Čisté technologie ze Švýcarska zaplnily plzeňský TechTower

Špičkové strojírenství a elektrotechnika, progresivní IT, kreativní přístup a využití obnovitelných zdrojů energie. To ve spojení s tradičním provázáním vědy a výzkumu s výrobou činí ze Švýcarska světového lídra v oblasti čistých technologií.


A také rozvoje takzvané zelené ekonomiky a průmyslu. Přes dvacet úspěšných realizací a nápadů ze Švýcarska, jež pronikají do celého světa, se nyní představuje na výstavě „Mohou technologie zachránit svět?“. Prezentaci doplňuje pětice domácích start-upů zažívajících velký úspěch díky postupné transformaci ekonomiky i hospodářství. Inspirativní projekty jsou až do 30. června zdarma k vidění v prostorách technologického parku TechTower v plzeňské Koterovské ulici.

Švýcarská mise do Plzně však výstavou pouze začíná! Hned tento pátek 2. června se velvyslanec Švýcarské konfederace Philippe Guex zúčastní zahájení festivalu Inovujeme Plzeň. Na konci měsíce, konkrétně 27. – 28. června, se v režii SIT Portu uskuteční hackathon / ideathon určený pro studenty středních škol a gymnázií, kteří se budou inovativním a tvůrčím způsobem věnovat výzvám spojeným se Švýcarskem.

„Jsme moc rádi, že se právě v Plzni podařilo výstavu propojit se dvěma oceňovanými akcemi. Plzeň má skvělé technické a kreativní zázemí, které přímo souzní s posláním našeho projektu. Propojování zavedených firem se studentkami a studenty i jimi navzájem je jedním z našich cílů. Platí to i pro možné mezinárodní kontakty – vždyť spolupráce Česka a Švýcarska na poli vzdělání, výzkumu, výroby i obchodu má dlouholetou tradici,“ přibližuje záměr Soňa Kritzlerová ze Švýcarského velvyslanectví. Bližší informace na www.inovujemeplzen.cz, www.sitport.cz nebo www.techtower.cz.

Nové, čisté technologie vyvinuté švýcarskými společnostmi mají široké spektrum využití. Jak přibližuje výstava Mohou technologie zachránit svět?, úspěšně pronikají do stavebnictví, dopravy, zemědělství, energetiky… Jejich společným jmenovatelem je šetrnost a ochrana životního prostředí a přitom vysoká přidaná hodnota. Za všemi stojí osvědčená podpora vzdělávacího systému a jeho propojení s firmami a důraz na inovace.

Výstava proto přibližuje chytré technologie v zemědělství, šetrnou výrobu spojenou s recyklací, úsporné nakládání s vodou a dostupnost pitné vody nebo čistou dopravu a přepravu postavenou zejména na solární energii a výkonném skladování energie z obnovitelných zdrojů. Není ostatně náhodou, že největší plně elektrický trajekt na světě propojující dva dánské přístavy vznikl právě ve Švýcarsku. V poslední době i česká média reagovala na nový patent – letadlo na vodíkový pohon, s nímž světoznámý švýcarský (ekologický) vynálezce a propagátor obnovitelných zdrojů energie Bertrand Piccard hodlá obletět celý svět.

Švýcarsko si zakládá rovněž na udržitelné transformaci ryze průmyslových odvětví, nevyjímaje chemicko-technologickou výrobu nebo stavebnictví. Tento sektor je celosvětově jedním z největších producentů CO2. A právě švýcarští inovátoři ukazují, jak být v oblasti výroby stavebních materiálů i samotné výstavby odpovědnější směrem k ochraně klimatu.

S velkým ohlasem byl například v roce 2021 představen modulový systém z cihel na bázi recyklovaného PET materiálu, ze jehož vývojem stojí společnost Ustinov Hoffmann Construction System. Obdobně převratný systém již nabízí švýcarská společnost Fixit, jež nahrazuje ve skladbě tepelné izolace budov klasický polystyren aerogelovou omítkou kombinující minerály a vzduch. Vyhovuje renovacím historických objektů a zároveň pomáhá splnit přísná kritéria energetické náročnosti budov. Na památkově cenné budovy cílí také společnost Solaxess: vyvinula nanofólii, kterou je možné v různých barevných škálách aplikovat na solární panely, případně FVE technologii přizpůsobit tradičním střešním krytinám, čímž se fotovoltaika může dostat i na střechy v památkových zónách měst.

S ambicí přeměnit až 1 % světových emisí CO2 spustila zkušební provoz technologická společnost Climeworks, jež ze zachytávaného oxidu uhličitého a vody pod povrchem země v kontaktu s čedičem vyrábí kámen. Vyvinuté „vysavače“ CO2 z atmosféry nabízejí řadu dalších možností využití.

Do oblasti energetiky, což je téma stále aktuálnější i v České republice, spadá například vynález společnosti Studer Innotec řešící spravedlivý přístup k elektřině po celém světě. Jí vyvinutá řada spínačů, resp. výkonových elektronických zařízení, umožnuje flexibilně řídit tok energie mezi výrobou z obnovitelných zdrojů – většinou solárních – a spotřebitelem. Jinak na to šli vědci a vývojáři firmy Transmutex spojené se známým urychlovačem částic CERN. Její vynález pracuje s novým typem (jaderného) reaktoru – menšího a na bázi prvku thorium nahrazujícím uran. Další výhodou této technologie je likvidace, resp. využití vyhořelého odpadu z jiných jaderných elektráren.

„Celá výstava je koncipována tak, aby nadchla laiky a inspirovala návštěvníky s hlubším vhledem. A těch je v Plzni opravdu značný počet i mezi studenty středních škol,“ dodává Soňa Kritzlerová.

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 01.06.2023 17:070 +
 
Nová Škoda Kamiq - Akční modely Fresh

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby