Zdravá města na Šumavě

Sídlo Národního parku Šumava ve Vimperku v pondělí 18.6.2007 uspořádalo jednání se zástupci obcí, mikroregionů a dalších institucí. Jednání mělo za cíl nastartovat novou etapu vzájemného dialogu.

Jarní servisní akce AUTO CB

Sídlo Národního parku Šumava ve Vimperku v pondělí 18.6.2007 uspořádalo jednání se zástupci obcí, mikroregionů a dalších institucí. Jednání mělo za cíl nastartovat novou etapu vzájemného dialogu. Budoucnost parku, ochrana životního prostředí a rozvoj obcí v tomto chráněném území byly hlavní náplní tříhodinového jednání. Důležitým výstupem tohoto významného setkání byla dohoda o vzniku pracovní skupiny, jejímž cílem je sladit zájmy všech zainteresovaných stran a zajistit dlouhodobě udržitelný rozvoj v našem největším národním parku na principech místní Agendy 21. Společnou diskusi zástupců NPŠ, obcí, krajů a neziskových organizací iniciovala Národní síť Zdravých měst a zástupci obou šumavských mikroregionů.
Jak rozvíjet území Národního parku Šumava v souladu s potřebami místních obyvatel a lokální ekonomikou je základní otázka pro dlouhodobou životaschopnost tohoto regionu. „Jednoduše řečeno, jde nám o sladění ochrany přírody a klasického regionálního rozvoje,“ řekl ředitel NP Šumava František Krejčí. Právě velká omezení, která jsou kladena na obce na území NP Šumava, byla často předmětem stížností místních starostů a podnikatelů. „Uvědomujeme si význam ochrany přírody a velmi si národního parku ceníme. Chceme ale, aby fakt, že se nacházíme v chráněném území, byl naší výhodou a přispěl k dalšímu rozvoji našich obcí v duchu kvality života a udržitelného rozvoje. Doposud tomu bylo spíše naopak a jen stěží jsme hledali společnou řeč,“ popisuje svůj pohled na věc starosta obce Modrava Antonín Schubert. Právě odstartovaný vzájemný dialog by měl přispět k tomu, aby byl vytvořen společný plán rozvoje, který by respektoval potřeby národního parku, ale také místních obyvatel. „Chceme vytvořit určitou marketingovou značku, kterou bychom „prodávali“ nejen turistům, ale i potenciálním investorům. Rádi bychom podporovali malovýrobu, oživili místní řemesla a přirozeně využívali nádhernou přírodu jako lákadlo pro turisty,“ sděluje svoji představu Krejčí.
Další postup by měl být založen na širokém konsensu všech stran a měl by vzejít z pravidelných setkávání s místními obyvateli, obcemi, podnikateli, odborníky NP Šumava, neziskovými organizacemi a dalšími institucemi. „Veřejná projednávání na principu tzv. místní Agendy 21 nám umožní získat názory obyvatel a porovnat je s představami odborníků. To je jediná cesta, jak zajistit, aby byl další rozvoj území NP skutečně udržitelný a přispíval ke kvalitě života a zdravému životnímu prostředí,“ popisuje následující postup Petr Švec, ředitel Národní sítě Zdravých měst.
Cílem pracovní skupiny je rovněž připravit podklady pro konkrétní projekty, které pomohou získat finanční prostředky na nejrůznější aktivity. „Nebude to lehké, ale chtěli bychom se do konce roku domluvit na prioritách, pro které budeme hledat zdroje např. z evropských fondů. Plány bez financí zůstanou jen na papíře, a proto tady nejsme,“ uzavřel ředitel správy NPŠ František Krejčí.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 20.06.2007 14:30



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka