Zloději narazí ve sběrných dvorech na kamery

Všech osm sběrných dvorů dokončovaných v Plzeňském kraji za peníze EU bude mít kvůli zlodějům kamery. Moderní dvory budou zahrnovat také menší plochu pro sběr autovraků.

Jarní servisní akce AUTO CB

Všech osm sběrných dvorů dokončovaných v Plzeňském kraji za peníze EU bude mít kvůli zlodějům kamery. Moderní dvory budou zahrnovat také menší plochu pro sběr autovraků. Řekla to Lenka Šlajsová z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje (RRA), která koordinuje stavby dvorů i sběr odpadu v regionu.
Počty krádeží barevných kovů v kraji se podle policistů během roku zvýšily téměř o 100 procent. Důvodem je zdvojnásobení cen mědi i výrazné zdražení niklu. Součásti se už neztrácejí pouze ze staveb a železnic, ale stále častěji i z podniků, výkupen surovin i obecních sběrných dvorů.
Pokud zmizí zpeněžitelné části z lednic, televizorů nebo praček, tedy tzv. elektrošrotu, svozová firma je neodebere od obce zdarma. "Obcím jsme dali seznam částí, které musejí výrobky obsahovat. Musí tam být alespoň základní prvky - hnací a hnaná část a plášť," uvedla Tereza Ulverová, zástupkyně největšího odběratele tzv. elektrošrotu, firmy Elektrowin.
"Půjde o první sběrné dvory v kraji, které budou mít kamery," uvedl Luděk Königsmark z firmy EKO-KOM, která v ČR organizuje třídění odpadu. V kraji je nyní 41 míst sběrných dvorů registrovaných na krajském úřadu. Nejvíce jich je na Tachovsku, které začalo s jejich budováním před sedmi lety jako první a má jich dostatek. Nejhůře je na tom Klatovsko. V kraji by mělo být dvorů daleko víc, navíc by měly začít sbírat také bioodpad, dodal.
"Správce dvora si ráno přehraje videozáznam a krádež nahlásí policii," uvedla Šlajsová. Dříve obce většinou neuspěly; policisté argumentovali, že jde jen o odpad. "Podle nové legislativy platné od července ale musí tyto krádeže řešit," uvedl Königsmark. Do 5000 korun hodnoty odpadu je řeší jako přestupek, nad tuto sumu jako trestný čin. Pokud se takový případ stane, ještě více kontrolujeme sběrny, uvedla rokycanská policejní mluvčí Jana Tomková. Výkupci mohou ze zákona požadovat na prodejci doklad totožnosti.
Další raritou osmi budovaných staveb je, že budou obsahovat menší betonové plochy pro sběr autovraků. Sběrny vystaví řidičům potvrzení o likvidaci, které potřebují na policii k odhlášení vozu. Když už tam budou dva vraky, smluvní firmy pro ně musejí dojet a zlikvidovat, řekla Šlajsová.
Všech osm budovaných sběrných dvorů odpadů, které včetně spádových území využije 70.000 obyvatel, přijde na více než 23 milionů korun. Z toho tři čtvrtiny dala EU, deset procent fond životního prostředí a zbytek obce. Stavby všech dvorů jedou přesně podle plánu a koncem října otevíráme, uvedl Marek Sýkora z RRA. Obce už mají smlouvy se svozovými firmami, které jsou provozovateli sběrných míst. Vzniknou v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku, Horní Bříze, Třemošné v okrese Plzeň-sever, Nýrsku na Klatovsku, Spáleném Poříčí, Štěnovicích v okrese Plzeň-jih, Zbiroze a Strašicích na Rokycansku.
Dvory mají zpevněnou plochu 800 až 1200 metrů čtverečních, z níž je odvedena splašková voda. Nebezpečné odpady jsou v oplášťované uzavřené buňce, každý druh ve zvláštním kontejneru. Jsou jednou z priorit plánu odpadového hospodářství kraje. "Podle něj je legální a dostatečně vybavený sběrný dvůr odpadů nejvhodnějším zařízením pro nakládání s odpady. Měl by být v každé obci kraje, která má přes 2000 obyvatel," dodal Sýkora.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 15.08.2006 08:16



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka