Zastupitelé ve čtvrtek rozhodují: Bude centrum Plzně bez aut?

Hluk, centrum plné aut, prach a špatné ovzduší z výfuků. Nebo klidná zóna s ostrůvky zeleně a dostatečná nabídka klidného posezení a míst k setkání s přáteli či relaxace? Dvě možnosti, dva opačné směry, kterými by se město mohlo v příštích letech či desetiletích ubírat. Zastupitelé na svém čtvrtečn...

Cílená propagace v Plzni

Hluk, centrum plné aut, prach a špatné ovzduší z výfuků. Nebo klidná zóna s ostrůvky zeleně a dostatečná nabídka klidného posezení a míst k setkání s přáteli či relaxace? Dvě možnosti, dva opačné směry, kterými by se město mohlo v příštích letech či desetiletích ubírat. Zastupitelé na svém čtvrtečním zasedání mohou rozhodnout, která z těchto dvou variant dostane zelenou. Dočkáme se plzeňského centra města bez aut?
V příštích letech by se mohlo centrum města dočkat proměny v klidovou zónu a také se stát mnohem lepším místem k životu, bydlení, práci či podnikání. V návaznosti na úpravy ulic B. Smetany a Martinské připravuje město pěší zónu v Riegrově ulici. I v dalších částech, zejména v ulicích přiléhajících k náměstí, kde se plánuje rekonstrukce, zvažuje město možnost omezit provoz vozidel. Přímo na náměstí Republiky se budou ruku v ruce s omezením parkování a dopravy hledat další možnosti pro větší využití samotné plochy náměstí i přilehlých chodníků. Potřebná parkovací místa by měly nabídnout plánované parkovací domy, např. Rychtářka.
Podle technického náměstka Ing. Petra Runda stojíme na důležité křižovatce a je na nás, jakou cestou vykročíme: „Tento trend je ověřený ve srovnatelně velkých městech v západní Evropě. Ta prošla podobným vývojem již před 20 lety a jejich zkušenosti nám dávají za pravdu. Pokud chceme do centra vrátit lidi, dosáhnout toho, že se sem budou stěhovat, musíme jim nabídnout všechny potřebné služby, které k životu potřebují. Centrum je v každém městě nejlepší adresou. Nejlepší ve smyslu široké škály služeb, které uspokojí potřeby obyvatel a navíc přilákají další návštěvníky i turisty.“
Jednou z cest je podle technického náměstka např. návrat k tradici víkendových trhů: „O víkendu je většina obchodů v okolí náměstí zavřených, všichni nakupují v obchodních centrech. Věřím, že pokud bychom zde vytvořili dobrou nabídku, podmínky pro majitele obchodů, našli by Plzeňané do města cestu i o víkendu, ve svém volném čase. Centrum pak nabídne mimo nákupů i možnost relaxace a zábavy. Pro centrum města jsou nejdůležitější nepřetržitě probíhající aktivity, mezi které patří bydlení, kultura, obchod a služby a cestovní ruch. Na jejich provázanosti a pestrosti přímo závisí kvalita života ve městě.“
Oživení života v centru města bude úzce spojeno s úpravou veřejných prostor, doplněním mobiliáře jakým jsou např. lavičky, odpočinkové zóny, sportovní plácky a různé aktivity, ale také možnostmi nejrůznějších společenských a kulturních aktivit pro všechny věkové skupiny od dětí po seniory, podporou podnikání nejrůznějších restaurací, kaváren a vhodných obchodů. Ty by se měly více propojit přímo s ulicemi prostřednictvím předzahrádek, atraktivních výloh či vytažení částí obchodů přímo na veřejné prostranství. Další možností je postupná rekonstrukce historických památek nebo návrat k již osvědčeným a vyzkoušeným prvkům, o které jsme v minulosti přišli, ale dnes nám chybí. Tak jako třeba nově otevřená Mlýnská strouha či plzeňské kašny.





The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 16.06.2010 15:13



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka