Zvířecí záchranáři pomáhali ptáčatům z návěsu i krahujci

Kuriózní případ řešili plzeňští pracovníci Záchranné stanice živočichů v pátek (9.7. 2010) krátce po obědě, kdy jim řidiči tranzitního kamionu telefonicky nahlásili, že při nakládce dřevomateriálu v Plzni v Borské ulici zjistili, že na spodní straně taženého návěsu je hnízdo s hladovými ptáčaty. ...

Cílená propagace v Plzni

Kuriózní případ řešili plzeňští pracovníci Záchranné stanice živočichů v pátek (9.7. 2010) krátce po obědě, kdy jim řidiči tranzitního kamionu telefonicky nahlásili, že při nakládce dřevomateriálu v Plzni v Borské ulici zjistili, že na spodní straně taženého návěsu je hnízdo s hladovými ptáčaty.
„Návěs jsme zapřáhli ráno ve Stodě, kde byl další dobu odstaven. To, že je tam hnízdo s mláďaty jsem zjistil až tady v Plzni, když jsem sundával plachtu a zaslechl jejich pípaní,“ líčil jeden z řidičů.
Hnízdo se třemi cca týden starými mláďaty rehka domácího bylo na masivním podvozku dobře schované a nebylo na první pohled vůbec vidět. "Kdybych ptáčata neslyšel a neviděl jejich otevřené zobáčky snadno bych je přehlédl. Každopádně vylíhnout se musela ve Stodě a dnes nečekaně bez rodičů odjela až k nám do Plzně. Pokud by se kamion obratem vracel s nákladem zpět do Stoda a na své původní místo, s největší pravděpodobností by rodiče mláďata dokrmili a vyvedli. To ale technicky nešlo, jelikož návěs s naloženým materiálem pokračoval na několik dní dál, a tak jsme museli mláďata i s hnízdem z podvozku vyndat. Umělý odchov je sice náročný a pro tak malá mláďata ne zrovna ideální, ale na druhou stranu je třeba ocenit zájem a operativnost řidičů a pokusit se zapeklitou situaci nějak vyřešit." líčí šéf stanice Karel Makoň.

Hladových křiklounů se na stanici okamžitě ujala praktikantka Anna Šebková, která svou do dočasné péče svěřenou ptačí rodinku (sýkoru a zvonka) rozšířila o další tři hladové krky. Pokud se podaří mláďata odchovat, naučit hledat potravu a budou dobře létat, tak se co nejdříve vrátí zpět do volné přírody.

S krahulíkem zpět na hnízdo
10. července 2010 Plzeň – Bílá Hora (sádky u rybníka Košináře)

V sobotu dopoledne do areálu ZSŽ přivezla odchytová služba Městské policie Plzeň ráno nalezené mládě krahujce obecného (na snímku). Zhruba tři týdny staré mládě našly malé děti s maminkou z Bílé Hory sedět na hromadě klestí při hledání hub v borovém lese nedaleko sádek SVS mP u Košináře. Jelikož mládě nelétalo a mělo na sobě zbytky prachového opeření, vzaly ho děti domů, zavolaly strážníky městské policie a ti dravce přivezli k nám na stanici. Je to standardní postup a městská policie tímto zejména pak v sezoně výrazně pomáhá při zajišťování některých pacientů.

Krahujec obecný patří do skupiny zvláště chráněných živočichů a našich menších dravců, živících se zejména drobnými ptáky. Obratný letec a lovec, rád žije poměrně skrytým způsobem života. Hnízdo si staví většinou vysoko u kmene stromu uprostřed hustého (mladšího) lesního porostu tak, aby nebylo vidět. "Mládě, které jsme dostali, pravděpodobně spadlo z hnízda na zem. S nálezci jsme se vrátili zpět na místo nálezu a hnízdo hledali. To se nám podařilo, a tak ještě téhož dne byl mladý dravec okroužkován a vrácen zpět na hnízdo ke svému mladšímu sourozenci. Naši snahu ocenil i jeden z rodičů, který téměř okamžitě přinesl mláďatům na hnízdo další potravu. Rodiče však krmili mládě několik dní i na zemi. Pár metrů od paty stromu jsme totiž našli jak trus spadlého mláděte, tak i zbytky potravy. Možná, že by ho dokrmili i na zemi, ale hnízdo v koruně stromu je pro nevzletné mládě mnohem bezpečnější a pokud to jde, tak v takovýchto případech mnohem raději upřednostňujeme místo rizikového umělého odchovu mláďat v zajetí jejich návrat na hnízdo do péče rodičů či adopci ke stejnému druhu," dodává Makoń.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 14.07.2010 08:18



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka