Západočeské muzeum vystavuje vějíře

Západočeské muzeum v Plzni připravilo výstavu historických vějířů. Ve dvou sálech Národopisného muzea je přes 70 exponátů, nejpočetněji je zastoupena éra 19. století.

Cílená propagace v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni připravilo výstavu historických vějířů. Ve dvou sálech Národopisného muzea je přes 70 exponátů, nejpočetněji je zastoupena éra 19. století. Vějíře pocházejí z muzejních sbírek.
"Jsou zde vystaveny vějíře z období rokoka, baroka, klasicismu a i dva vzácné z období empíru. K dokreslení historie se nám podařilo zapůjčit tři terakotové sošky z období čtvrtého století před naším letopočtem, takzvané tanagerské figurky. Tyto starořecké matróny drží v ruce jeden z nejstarších typů vějířů - listový vějíř," řekla autorka výstavy Ludmila Kotorová.
Vějíře z 19. století jsou pro lepší orientaci umístěny ve vitrínách podle použitého materiálu i podle funkce. Návštěvníci zhlédnou krásné práce francouzských, italských, anglických nebo nizozemských výrobců. Vějíře jsou z různých materiálů - kostí, perletě, peří, kůže, hedvábí či papíru.
"Vějíře byly nezbytným doplňkem plesových či společenských šatů. Navíc způsob, jakým ho dáma držela, partnerovi něco naznačoval. Například náhlé sklapnutí vějíře znamenalo, že se dáma zlobí. Naopak složený vějíř přiložený k ústům pánovi naznačoval polibek," vysvětlila Kotorová.
V Plzni se poslední výstava vějířů uskutečnila v roce 1914, od té doby tam taková nebyla. Výstava potrvá do 28. ledna.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 22.10.2006 16:33



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka