Zoo Plzeň o víkendu láká na slavnosti japonské kultury

Třetí ročník slavností japonské kultury připravila na tento víkend plzeňská zoologická zahrada. Zoo si malým svátkem připomíná otevření unikátní japonské kamenné zahrady Šówa-en v roce 2004. Na bohatém programu se podílí několik desítek účinkujících a předvádějících, návštěvníci se mohou těšit na výstavy, ukázky tradičních japonských her a předmětů i na ochutnávky specialit ze země vycházejícího slunce.

Jarní servisní akce AUTO CB

Třetí ročník slavností japonské kultury připravila na tento víkend plzeňská zoologická zahrada. Zoo si malým svátkem připomíná otevření unikátní japonské kamenné zahrady Šówa-en v roce 2004. Na bohatém programu se podílí několik desítek účinkujících a předvádějících, návštěvníci se mohou těšit na výstavy, ukázky tradičních japonských her a předmětů i na ochutnávky specialit ze země vycházejícího slunce, řekl František Hykeš ze zoo.
Plzeň je jediné místo v republice, kde je spojená zoologická a botanická zahrada. Jedním z unikátů botanické části je kamenná japonská zahrada plná symbolických významů, kterou speciálně pro Plzeň vytvořil předseda Japonské zahradnické asociace Eišin Harada.
Na slavnost je připravena například výstava speciálního aranžování a úpravy květin - ikeban, expozice japonských miniatur, drobné keramiky a kreseb, skupina historického šermu předvede japonskou zbroj. Zájemci budou moci ochutnat japonské speciality a podívat se na přípravu čaje při čajovém obřadu. Na programu je také ukázka kaligrafie a výroby japonské keramiky raku, výstav bonsaí, ukázky japonské lukostřelby a bubnování. Tvořiví návštěvníci mohou zkusit skládání tradičních papírových skládaček origami.
Japonskou keramiku raku bude v zoo vyrábět Petr Svěrák ze Střediska volného času v plzeňské Petřínské ulici. "V japonštině slovo Raku znamená cosi jako potěšení, nebo příjemný pocit. Tento způsob spočívá v procesu, kdy na závěr výpalu vyjímáme rozpálenou keramiku a prudce ji ochladíme vodou , nebo v dřevěných hoblinách, v listí, ale i třeba jen v papírové střiži. Tyto postupy se dají kombinovat s velkou možností experimentů," popisuje Petr Svěrák.
O tradicích česko-japonské kultury v západních Čechách budou v zoo vyprávět zástupci zámků v Poběžovicích a v Horšovském Týně na Domažlicku. V těchto zámcích jsou expozice připomínající působení japonské hraběnky Micuko Coudenhove-Kalergi. Micuko byla dcera bohatých japonských obchodníků, která se na sklonku 19. století provdala v Japonsku za rakousko-uherského diplomata Jindřicha Coudenhove Kalergi. Přestoupila na křesťanství a od roku 1896 žila v Poběžovicích. Zůstala tu, i když ovdověla, v první světové válce vedla na Domažlicku lazaret, po válce žila převážně v Rakousku a zemřela na začátku druhé světové války ve Vídni.
Program slavností je na adrese www.zooplzen.cz


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 12.05.2007 07:31



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka