Západočeské muzeum představuje 80 betlémů

Kolekci asi osmi desítek betlémů od nejstarších z 19. století po nově vytvořené nabízí výstava Čas radosti, čas veselosti, kterou si mohou prohlédnou milovníci vánočních tradic v Západočeském muzeu v Plzni. Výstavu uspořádalo sdružení Betlémáři Plzeňska a vystavují betlémy nejen ze svých soukromých sbírek a z muzeí, ale také betlémy vlastní tvorby.

Cílená propagace v Plzni

Kolekci asi osmi desítek betlémů od nejstarších z 19. století po nově vytvořené nabízí výstava Čas radosti, čas veselosti, kterou si mohou prohlédnou milovníci vánočních tradic v Západočeském muzeu v Plzni. Výstavu uspořádalo sdružení Betlémáři Plzeňska a vystavují betlémy nejen ze svých soukromých sbírek a z muzeí, ale také betlémy vlastní tvorby, několika exempláři se představují i spřátelení bavorští milovníci betlémů, řekla dnes ČTK jedna z autorek výstavy Jiřina Hánová.
Návštěvníci uvidí na výstavě velké množství betlémů vyřezávaných, papírových, vystřihovaných keramických či z perníkového nebo slaného těsta. Raritami je například trojice betlémů umístěných v lahvích nebo velký nástěnný textilní obraz vytvořený metodou patchwork, tedy sešívání, s motivy andělů a pastýřů.
Výstava nabízí i několik zajímavostí - například reklamní betlémy. "Je to česká specialita, vznikaly zejména ve 30. letech a velmi často byly spojené s reklamou například na cikorku nebo cukroví," řekla Hánová. Další zvláštností jsou tematicky zaměřené betlémy. Ty se začaly objevovat až po druhé světové válce a výstava ukazuje například těsně poválečný papírový skautský betlém, nebo nové - malý papírový železničářský nebo vyřezávaný cikánský betlém.
Do Čech přinesli první betlém jezuité v roce 1560, zpočátku byl jen v kostelech, pak se začal objevovat i domácnostech. Vrchol českého betlémářství byl v 19. století, řekla Hánová.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
01.12.2006 08:56



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka