Život rovníkové Afriky k nahlédnutí na plzeňské radnici

V Mázhausu plzeňské radnice (nám. Republiky 1, Plzeň) se tento víkend otvírají brány výstavy Život v rovníkové Africe, kterou připravila společnost Člověk v tísni. Expozice fotografií představuje každodenní rutinu obyvatel na východě Demokratické republiky Kongo. Výstavu, která bude veřejnosti příst...

Cílená propagace v Plzni

V Mázhausu plzeňské radnice (nám. Republiky 1, Plzeň) se tento víkend otvírají brány výstavy Život v rovníkové Africe, kterou připravila společnost Člověk v tísni. Expozice fotografií představuje každodenní rutinu obyvatel na východě Demokratické republiky Kongo. Výstavu, která bude veřejnosti přístupná do 6. prosince, doplní tento čtvrtek 22. listopadu od 17.30 hod. přednáška Daniely Hranaiové, jedné z autorek fotografií. Ta se uskuteční ve Velkém klubu plzeňské radnice, která se nachází v suterénu budovy.
Výstava nastiňuje problémy, které v oblasti existují v důsledku mnoholetých válek a stále přetrvávajícího rabování vesnic četnými rebelskými skupinami. Snaží se přiblížit postavení tamních žen ve společnosti, podmínky vzdělávání, zdravotní péče či možnosti pomoci tamním obyvatelům. Autory fotografií, které vznikaly v letech 2011 a 2012, jsou pracovníci humanitární a rozvojové sekce organizace Člověk v tísni, která v oblasti působí od konce roku 2008. Expozice ve zkratce představuje i autory fotografií a jejich pohled na svojí činnost.
Jednou z autorek je Daniela Hranaiová, která vyrůstala v Plzeňském kraji a po absolvování Západočeské univerzity v Plzni se stala jednou z členek týmu pomáhajícího v africkém Kongu. „Nějaký čas jsem sledovala činnost společnosti Člověk v tísni a pravidelně slýchávala jak silný obdiv, tak kritiku vůči humanitární a rozvojové pomoci a nedokázala si udělat vlastní názor. Zajímalo mě, jak to opravdu funguje v praxi – vznik projektů, jejich financování, realizace, reakce příjemců pomoci. Chtěla jsem si na to sáhnout a poznat tenhle svět zblízka, nestačilo mi hodnotit jen podle novinových článků. Jakmile se naskytla příležitost zapojit se na konkrétní misi, měla jsem jasno. Přesto finální rozhodnutí odjet právě do Konga nebylo pro mě ani mé nejbližší úplně jednoduché. Mému odletu předcházely vlny zvědavosti a nadšení střídající se s obavami a napětím,“ vzpomíná na své tehdejší rozhodnutí Daniela.
V Kongu se starala hlavně o finanční chod celé mise a celkem zde strávila rok a půl. Během působení se pracovníci společnosti Člověk v tísni podíleli zejména na projektech zaměřujících se na zlepšení kvality a dostupnosti zdravotní péče a vzdělání v provincii Jižní Kivu na východě Konga. Konkrétně například na výstavbě dvou nových škol ve vesnicích Kaboge a Mitobo, stavbě porodnice v Bunyakiri či podpoře 22 zdravotních středisek v regionu Mwenga.
„V průběhu měsíců, které jsem strávila v Kongu, jsem si často kladla otázku, jestli to má všechno smysl. Odpověď jsem někdy nacházela, jindy ne. Záleželo na stupni mé únavy a nejčerstvějších zkušenostech s místními lidmi, které byly obojího charakteru, pozitivní i negativní. I tak ve mně ale vítězila a stále vítězí potřeba dělit se o nabyté poznání. Jsem součástí společnosti, jež hojně využívá z Konga dovážené zlato, stříbro, diamanty, koltan a další suroviny, které se tam těží a následně obchodují za velmi neprůhledných podmínek. Většina obyvatel Konga nejenže netuší, jaké nerostné bohatství se na jejich území skrývá, ale dodnes z tohoto obchodu nemá žádný užitek. Myslím, že když globalizace pomalu ale jistě dohání i nejzapadlejší kouty této planety, obyvatelé těchto oblastí si zaslouží, aby nebyli využíváni, ale naopak měli šanci využívat jejich vlastní potenciál. Tak jako my,“ uzavírá Daniela Hranaiová.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 22.11.2012 14:16



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka