Zima se blíží, husy táhnou na jih

Podzim je v přírodě spojen nejen s opadáváním listí ze stromů, ale i s řadou změn ve zvířecí říši. Někteří živočichové se ukládají k zimnímu spánku, jiní k nám přilétají zimovat, ale je i celá řada druhů, kteří nás opouštějí a míří k jihu či přes nás přetahují. V této době lze pozorovat již první he...

Cílená propagace v Plzni

Podzim je v přírodě spojen nejen s opadáváním listí ze stromů, ale i s řadou změn ve zvířecí říši. Někteří živočichové se ukládají k zimnímu spánku, jiní k nám přilétají zimovat, ale je i celá řada druhů, kteří nás opouštějí a míří k jihu či přes nás přetahují. V této době lze pozorovat již první hejna kormoránů, havranů, ale i jiných neméně zajímavých opeřenců zasluhující pozornost .
Nevšední zážitek zažili v úterý vpodvečer rokycanští ochránci přírody, když se nad jejich hlavami ozvalo typické husí kejhání. Je to další neklamné znamení toho, že v přírodě začíná to pravé stěhování, kdy ptáci ze severských oblastí míří k jihu. Děje se tak s železnou pravidelností a je velkým štěstím, že se právě nad rokycanskou záchrannou stanicí živočichů nachází koridor, kterým celá řada opeřenců táhne.
Husa velká je velice inteligentní pták živící se především trávou, obilím, bobulemi a bylinami. Je dlouhá kolem 80 centimetrů a v rozpětí dosahuje okolo 170 centimetrů. Světle šedé peří je bez jakékoli příměsi hnědi a zobák má světle masovou barvu nebo je oranžově červený s bílým nehtem. Husy velké jsou typičtí tažní ptáci, přičemž středoevropská populace odtahuje v září a říjnu přes Francii do Španělska, zatímco severské husy z Islandu přezimují na Britských ostrovech a v okolí Severního moře. Do středoevropských hnízdišť přilétají od začátku března. Zajímavý je i rodinný život, kdy husy žijí po celý život v páru. Mladí ptáci se setkávají během první zimy, avšak k samotnému hnízdění dochází až druhým či třetím rokem života. Husy, které přišly během života o partnera zpravidla již nehledají dalšího. Dorozumívání probíhá pomocí kontaktních zvuků, které můžeme slyšet i u domácích husí. Hnízdo staví jen samice, a to s oblibou na vyvýšeném místě v rákosinách. Hnízdění může probíhat samostatně nebo i v koloniích. Zatímco husa sedí na vejcích, houser hlídá v určité vzdálenosti od hnízda, aby jej neprozradil. Cítí-li se oba dospělí ptáci ohroženi, brání svou snůšku syčením, kousáním a máváním křídly stejně tak jako známe u labutí. Samotné hnízdění probíhá již velmi brzy na jaře – od konce března do května, přičemž husa sedí na vejcích od nakladení posledního vejce 27 až 28 dnů. Vajec bývá zpravidla 5 až 10 a jsou asi 85 milimetrů dlouhá. Oba rodiče vodí housata, která si v prvních dvanácti hodinách života zapamatují své rodiče. Kromě husí velkých známe i další druhy – např. husu polní a běločelou, se kterými se tak často v našich zeměpisných šířkách nesetkáváme.
Zajímavá pozorování v přírodě nejsou pro rokycanské ochránce přírody ničím neobvyklým, neboť v přírodě v těchto dnech tráví poměrně mnoho času. Zároveň lze říci, že obvykle pozorují druhy, které bychom zde v jiném ročním období ztěží hledali. "Máte-li tedy zájem vypravte se s námi za obyvateli přírody a zažijte s námi nevšední setkání. Kontaktní adresa je: ZO ČSOP Rokycany, Švermova 748/II, 337 01 Rokycany. Bližší informace Vám rádi poskytneme i na tel. 371 722 686 nebo 603 239 922 či webových stránkách www.csop.erc.cz," dodává šéf rokycanských ochránců přírody Pavel Moulis.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 19.11.2009 12:24



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka