ZČM vystavuje historické betlémy západních Čech

Výstava betlémů ze sbírek Národopisného muzea Plzeňska představuje betlémářskou tvorbu západních Čech. Přestože Plzeňsko v minulosti nepatřilo mezi nejvýznamnější betlémářské oblasti, dochovalo se mnoho výrobků, které dokládají zručnost plzeňských tvůrců. Na výstavě jsou ovšem zastoupeny i exponáty ...

Cílená propagace v Plzni

Výstava betlémů ze sbírek Národopisného muzea Plzeňska představuje betlémářskou tvorbu západních Čech. Přestože Plzeňsko v minulosti nepatřilo mezi nejvýznamnější betlémářské oblasti, dochovalo se mnoho výrobků, které dokládají zručnost plzeňských tvůrců. Na výstavě jsou ovšem zastoupeny i exponáty z proslulejších oblastí Příbramska a Pošumaví.

Návštěvníci mají možnost seznámit se s různými typy betlémů a jejich historickým vývojem. Jejich tvůrci používali rozličné materiály a technologie. Nejstarší kostelní jesličky vyřezávali ze dřeva profesionální řezbáři. Od konce 18. století se betlémy začaly vyrábět podomácku. Lidé si oblíbili vedle dřevěných také betlémy z papíru, těstové hmoty či keramické hlíny. Masovou produkci betlémů umožnil tisk vystřihovacích jesličkových archů. Jejich výtvarná podoba pak opět ovlivňovala práce lidových betlémářů.

Rozmanité betlémy můžete obdivovat až do 10. ledna 2010 ve výstavním sále Národopisného muzea Plzeňska (nám. Republiky 13, otevřeno út - ne: 10 - 18 hodin)


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 09.12.2009 07:50



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka