Zvířecí záchranáři hledají vodní plochu pro labutě

Doslova řečnickou otázkou „Kam s nimi?“ se zabývají v těchto dnech na Záchranné stanici živočichů v Plzni v souvislosti se dvěmi uměle vylíhlými mláďaty labutě velké. Zhruba před dvěmi měsíci totiž z Prahy (městské části Kyje) kromě čtyř čerstvě vylíhlých mláďat s jejich matkou převezli i dvě nasez...

Cílená propagace v Plzni

Doslova řečnickou otázkou „Kam s nimi?“ se zabývají v těchto dnech na Záchranné stanici živočichů v Plzni v souvislosti se dvěmi uměle vylíhlými mláďaty labutě velké. Zhruba před dvěmi měsíci totiž z Prahy (městské části Kyje) kromě čtyř čerstvě vylíhlých mláďat s jejich matkou převezli i dvě nasezená labutí vejce.
Přesněji řečeno se při této akci jednalo o záchranný transfer a přesun labutí rodinky z nevhodného rybníka, kde bylo prováděno odbahňování a přečerpávání kalu do míst, kde měla labutí rodina postavené hnízdo. "O této akci se již několikrát v médiích hovořilo a zatím, co vylíhlá mláďata spolu s matkou putovaly ihned po převozu do Plzně na náhradní lokalitu (Bor u Tachova – Hliněný rybník), dvě nevylíhlá vejce byla převezena do umělé líhně Vlastimila Voráčka z Roupova. Zhruba po třech dnech se z vajec vyklubala dvě malá mláďata," říká šéf zvířecích záchranářů Karel Makoň.
Ta přišla na svět do umělého prostředí a první, co po vyklubání viděla, byl člověk. Přistrčit je k sourozencům a matce na rybníku na Tachovsku bylo nemožné, neboť věkový rozdíl způsobený pozdějším vylíhnutím by jim nedal ke zdárnému začlenění do rodiny příliš velkou šanci. Jako problém se ukázala i částečná fixace mláďat na člověka, a tak labuťátka zůstala prozatím na stanici. "Po několika dnech jsme však začali nežádoucí inprinting u mláďat potlačovat, a proto jsme se o minulém víkendu pokusili mláďata začlenit (vrátit) do jejich pravé rodiny. Nyní už byl rozdíl mezi mláďaty s ohledem na velikost nepatrný, ale jako problém se ukázala fixace ptáků na jiné prostředí. Po vypuštění mláďat na rybník o ně sice jejich biologická matka okamžitě jevila zájem, ale naše mláďata se velkého bílého ptáka spíše bála, než by se k němu přidružila. Nepomohl ani pokus přistrčit mláďata k jejich sourozencům. Nově dovezené labutě vždy od rodiny uplavaly a ve finále se rozhodly, že raději odejdou i ze samotného rybníka. Zhruba po hodině naprosto suverénně opustily vodní hladinu a po louce se vydaly pryč. Nezbylo nám tedy nic jiného, než je opět naložit do lodny a odvézt zpátky na Záchrannou stanici," popisuje Makoň.
Tady ve výběhu budou muset počkat až vyrostou a přepeří, aby je záchranáři následně jako velké, samostatné, bílé labutě mohli vypustit na řeku Berounku. "Pevně věříme, že si přes zimu v hejnu jiných ptáků uvědomí, že labutě patří k labutím a podle toho se budou také chovat. S adopcí u labutí, hus a kachen jsou vždy velké problémy. Rodiče se s mláďaty dorozumívají speciálním hlasovým projevem (kejháním) a podle něj bezpečně poznají jak rodiče svá mláďata, tak obráceně," dodává Makoň.
Mimo jiné u těchto druhů ptáků uvádí odborná literatura i poznatky, že ke komunikaci mezi matkou a mládětem dochází i těsně před vylíhnutím, kdy se mládě ozývá ještě z vajíčka. Důležité je i to, koho mláďata po vylíhnutí vidí jako prvního, což v tomto případě nebyla labutí samice, ale Vlastimil Voráček, jejich náhradní táta.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 05.08.2008 11:51



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka