Západočeská univerzita se zúčastní CzechReg Days v Bruselu.

Dne 1. dubna 2009 se Západočeská univerzita v Plzni zúčastní v rámci krajské delegace Českých regionálních dnů v Bruselu, Belgie. ZČU budou reprezentovat rektor doc. Josef Průša, vedoucí Vztahů k veřejnosti PhDr. Helena Hejdová a Ing. Miloš Železný z katedry kybernetiky Fakulty aplikovaných věd ZČU...

Jarní servisní akce AUTO CB

Dne 1. dubna 2009 se Západočeská univerzita v Plzni zúčastní v rámci krajské delegace Českých regionálních dnů v Bruselu, Belgie. ZČU budou reprezentovat rektor doc. Josef Průša, vedoucí Vztahů k veřejnosti PhDr. Helena Hejdová a Ing. Miloš Železný z katedry kybernetiky Fakulty aplikovaných věd ZČU.
Dny jsou příspěvkem regionů k českému předsednictví v Radě Evropské unie v době dvacátého výročí pádu železné opony a pátého výročí přijetí ČR do Evropské unie. Reprezentace českých regionů se představí formou tematických seminářů, konferencí a doprovodnými kulturními akcemi. Hlavním tématem tohoto workshopu bude diskuze o R&D projektech a jejich financování z EU zdrojů včetně bannerové výstavy a prezentace regionálních technologických parků.

ZČU se bude prezentovat Multimodální komunikací člověk-stroj, kterou předvede Ing. M. Železný z katedry kybernetiky.
Představeny budou ukázky výsledků výzkumu v oblasti multimodální komunikace člověk-stroj. Jednou z představovaných technologií je modul takzvané audiovizuální syntézy řeči, který kombinuje umělý (syntetizovaný) hlas s animovaným modelem lidské hlavy. Taková technologie umí napodobit lidský hlas i pohyby úst a vyslovit libovolný text. Často se mluví o tzv. mluvící hlavě. Jak umělý hlas, tak i umělý model hlavy je obvykle založen na hlasu nebo vzhledu konkrétní osoby, potom používáme i termín virtuální dvojník. Další technologií je automatické rozpoznávání řeči. Toho je možné využít například v aplikacích tzv. dialogových systémů pro komunikaci člověka s počítačem, jeho ovládání apod., nebo tzv. diktačních systémů pro diktát textů do počítače. Vzhledem k rozsáhlosti obzvláště inflexivních jazyků jako je čeština, existuje zatím aplikace v oblasti soudnictví pro diktování soudních rozhodnutí nebo lékařství pro ovládání zubního kříže nebo diktát chorobopisů. Představena bude aplikace pro automatické titulkování živých televizních pořadů, umožňující doplnit textem pořady, které není možné z časových důvodů přepsat ručně. V neposlední řadě bude věnován prostor zpracování znakové řeči. Znaková řeč je samostatný jazyk se svou strukturou a gramatikou odlišnou od mluvené češtiny. Lidé, kteří neslyší od narození se mohou češtinu (i psanou) naučit až s pomocí znakové řeči. Z těchto důvodů má smysl se zabývat myšlenkou komunikace neslyšícího člověka s počítačem znakovou řečí. Syntéza znakové řeči je rozšířením mluvící hlavy na animaci celé postavy nebo alespoň horní poloviny těla od pasu nahoru. Znaková řeč je pak animována virtuální postavou (tzv. avatarem), která je také založena na skutečné osobě. Cílem je navrhnout dialogový systém pro komunikaci neslyšících s počítačem, takzvaný znakující informační kiosek, což znamená vyvinout i rozpoznávání znakové řeči. První prototyp znakujícího informačního kiosku již byl vyvinut, mimo jiné i v rámci mezinárodní spolupráce.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 30.03.2009 17:15



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka