Zloději v Plzni už letos vykradli přes 150 domů a bytů

Policisté Městského ředitelství policie Plzeň řešili v poslední době dva případy vykradených bytů a jednoho rodinného domu. Do prvního bytu pachatel vnikl tak, že poškodil vložku zámku u dveří a majitel přišel o horské kolo s veškerým příslušenstvím za více než 34 tisíc korun. Majitel druhého bytu n...

Cílená propagace v Plzni

Policisté Městského ředitelství policie Plzeň řešili v poslední době dva případy vykradených bytů a jednoho rodinného domu. Do prvního bytu pachatel vnikl tak, že poškodil vložku zámku u dveří a majitel přišel o horské kolo s veškerým příslušenstvím za více než 34 tisíc korun. Majitel druhého bytu nahlásil ztrátu elektroniky jako DVD, herní konzole či počítač. Zloděj vylezl po hromosvodu na balkon, kde vypáčil okno a vnikl dovnitř. Do domu se pachatel dostal přes větrací mřížku u sklepního okna. Bohužel se nejedná o jediné případy vykradených obydlí v Plzni.
Od začátku roku do 5. září 2012 plzeňští policisté zapsali do statistik 118 vykradených bytů, dalších 12 krádeží vloupáním bylo ve stádiu pokusu, pachatelé vnikli také do 37 rodinných domů a do dalších 3 se pokusili vloupat bez úspěchu. Pro porovnání do konce srpna roku 2011 řešili policisté 113 vykradených bytů a 47 rodinných domů. V letošním roce pachatelé nejčastěji navštěvovali cizí byty v březnu (30) a v únoru (20). Naopak nejméně případů krádeží vloupáním do bytů nahlásili majitelé bytů v květnu (11). Co se týká rodinných domů, tak byli nejčastěji vykradené v dubnu (9) a nejnižší počet zaregistrovali policisté v únoru (2).
Pachatelé se letos v Plzni nejvíce zaměřovali na byty, které jsou umístěné ve středu města, kde vnikli do 31 cizích obydlí. Na Borech řešili policisté vykradených 25 bytů a na Lochotíně 23. Naopak k nejnižšímu počtu krádeží vloupáním do bytů došlo na Vinicích. Policisté z městské části Doubravka zase nejvíce vyjížděli na případy rodinných domů (10) a ani na Slovanech se pachatelé krádeží vloupáním do domů nevyhýbali. Nejméně vykradených rodinných obydlí řešili policisté z obvodního oddělení Plzeň – střed.
Z praxe víme, že mezi nejčastější způsoby vniknutí do bytů patří rozlomení vložky zámku, vypáčení dveří a do domů se pachatelé nejčastěji dostávají po rozbití či vytlačení oken nebo dveří. Většina případů se stává v denní dobu.
Co udělat proto, aby na nás při návratu domů nečekalo žádné nepříjemné překvapení v podobě vykradení? Každý by si měl uvědomit, jak cenné věci doma má. Nemyslím tím jen jejich finanční ocenění, ale i citový vztah k určitému předmětu. Podle toho bychom si byt měli před nezvanými návštěvníky ochránit. K základnímu zabezpečení patří určitě mechanické, jako jsou například bezpečnostní dveře, vícebodové zámkové mechanismy, závory či řetízky nebo bezpečnostní fólie na okna. Dnes již většina majitelů využívá i různé druhy elektronického zabezpečení, které jistě není od věci si pořídit. V každém specializovaném obchodě vám poradí vhodné zabezpečení přímo pro váš byt a vaší peněženku.
Pokud už bohužel zjistíme, že náš domov někdo vykradl, okamžitě volejte na linku 158. Policisté za vámi přijedou a technici zajistí na místě možné stopy. Proto je důležité, abyste se před jejich příjezdem uvnitř pohybovali, co nejméně a v žádném přídě nezačali nepořádek uklízet. Pokud budete mít výrobní čísla odcizených předmětů či jejich fotografie, určitě nám to pomůže v pátrání.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 10.09.2012 06:06



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka