Změna pro Plzeň: Odpadová vyhláška je pro lidi nevýhodná

Změna pro Plzeň nesouhlasí s návrhem odpadové vyhlášky, který budou projednávat na čtvrtečním jednání plzeňští zastupitelé. Podle Změny pro Plzeň povede přijetí vyhlášky ve stávající podobě, k tomu, že v konečném důsledku Plzeňané za odpad zaplatí více než dosud. Návrh vyhlášky navíc prý nespra...

Jarní servisní akce AUTO CB

Změna pro Plzeň nesouhlasí s návrhem odpadové vyhlášky, který budou projednávat na čtvrtečním jednání plzeňští zastupitelé. Podle Změny pro Plzeň povede přijetí vyhlášky ve stávající podobě, k tomu, že v konečném důsledku Plzeňané za odpad zaplatí více než dosud.
Návrh vyhlášky navíc prý nespravedlivě stanoví povinnost platit za svoz odpadu paušální poplatek všem majitelům nemovitostí v Plzni. Vyhláška nezohledňuje ani ty domácnosti, které svůj odpad vytřídí úplně, či z naprosté většiny. Změna pro Plzeň dále upozorňuje na to, že odpadová vyhláška se přijímá pouze kvůli naplnění kapacity předimenzované Chotíkovské spalovny, která se v současné době v Plzni staví. Město nově bude organizovat sběr veškerého odpadu v Plzni, včetně nádob s tříděným odpadem. Logicky pak prioritním zájmem města bude naplnit vlastní spalovnu a nikoli snížit objem komunálního odpadu.

„Stávající návrh vyhlášky je naplnění černého scénáře. Město bude zároveň provozovat předimenzovanou spalovnu a organizovat svoz komunálního i tříděného odpadu. Město bude jako provozovatel spalovny chtít naplnit její kapacitu a v tom mu doposud překážel fakt, že se objem nevytříděného komunálního odpadu v Plzni dlouhodobě snižuje,“ říká Martin Marek, mluvčí Změny pro Plzeň a dodává: „Je jasné, že motivace občanů třídit odpad se sníží s tím, jakmile budou mít povinnost platit za popelnici i když ji nenaplní. Místo toho, aby městští radní přemýšleli nad tím, jak zvýhodnit ty, kteří odpad poctivě třídí, stanoví všem rovnostářský poplatek. V Evropě je přitom běžný opačný trend, kdy čím více třídíte, tím méně za odpad platíte. Tímto směrem se vydává už i řada českých měst.“

Spalovna v Chotíkově je projektována na 95 tisíc tun odpadu a každá nespálená tuna bude znamenat ztrátu pro Plzeňskou teplárenskou, která je z 100% vlastněná městem. Už stávající projekt spalovny svojí kapacitou přesahuje objem ukládaného dopadu na skládku v Chotíkově o téměř jednu polovinu. Navíc plných 84% odpadu, který má být v Chotíkovské spalovně spalován, bude podle studie EIA tvořit recyklovatelný odpad.

Změně pro Plzeň se nelíbí ani fakt, že město do rozjezdu nového systému investuje 116 miliónů korun. Renata Zoubková, členka Změny pro Plzeň k tomu říká: „To co je pro Plzeňany vydáváno za výhodné, se nám všem nakonec prodraží. Zaváděcí líbivá o 50% nižší cena za svoz odpadu, je laciným předvolebním trikem, jak zastřít fakt, že Plzeň jen na začátku do nového systému vloží více než 110 miliónů korun. Navíc je více než pravděpodobné, že odpad v blízké budoucnosti opět podraží, protože jej budou svážet stejné firmy jako dosud, pouze je vybere pro občany město.“

Plzeň přitom nemá například vlastní kompostárnu a třídění bioodpadu probíhá jen v okrajových částech města. Stejně tak jsou na plzeňských sídlištích pravidelně přeplněné kontejnery na tříděný odpad a není jich dostatek.

„Investice města do odpadů by měly směřovat jiným směrem, než k zajištění paliva pro megalomanskou spalovnu. Je třeba řešit chybějící kompostárnu na zpracování biolologického odpadu a navýšení počtu stání pro tříděný odpad, včetně zvýšení frekvence jeho svozu. V neposlední řadě, pokud by město podpořilo podnikatele, kteří zpracovávají vytříděný odpad, vznikly by v Plzni desítky nových pracovních míst a město by získalo další daňové příjmy“, uzavírá Martin Marek.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 10.06.2014 08:19



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka