ZČE díky práci pod napětím dodává více elektřiny

Západočeská energetika provádí práce pod napětím na zařízení vysokého napětí a díky tomu dodává každoročně více elektřiny svým zákazníkům.

Cílená propagace v Plzni

Západočeská energetika provádí práce pod napětím na zařízení vysokého napětí a díky tomu dodává každoročně více elektřiny svým zákazníkům.
V letošním roce je to zatím o 503 MWh více, než kdyby stejný rozsah prací probíhal s odstaveným zařízením, tedy s přerušením dodávky elektřiny.
„Od roku 2001, kdy ZČE rutinně zavedla provádění prací pod napětím na zařízení vysokého napětí, jsme našim zákazníkům dodali o 984 MWh více elektřiny, než kdybychom stejný rozsah prací prováděli klasickým způsobem,“ informuje Miroslav Kučera, tiskový mluvčí ZČE, a dodává: „Současně dochází i ke zkrácení doby přerušení dodávky elektřiny. Za prvních devět měsíců letošního roku jsme tuto dobu zkrátili o téměř 50 minut v přepočtu na jednoho zákazníka.“
Západočeská energetika věnuje zlepšování svých služeb velkou pozornost. Standardy kvality poskytovaných služeb v oblastech obchodu a distribuce elektřiny stanovuje interní Kodex služeb ZČE. Jedním z hlavních ukazatelů v oblasti kvality dodávky elektřiny je parametr nazvaný „Dostupnost sítě“, který vyjadřuje průměrnou dobu v minutách za rok, po kterou byl konečný zákazník bez dodávky elektrické energie. „Uvedený parametr sledujeme od roku 1998. Naší snahou je dobu přerušení dodávky zkracovat. Jedním z důvodů přerušení dodávky elektřiny jsou poruchy, ale větší podíl na přerušení, cca 50 – 60%, má provádění plánovaných oprav rozvodného zařízení, kdy je nutné z bezpečnostních důvodů zařízení odstavit z provozu a přerušit dodávku elektřiny,“ vysvětluje Kučera.
Jednou z hlavních cest ke zlepšení výše uvedeného parametru, vedle dalších opatření, je u plánovaných oprav zavedení prací pod napětím, zejména pak na zařízení vysokého napětí. Jejich zavedení v roce 2001 v ZČE předcházel společný projekt ZČE a francouzské energetické společnosti EDF, jehož výsledkem bylo stanovení metod, odborné proškolení zaměstnanců, včetně materiálového vybavení jedné pracovní skupiny.
Dnes má ZČE dvě plně vybavené pracovní skupiny pro provádění prací pod napětím na zařízení vysokého napětí, umístěné v Toužimi a Plzni. V současné době probíhá příprava výcviku třetí skupiny, která bude v Klatovech. Termín jejího „ostrého nasazení“ do provozu plánuje ZČE do konce dubna 2004. Pracovní skupiny mají v současné době k dispozici 22 pracovních postupů provádění PPN na zařízení vysokého napětí, z toho 18 postupů vyvinuli sami zaměstnanci ZČE. Pro masivní využívání PPN je nutné dodržovat standardní používání jednotlivých prvků v rozvodné síti. Vlastní práce na zařízení vysokého napětí, které je pod napětím, vyžaduje od zaměstnanců, kteří tuto práci vykonávají, maximální soustředěnost a také pracovní pohodu bez časového tlaku. Montéři musí vždy dodržovat stanovený postup práce a používat příslušné pomůcky.
„Na základě smluvního kontraktu s francouzskou společností EDF má ZČE výhradní právo na provádění výcviku a školení v PPN na zařízení vysokého napětí na území České republiky. V loňském roce jsme zajišťovali vyškolení dvou pracovních čet pro Severomoravskou energetiku. V současné době jednáme o zavedení těchto prací i s dalšími regionálními energetickými společnostmi ze Skupiny ČEZ,“ doplňuje Kučera.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 23.10.2003 08:18




0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka