Zvířecí záchranáři z Plzně pomohli čápům ve Švihově

Plzeňští zvířecí záchranáři vyrazili v rámci projektu druhové ochrany a monitoringu hnízdišť čápů bílých do zemědělského družstva ve Švihově (ZD). Cílem cesty bylo zabezpečit cca 20 m vysoký komín od bývalé sušky. Dnes již nefunkční plechové monstrum s horním průměrem průduchu 2,20m je totiž nebezpe...

Jarní servisní akce AUTO CB

Plzeňští zvířecí záchranáři vyrazili v rámci projektu druhové ochrany a monitoringu hnízdišť čápů bílých do zemědělského družstva ve Švihově (ZD). Cílem cesty bylo zabezpečit cca 20 m vysoký komín od bývalé sušky. Dnes již nefunkční plechové monstrum s horním průměrem průduchu 2,20m je totiž nebezpečnou pastí zejména pro čápy bílé. Komín, jakožto dominanta v krajině, čápy přitahuje a ti, kteří nezvládnou přistávací manévr na 10 cm širokém rantlu komína, propadnou do průduchu.
"O tom, že se opravdu jedná o problém a pro čápy nebezpečnou past nás informoval i místní ornitolog Vojta Hájek. Ten se přes kolegu ze ZD dostal do komína, kde našel hned několik kosterních pozůstatků. Některé mrtvolky měly dokonce i ornitologické kroužky, nicméně většinou se jednalo o vyvedená mláďata ze sousedního hnízda čápů bílých na místní základní škole. Ihned jsme začali problém řešit ve spolupráci s Plzeňským krajským úřadem (PKÚ) a majitelem objektu a dohodli technické zabezpečení komína," líčí šéf zvířecích záchranářů Karel Makoň.
Samotná akce byla realizována ve čtvrtek v dopoledních hodinách, kdy Makoň s kolegou Milošem Paiskerem nejdříve vylezli na komín přeměřit průměr průduchu a vymyslet způsob ideálního uchycení krycího síta. "Následně jsme si na zemi připravili a nastříhali ocelovou síť a jednu pevnější vzpěru. To vše bylo přivázáno na lano a vytaženo na horní hranu komína. Dostat však všechen poměrně objemný materiál ve dvou lidech nahoru na komín nebylo jednoduché, ale ve finále se nám to povedlo," dodává Makoň.

Jaké však bylo překvapení, když záchranáři slezli z komína a otevřeli jeho spodní ocelová dvířka. Krom nepřeberného množství kosterních pozůstatků osmi čápů tam zobákem útočil a křídly mával i jeden živý. "Ještě štěstí, že jsme se do komína rozhodli před našim odjezdem podívat, jelikož seshora mladý čáp v temné hladomorně vidět nebyl. Podle místních zaměstnanců ráno na komíně seděli celkem čtyři čápi. Toho, že jeden z nich do komína spadl, si nevšimli a jeho nález v komíně byl velkým překvapením. Nalezenému čápovi opravdu nic nebylo, pravděpodobně v komíně nebyl ani dlouho, a tak po jeho odchytu a vyproštění byl okroužkován a vypuštěn na nedalekých lukách u řeky."

Teď je komín zároveň řádně zabezpečen a problém by se již neměl opakovat. Poděkování patří hlavně Plzeňskému krajskému úřadu a kolegovi Jiřímu Vlčkovi z odboru životního prostředí. Díky němu a finanční podpoře Plzeňského kraje se dala věc operativně vyřešit téměř obratem.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 11.08.2012 17:01



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka