Zoo otevřela tygří expozici

Volná expozice tygrů se včera slavnostně otevřela návštěvníkům v plzeňské zoologické zahradě. Spolu s doprovodnými etapami je stavba největší akcí svého typu v plzeňské zoo všech dob

Cílená propagace v Plzni

Volná expozice tygrů se včera slavnostně otevřela návštěvníkům v plzeňské zoologické zahradě. Spolu s doprovodnými etapami je stavba největší akcí svého typu v plzeňské zoo všech dob, zastíní i výstavbu medvědince, rekonstrukci AKVA-TERA, výstavbu výběhu lvů nebo rekonstrukci šelmince na africké nokturnárium.
Přírodní expozice vznikala tři roky, začínalo se na přelomu let 200/01. Nejprve byl zrušen objekt z bývalého výběhů muflonů a pony, poté stavěna jižní opěrná hráz a stylové občerstvení „sibiřský srub“ s dvěma terasami. Na té dolní je dokončováno sladkovodní akvárium a je zde i průhled do expozice tygrů.
Následovala rekonstrukce svahu, zdí a teras pod statkem Lüftnerka, preparace přírodní skály z nánosové zeminy, výstavba ubikace tygrů maskované jako umělá skála se třemi kójemi. Nakonec vznikl bazén s předsunutým „brouzdalištěm“, kde tygři vystačí. Jsou to toiž velicí milovníci vody.
Dne 27.8. proběhla betonáž zdí a dna, beton zrál 6 týdnů. Poslední fází bylo oplocení, blokační klec, ohradník a dokončovací terénní práce. Cena expozice je 6, 5 mil. Kč.
V jižním sousedství je rozestavěna botanická expozice flóry Himalájí a Sibiře s mohutnými balvany i expozicí hlodavců.
Prvním obyvatelem expozice je tygr Mauglí. V originále – litevštině – Mauglis. Narodil se 19. 9. 1993 v zoo Kaunas v Litvě, pak devět let svého života prožil v zoo Olomouc – Svatý Kopeček.
Tygra ussurijského je největší kočkovitou šelmou na světě. Jistou zajímavostí je, že obecně vžitý název tygr sibiřský není geograficky přesný. Sibiř má totiž i své východní hranice a tento tygr žije až za nimi, na Dálném východě, v povodí řeky Ussuri. Původně jeho areál dosahoval až k Bajkalu nyní se omezil na oblast Mandžuska a Koreu. Proto je vhodnější název tygr ussurijský. Je samotář, v v přírodě se často dožívá jen 10 let a dorůstá hmotnosti až 300 kg. Jeho oblíbenou potravou v přírodě jsou jeleni, tuři, prasata; jižnější formy loví i opice a dikobrazy.
Nyní již velké kočkovité šelmy v plzeňské zoo nebydlí v klecích společného pavilonu, ale jako již lev nebo levhart čínský dostali i tygři areál více odpovídající jejich požadavkům a rozměrům. Tygří údolí má stromy, potůček a jezero, které Mauglí i jeho budoucí partnerka jistě ocení.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
19.12.2003 21:33




0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka