Zloději v Plzni v lednu vykradli pět aut denně

Zdá se, že lidé jsou v Plzni nepoučitelní. Policisté všemi dostupnými prostředky medializují rady, které by měly občany ochránit před zloději. To však může platit pouze za předpokladu, že tato doporučení budou občané dodržovat. Mnohokrát už policisté zveřejňovali informace o tom, že automobil není t...

Jarní servisní akce AUTO CB

Zdá se, že lidé jsou v Plzni nepoučitelní. Policisté všemi dostupnými prostředky medializují rady, které by měly občany ochránit před zloději. To však může platit pouze za předpokladu, že tato doporučení budou občané dodržovat. Mnohokrát už policisté zveřejňovali informace o tom, že automobil není trezor a že je nutné dodržovat jistá bezpečnostní pravidla. Bohužel, ze statistik vyplývá, že prevenci lidé ignorují.
Plzeňští policisté jen během ledna letošního roku zaznamenali 152 případů krádeží věcí ze zaparkovaných vozidel. To je v průměru téměř pět vykradených vozidel denně. Hmotné škody byly vyčísleny na více než jeden milión osm set čtyřicet tisíc korun. Ve srovnání s rokem 2007 jde o více než třetinový nárůst počtu těchto konkrétních trestných činů.
Abnormálně vysoký počet těchto případů mají na svědomí především občané sami. Lidé si musí uvědomit, že situace nebude lepší, dokud nepochopí, že věci uvnitř vozů pachatele motivují ke krádežím a nepřijmou proto příslušná opatření. Nejedná se o žádné složité či nákladné postupy. Stačí jen z obzoru potenciálního pachatele, tedy z palubní desky, sedadel a odkrytého zavazadlového prostoru, odstranit všechny věci.
Není výjimkou, že lidé v autech nechávají kabelky, mobilní telefony, doklady, klíče, bundy, ale i další oblečení a v neposlední řadě také drahé notebooky. Hitem zlodějů stále zůstávají autorádia a novinkou posledních měsíců se staly krádeže navigací. Všechny zmíněné věci jsou pro pachatele velice atraktivní a motivují jej ke krádeži.
Stále platí, že při odchodu z vozidla by měl interiér auta zůstat prázdný. To znamená bez věcí, které by pachatel mohl odcizit a potažmo zpeněžit nebo využít ke svému prospěchu. Občas se stane, že lidé na podlaze auta nechají prázdnou igelitovou tašku. I to je však z hlediska prevence chybou. Zloděj zpravidla nezkoumá, jestli taška je skutečně prázdná, ale rovnou do auta vnikne a přesvědčí se.
Stejně tak je důležité při odchodu z vozidla vyjmout autorádio, pokud to samozřejmě daný typ umožňuje. Téměř všechny modely jsou dnes vybaveny odnímatelným panelem a vzít si jej při odchodu z vozidla s sebou, je dnes úplně tou nejzákladnější prevencí. Tato doporučení obdobně platí také u navigací. Většina z nich je mobilních, ale lidé možnost odnést si je s sebou ignorují. Často se jedná o zařízení v hodnotě několika desítek tisíc korun, která zůstávají ve vozidlech přes noc.
Některá vozidla skutečně připomínají výkladní skříně, ve kterých je možno nalézt skutečně cokoliv, stačí si jen vybrat.
Kriminalisté bojují s tímto typem krádeží a realizují různé typy akcí, jejichž cílem je odhalit pachatele, který bude za svoje skutky náležitě potrestán. Bohužel, z policejních statistik vyplývá, že při těchto typech krádeží se nelze zaměřit na jednu lokalitu Plzně, protože pachatelé udeří pokaždé někde jinde a navíc se liší i způsoby provedení. Proto odhalit pachatele je velice složité. Navíc vloupání do vozidla trvá někdy jen několik vteřin a policisté se o případech dozvídají i s několikahodinovým zpožděním. V posledních letech byl odhalen například muž, který měl podle všeho pouze v Plzni na svědomí něco kolem sedmdesáti vykradených aut. I tehdy se potvrdilo, že pachatel si vesměs vybíral vozidla, ve kterých viděl nějaké hodnotné věci.
Proto by policisté chtěli znovu oslovit veřejnost a vyzvat ji k větší opatrnosti. V loňském roce plzeňští preventisté medializovali projekt s názvem Nenechte se oholit, jehož cílem bylo motivovat občany k ochraně vlastního majetku. (viz. obrázky v příloze). Projekt byl úspěšný, ale lze se domnívat, že jakmile zmizel z očí veřejnosti, jakoby se na prevenci opět pozapomnělo.
Pokud se stane, že majitel vozidla zjistí, že mu někdo automobil vykradl, neměl by se ničeho dotýkat a okamžitě by měl kontaktovat nejbližší obvodní oddělení policie. Pokud lidé neznají telefonní číslo, mohou bez obav zavolat na tísňovou linku 158. Občas se stane, že někdo zpanikaří a místo toho, aby se ničeho nedotýkal, začne poškozený vůz prohledávat a zjišťovat, co všechno se ztratilo. Tím ale může znehodnotit stopy, které by mohly policisty dovést ke konkrétnímu pachateli. Na druhou stranu nelze tvrdit, že policisté vždy a za všech okolností nějaké použitelné stopy zajistí. Vždy to bude otázka pro policejního experta.
Dále platí, že by si občané měli rychle uvědomit, co všechno mohl zloděj z vozidla odcizit a jestli nemůže napáchat ještě další škody. Stává se, že si někteří motoristé v aute nechají například doklady a klíče od bytu. Pak lze počítat s tím, že toho zloděj využije a proto je nutné požádat někoho z rodiny, aby doma počkal dokud majitel nepřijde. Ihned po návratu domů je nutné vyměnit zámek u vchodových dveří. Není výjimkou, že pachatel z auta odcizí například mobilní telefon nebo platební karty. V těchto případech je nezbytné karty okamžitě zablokovat.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
06.02.2009 09:40



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka