarní servisní akce AUTO CB

Rok 2010 s sebou přinese několik kulatých výročí v oblasti energetiky v Plzeňském i Karlovarském kraji, která bezpochyby stojí za povšimnutí. Například elektrárna Černé jezero na Šumavě letos oslaví své osmdesátiny, uběhlo padesát let od pilotního projektu HDO v Chebu a sto let od započetí elektrifikace na Sokolovsku.

Mimořádně významná výročí pro energetiku:

1930 - Zprovoznění první přečerpávací elektrárny v ČSR Černé jezero

Šumavská elektrárna byla uvedena do provozu 6. prosince 1930. Leží ve výšce 1 008 m n. .m. a vůči údolí Úhlavy vytváří spád 274 m. Čerpala přebytky z elektrárny Červený Újezd zmíněné v textu, která také letos oslaví také jubileum.

1960 - První vlaštovky chytřejší sítě – pilotní projekt HDO na Chebsku

Jako první zkusila pomocí frekvence řídit některé spotřebiče připojené k rozvodné síti Francie počátkem 20. let minulého století. Následovalo jí Švýcarsko a Německo. V České republice byl v květnu 1960 uveden do zkušebního provozu vysílač 10 kVA, 1050 Hz v Chebu. V průběhu 60. a 70. let byly zprovozněny další vysílače HDO, např. na rozvodnách Přeštice, Rokycany, Horní Bříza, Nepomuk a Kralovice.

Další významná energetická výročí:

1910 - Elektrifikace Sokolovska

Na Sokolovsku započala elektrifikace už kolem roku 1906. Do hlubinných dolů prosakovala voda a bylo třeba výkonných elektrických čerpadel k odčerpávání vody namísto čerpadel poháněných parními stroji. V roce 1910 v elektrárně Dolní Rychnov přibylo k turbogenerátoru o výkonu 500 kW z roku 1906 i druhé soustrojí o výkonu 1 000 kW. Téhož roku byla spuštěna elektrárna na dole Gustav u Habartova. Elektrická energie zásobovala Habartov, Bukovany a Citice. Mohla být zahájena elektrifikace Sokolova.

1920 - Zahájení provozu první velké elektrárny tehdejší ZČE pro venkov v Červeném Újezdě

Západočeský elektrářský svaz zahájil dodávku elektrické energie z elektrárny Jubilejní Masarykův důl v polovině září roku 1920. Následně byly realizovány další investiční akce v této oblasti (např. rekonstrukce vodní elektrárny v Darové nebo opravy převzatých přespolních vedení).


1920 - Zahájení provozu Domažlické městské elektrárny

Elektrárna zajišťovala vedením 6 kV napájení chodských obcí Chrastavice, Trhanov, Újezd, Chodov a Klenčí. Dodávku elektrické energie do těchto obcí zastřešovala transformovna Nahošice, postavená v roce 1926.

1930 - 1940 - Dokončení první linky 60 kV Vydra - Klatovy

Postavením 60 kV vedení z Vydry přes Klatovy do Zbůchu o délce 72 km byla vodní elektrárna Vydra propojena s tepelnou elektrárnou v Červeném Újezdě (Zbůch) a také s další vodní elektrárnou Černé jezero zapojené vedením 22 kV do spínací stanice v Klatovech. Tato linka pokračovala vedením 60 kV Zbůch-Hrádek do Oseku u Hořovic a mohla do ní dodával elektrickou energii také parní eketrárna ELU I ve Škodových závodech.

1940 - Vznik odborného elektrotechnického školství v Plzni

Ve školním roce 1940/1941 byl otevřen první ročník Mistrovské (dvouleté) školy elektrotechnické. Vyšší průmyslová škola strojní začala nabízet od třetího ročníku dva typy zaměření, a to strojní a elektrotechnické.

1950 - Vznik krajských dispečniků

1. ledna 1950 vznikly Plzeňské rozvodné závody (RPZ) a Karlovarské energetické rozvodné závody (RKV), které nahradily tehdejší ZČE pro kraj Plzeňský a Karlovarský. Podnik byl rozčleněn na okresní zprávy (OKS), které zastřešovaly provoz sítí NN a VN, provoz distribučních trafostanic, údržbu a opravy zařízení, odbytovou činnost a inkaso odběratelů (např. OKS Plzeň, OKS Přeštice, OKS Karlovy Vary atd.). Za činnost OKS byl zodpovědný její vedoucí.

1980 - Zahájení provozu Rozvodny Chrást

Rozvodna 400/110 kV byla uvedena slavnostně do provozu 13. prosince 1980. V kraji tímto existovaly již tři spolehlivé napájecí uzly – Vítkov, Přeštice, Chrást s celkovou transformační kapacitou 1 300 MVA.




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
22.01.2010 15:09



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka