Zdravotnický holding chce snížit počet akutních lůžek o 15%

Na základě dohody pracovní skupiny zabývající se restrukturalizací lůžkových zařízení v Plzeňském kraji zaslal v závěru minulého roku Zdravotnický holding Plzeňského kraje zdravotním pojišťovnám návrh na úpravy lůžkových kapacit v rámci započaté restrukturalizace, která bude dokončena v letošním roc...

Jarní servisní akce AUTO CB

Na základě dohody pracovní skupiny zabývající se restrukturalizací lůžkových zařízení v Plzeňském kraji zaslal v závěru minulého roku Zdravotnický holding Plzeňského kraje zdravotním pojišťovnám návrh na úpravy lůžkových kapacit v rámci započaté restrukturalizace, která bude dokončena v letošním roce. Návrh zpracovaný v souladu s nedávno dokončenou rozsáhlou Strategií Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje, a. s. zahrnuje i obecné záměry zdravotních pojišťoven na snižování počtu akutních lůžek či jejich převod na lůžka následné péče. Konkrétně holding navrhl v nemocnicích Plzeňského kraje snížení akutních lůžek o 123, tedy o 15 procent, a navýšení počtu lůžek následné péče o 20 (+5%). Tyto změny se týkají nemocnic v Klatovech, Stodu a Rokycanech.

„Námi navržená optimalizace lůžkového fondu se v žádném regionu nedotkne rozsahu a kvality zdravotní péče. Zrušena budou pouze ta lůžka, která lze nahradit lůžky na jiných odděleních v rámci společného lůžkového fondu nebo která nejsou dostatečně využita třeba v souvislosti s vývojem medicíny, kdy lze stále víc výkonů provést v ambulantním režimu bez hospitalizace,“ říká ředitel holdingu Jiří Fojtík s tím, že tyto cíle jsou shodné se snahou zdravotních pojišťoven a ministerstva zdravotnictví zrušit v zemi zhruba pět procent akutních lůžek a stejné množství převést na lůžka následné péče. „My jsme s přihlédnutím na potřeby nemocnic a jejich pacientů promítnutých ve Strategii šli ještě o trochu dál. Věřím, že vyšší než obecně požadovanou míru redukce budou pojišťovny považovat i za vstřícný krok,“ očekává Jiří Fojtík.

Nejvíc lůžek zanikne dle návrhu v Klatovské nemocnici. Na interně 10, na dětském oddělení pět, na gynekologii téměř polovina ze 60 současných a dalších 15 lůžek ubude například na ORL a 20 na očním oddělení. Celkem se jejich počet sníží o 75 na cílový stav 288. Na gynekologii a očním došlo k částečnému úbytku lůžek už v loňském roce. Další snížení nastane letos v souvislosti s otevřením nového objektu nemocnice. Stodská a Rokycanská nemocnice sníží dle návrhu počet akutních lůžek shodně o 24. V Rokycanech to bude především na interně, ve Stodě pak na gynekologickém oddělení.

S návrhem se zdravotní pojišťovny účastnící se jednání pracovní skupiny seznámily v minulém týdnu. K materiálu následně zaujmou stanovisko, které zřejmě představí při dalším jednání pracovní skupiny plánované na konec ledna.

Holding zpracovával návrh v souladu s nedávno dokončenou rozsáhlou a velmi podrobnou Strategií. V ní navázal na dosud vyhotovené analýzy zdravotnictví v Plzeňském kraji a z důvodu chybějící jednotné celostátní koncepce zdravotnictví do ní zahrnul i nadregionální ukazatele. Jejich detailním průzkumem dospěl k očekávanému závěru, že jedna z nejhustších sítí ordinací praktických lékařů, ambulancí i nemocnic zajišťujících akutní lůžkovou péči je v Plzni. Vedle toho ale průzkum ukázal i skutečnost, že mimo Plzeň je v našem regionu síťové uspořádání zcela nedostatečné a v případě nemocnic zajišťujících akutní lůžkovou péči je situace v Plzeňském kraji nejhorší v rámci celé ČR.

I to je důvod, proč holding i vedení kraje trvale odmítá úvahy o zavření celých oddělení v Rokycanské a Stodské nemocnici. Tím se totiž ohrozí existence těchto nemocnic a bez nich se pro obyvatele regionů dostupnost základní zdravotní péče dále zhorší. V Plzeňském kraji v současné době nejsou nemocnice zajišťující akutní lůžkovou péči ve dvou okresech. Už tím je region unikátní. Případným zánikem Rokycanské a Stodské nemocnice by se jednalo o čtyři okresy. Pro ně by se přirozenou spádovou oblastí staly nemocnice v Plzni. Ty by nově musely zajišťovat základní zdravotní péči pro 73 procent obyvatel kraje, tedy pro 420 tisíc lidí.



Návrh úpravy lůžkových kapacit v rámci restrukturalizace v roce 2011 a 2012 - Zdravotnický holding Plzeňského kraje, a. s.
oddělení Stav výchozí Cílový 2012 Rozdíl Rozdíl (%)
Akutní lůžka 822 699 -123 -15 %
Stodská nemocnice, a. s. 156 132 -24 -15 %
Rokycanská nemocnice, a. s. 151 127 -24 -16 %
Domažlická nemocnice, a. s. 152 152 0 0
Klatovská nemocnice, a. s. 363 288 -75 -21 %
Lůžka LDN 377 397 +20 +5 %
LDN - Stodská nemocnice, a. s. 57 57 0 0
LDN - Rokycanská nemocnice, a. s. 30 30 0 0
LDN - Domažlická nemocnice, a. s. 50 50 0 0
LDN - Klatovská nemocnice, a. s. 0 20 +20 -
LDN - Nemocnice následné péče LDN Horažďovice, s. r. o. 140 140 0 0
LDN - Nemocnice následné péče Svatá Anna, s. r. o. 100 100 0 0
Lůžka celkem 1199 1096 -103 -15 %/+5 %


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 10.01.2012 12:17



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka